Jak rozpocząć przygodę z wędkarstwem?

Materiał informacyjny Sportano
Okres wakacyjny to idealny moment, aby spróbować nowej formy aktywności i znaleźć swoją pasję. Jedną z nich może być właśnie wędkarstwo, które na całym świecie cieszy się niesłabnącą popularnością. Od czego jednak należy zacząć? Jaki sprzęt będzie niezbędny?

Pozwala się odprężyć, odpocząć fizycznie i mentalnie z dala od cywilizacji. Zredukować stres i wszelkie napięcia, a przy tym podziwiać piękno otaczającej przyrody. Jest także świetną formą spędzania czasu z przyjaciółmi i okazją do długich rozmów. Miłośnicy wędkarstwa wybierają tę aktywność z wielu powodów, a satysfakcja ze złowienia dużego okazu ryby jest tylko jedną z nich. Jak zatem dołączyć do ich grona?

Karta wędkarska - jak ją zdobyć?

Na początku należy zadbać o wyrobienie karty wędkarskiej. Aby ją otrzymać, niezbędne będzie zdanie egzaminu państwowego i uiszczenie stosownej opłaty. Nie będzie to trudny ani drogi proces, jednak posiadanie takiego dokumentu jest obowiązkowe. Tylko na jego podstawie można legalnie łowić ryby w naszym kraju.

Najpierw trzeba udać się do najbliższego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, umówić się na egzamin i wnieść jednorazową opłatę, zazwyczaj w wysokości ok. 40 - 50 zł. Przygotowując się do niego, należy zapoznać się z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb (tzw. RAPR). Najważniejsze zapisy to te dotyczące limitu połowów, gatunków chronionych, postępowania ze złowionymi rybami i wymaganiami sprzętowymi.

Po zdaniu egzaminu wydawane jest specjalne zaświadczenie, które należy przedstawić w starostwie powiatowym i jednocześnie złożyć wniosek, dołączając przy tym dwa zdjęcia i ponownie uiszczając drobną opłatę (tym razem skarbową). Po wydaniu karty można już poczuć się pełnoprawnym wędkarzem. Jednak do wyruszenia na łowisko niezbędne będzie także wykupienie czasowego zezwolenia na amatorski połów ryb na wodach prywatnych i tych należących do PZW. Z takim kompletem można legalnie wędkować we wszystkich wyznaczonych miejscach.

Jaki sprzęt do wędkowania na początek?

Skoro formalności już za nami, czas na wybór właściwego sprzętu. Podstawą jest oczywiście odpowiednia wędka. Wiele osób na początku sięga po modele spławikowe. To dobry wybór dla użytkowników, którzy chcą najpierw zainwestować mniejsze środki i sprawdzić, czy wędkarstwo będzie sprawiało im frajdę. Wędki lub gotowe zestawy spławikowe nie kosztują bowiem dużo (ok. 120 zł), a dzięki nim można poznać najważniejsze zasady łowienia. Po opanowaniu podstaw warto sięgnąć po modele przeznaczone do konkretnego rodzaju wędkarstwa, np. karpiowego, gruntowego feeder, spinningowego czy sumowego.

https://sportano.pl/sport/wedkarstwo

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia jest kołowrotek wędkarski. Wyróżnia się kilka jego rodzajów. Dostępne są m.in. kołowrotki ze szpulą stałą lub ruchomą, stosowaną głównie w wędkarstwie muchowym. Warto stawiać na modele o wzmocnionej i solidnej budowie, która zapewni wielosezonową trwałość. Do połowu potrzebna będzie także odpowiednia żyłka lub plecionka. Dobrym pomysłem jest wybór wariantów o małej średnicy, ok. 0,2 mm, które zdecydowanie zwiększą szanse na udany połów. Na początek warto sięgnąć po szpule o długości co najmniej 200 m, gdyż podczas nauki jej zapas może szybko się skończyć. Ostatnią ważną kwestią jest natomiast odpowiednia przynęta - naturalna lub sztuczna. Może występować np. w postaci kulek proteinowych, robaków, ochotki, ziaren zanętowych czy pelletu, a także woblerów, ripperów czy błystek. Wybór zawsze powinien być uzależniony od metody połowu oraz gatunku ryb.

Dodatkowe akcesoria i polecane marki

Wybierając się na łowisko warto wyposażyć się także w inne akcesoria, które zapewnią nam dodatkowe możliwości. Wielu doświadczonych wędkarzy sięga np. po echosondy lub łódki zanętowe. To nowoczesne urządzenia sterowane za pomocą systemu radiowego, które dostarczają nawet kilka kilogramów zanęty w wybrane miejsce na rzece czy w jeziorze. Z kolei wygodne stojaki i statywy umożliwią ustawienie nawet 4-5 wędek jednocześnie, zabezpieczając je przy tym przed wiatrem czy silnym naporem wody. Przydatne akcesoria to także wiaderko do zanęty, siatka wędkarska oraz podbierak.

Wędkowanie często trwa nawet kilka godzin, a wiele osób decyduje się na połów nocny. Często połączony również z kilkudniowym biwakiem. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w komfortowe krzesła, łóżka czy namioty wędkarskie oraz grille i kuchenki do przygotowywania posiłków w terenie. Zestaw można uzupełnić o czajniki i garnki oraz sztućce turystyczne.

Cały sprzęt warto przechowywać w specjalnych pokrowcach i torbach wędkarskich. Ułatwią transport i zabezpieczą wędkę oraz wszelkie akcesoria przed zniszczeniem czy zagubieniem. Na drobne elementy idealna będzie skrzynka wędkarska, która dzięki licznym schowkom i przegródkom pozwoli utrzymać odpowiedni porządek.

Na jakie marki warto stawiać? Czołowymi producentami sprzętu wędkarskiego są m.in. FOX, Prologic, Shimano, Greys czy Delphin. To firmy wybierane przez doświadczonych użytkowników z całego świata. Gwarantują najwyższą jakość wykonania i zastosowanie wszelkich nowoczesnych technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie