Jak przygotować kombajn do żniw? O czym pamiętać, co wymienić i jak naprawiać bezpiecznie?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W lipcu - jeśli pogoda pozwoli - na polach pojawią się kombajny. Zanim jednak rolnicy przystąpią do zbiorów, powinni zrobić przegląd swoich maszyn.
W lipcu - jeśli pogoda pozwoli - na polach pojawią się kombajny. Zanim jednak rolnicy przystąpią do zbiorów, powinni zrobić przegląd swoich maszyn. pixabay.com/HansLinde
Serwisanci i mechanicy co roku powtarzają, że przegląd kombajnu najlepiej zrobić zaraz po żniwach. Kiedy jednak nie udało się wymienić tego i owego pod koniec lata, teraz, u progu kolejnych zbiorów, trzeba zabrać się do pracy bez wymówek. Zaglądamy do poradników marek Claas, John Deere oraz zaleceń ekspertów z ośrodków doradztwa rolniczego, którzy mówią o tym, jak przygotować kombajn do żniw.

"Przed sezonem trzeba dokładnie przejrzeć podzespoły, wymienić zużyte i uszkodzone części lub zespoły oraz nasmarować podstawowe punkty maszyny", przypomina w poradniku na swojej stronie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Poza uniwersalnymi zaleceniami trzeba pamiętać o specyfice budowy w przypadku poszczególnych marek i modeli. Dlatego warto zapoznać się z zasadami obsługi i konserwacji danego typu kombajnu lub prasy zawartymi w instrukcji obsługi.

Praca i konserwacja maszyny ma być bezpieczna

Według zaleceń m.in. ośrodka doradztwa rolniczego wszelkie czynności naprawcze powinno się wykonywać po wyłączeniu napędu zespołów i silnika oraz zabezpieczeniu kluczyka. Specjaliści radzą, by heder i nagarniacz zabezpieczyć przed samoczynnym opadaniem poprzez stosowanie podpór na siłownikach. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego podpowiada: "możemy zastosować np. grube klocki drewna pośrodku zespołu żniwnego". Co jeszcze trzeba zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo?

 • Bezwzględnie zamontować wymagane osłony mechanizmów napędowych.
 • Kombajn wyposażyć w 2 gaśnice przeciwpożarowe – proszkową do gaszenia silnika i instalacji elektrycznej oraz pianową do reszty podzespołów.
 • Gaśnice powinny mieć aktualne badania, zaznacza KPODR.

Resztki pożniwne powinny być usunięte zaraz po zbiorach

Pozostałości ziarna i słomy (szeroko rozumianych resztek pożniwnych) powinniśmy usunąć zaraz po zakończeniu żniw i przed odstawieniem kombajnu. - Jest to bardzo ważne zwłaszcza jeżeli parkujemy nasz kombajn na zewnątrz - pokreśla Marcin Kaczorek, Inspektor Serwisowy CLAAS.

- Powierzchnie lakierowane i galwanizowane mogą ulec nieodwracalnej degradacji przez pozostawione kiełkujące i wilgotne resztki ziarna - wyjaśnia. Pozostawione resztki mogą przynieść też inne szkody - skażenie ziarna poprzez różnego rodzaju grzyby, dla których biopozostałości stanowią świetną pożywkę. Pozostałości po zbiorach są także naturalnym siedliskiem dla gryzoni, a to może się przełożyć na uszkodzenia w elektryce i elektronice maszyn, szczególnie w nowoczesnych pojazdach.

Przygotowanie kombajnu do żniw - podłączenie headeru

Marka produkująca popularne na polskich polach kombajny radzi, by zanim zdecydujemy się na połączenie zespołu żniwnego z kombajnem, zwrócić uwagę na to, aby header był prawidłowo podłączony do naszego kombajnu i aby pracował pod odpowiednim kątem w stosunku do podłoża.

To też może Cię zainteresować

- Jeżeli tę czynność pominiemy, wydajność maszyny i praca kombajnu, może przysporzyć wiele problemów (gromadzenie się ziemi pod zespołem żniwnym, chwytanie kamieni). Dlatego ważnym jest, aby w pierwszej kolejności dokręcić koła kombajnu z zalecanym momentem oraz ustawić w nich prawidłowe ciśnienie w oponach do pracy na polu. Po wykonaniu tych podstawowych czynności możemy przystąpić do regulacji kąta natarcia zespołu żniwnego. Regulacji dokonuje się na przenośniku ukośnym po obu stronach – wyjaśnia Mariusz Pastuszka z John Deere Polska w jednym z poradników marki.

Co wymienić w kombajnie przed żniwami?

Sprawdzenie poziomu oleju, filtrów powietrza, chłodnic, napinaczy czy podajnika pochyłego – to tylko kilka procedur, które warto wykonać zarówno przed wyruszeniem na żniwa jak i zaraz po sezonie żniwnym. Warto także sprawdzić przebieg, jaki wykonaliśmy na oleju silnikowym i hydraulicznym, a także na innych podzespołach wymagających regularnej konserwacji związanej z wymianą oleju.

- Dobrze dobrany i utrzymany w odpowiedniej ilości i kondycji olej zapewnia bezpieczną eksploatację maszyny - komentuje Marcin Kaczorek z CLAAS.

Ocena stanu technicznego maszyny powinna więc rozpocząć się od:

 • sprawdzenia poziomów płynów eksploatacyjnych i kondycji filtrów,
 • stanu akumulatora oraz przewodów instalacji elektrycznej;
 • zużycia pasków napędowych, czy elementów takich jak belka tnąca kosy, przenośnik pochyły, młocarnia, układ separacji i czyszczenia, rozdrabniacz słomy;
 • oceny stanu podbieracza łany w hederze, noży tnących, bagnetów oraz cepów bębna młócącego, klepiska.

Mazowiecki ODR: Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na układy: paliwowy, smarowania i chłodzenia. Ten ostatni w starszych kombajnach jest mało wydajny i niewielkie zabrudzenie chłodnicy skutkuje podwyższoną temperaturą pracy silnika w trakcie żniw. W układzie paliwowym należy wymienić filtry paliwowe i opróżnić odstojnik wody, zaś w układzie smarowania wymieniamy olej (zgodny z normą dla danego silnika przewidzianą przez producenta) oraz filtr olejowy.

To też może Cię zainteresować

Zespół żniwny to bardzo istotny element maszyny, który często jest niedoceniany przez rolników, a tymczasem jego odpowiednie ustawienie, ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób materiał jest przygotowywany do koszenia, a następnie koszony, transportowany i przekazywany dalej do przenośnika ukośnego. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, jeśli chodzi o rodzaj jego regulacji? Wymienia je John Deere:

 • Stan nożyków tnących oraz stan krawędzi przeciw tnących,
 • Regulację przenośnika ślimakowo-palcowego,
 • Regulacja kąta pracy palców przenośnika ślimakowo-palcowego,
 • Równomierne przekazywanie materiału z zespołu żniwnego do przenośnika ukośnego.

Nie wszystko przy kombajnie można i należy robić samodzielnie

Po uruchomieniu kombajnu sprawdzamy działanie poszczególnych układów, możliwość wprowadzenia żądanych regulacji (np. regulujemy prędkość bębna młócącego, sprawdzając dostępny zakres obrotów, podobnie postępujemy z innymi układami maszyny). Zwracamy uwagę na odgłosy, jakie wydaje maszyna, będąc czujnym na nietypowe dźwięki. W nowoczesnych kombajnach sporo jest elektroniki, a tu użytkownik ma ograniczoną możliwość kontroli. Pomocą służą autoryzowane serwisy marek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera