Spis treści
We wrześniu też można siać do gruntu
Choć do kalendarzowego rozpoczęcia jesieni jeszcze chwila, już czuć chłodne poranki i wieczory. W ciągu dnia pogoda rekompensuje jednak straty i raczy słonecznymi promieniami. Po letnich zbiorach w wielu ogródkach i na działkach zostało sporo miejsca. Jak je zagospodarować? Posiać warzywa.
Jak podaje Agata Wodzień-Nowak, Strefa Agro, wrzesień to idealny miesiąc na posianie rzodkiewki, kopru i wielu zielonych warzyw, np. szpinaku, rukoli i roszponki. Można je posiać w poplonie, a więc na grządkach po zebranych wakacyjnych warzywach, np. cukinii, ogórkach lub pomidorach.
Czytaj więcej: Jakie warzywa siać we wrześniu? Nie tylko koper i rzodkiewka
Przełom lata i jesieni to szczególnie dobry czas na zaplanowanie upraw liściastych przysmaków. Na co warto postawić?
- sałata,
- szpinak,
- rukola,
- roszponka.
Lubisz zielone? Wyhoduj własne
Powolny spadek temperatur, przy jednoczesnym dostępie do promieni słonecznych, jest korzystny dla sałaty. Jeśli jednak początek miesiąca będzie sprzyjał upałom i na słupkach pojawi się więcej niż 22 stopnie Celsjusza, lepiej opóźnić siew. Sałatę można wysiewać do gruntu lub na rozsadę. Tu istotna jest odmiana – o ile masłowa nada się na rozsadę, o tyle już liściasta zarezerwowana jest tylko do siewu gruntowego.
Sałata najlepiej rośnie na glebach gliniasto- piaszczystych, szybko nagrzewających się wiosną. Przy późniejszych terminach uprawy, mogą być gleby cięższe o odczynie zbliżonym do obojętnego, wynoszącym pH 6,5. Sałata dobrze znosi świeże wapnowanie, wspomina na swojej stronie Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Nasiona płytko, co 3-5 cm.
Szpinak zazwyczaj sieje się we wrześniu, ale podobnie jak w przypadku wielu innych roślin, jeśli końcówka lata będzie gorąca, można opóźnić prace do października. Trzeba jednak pamiętać o dobraniu odmian do jesiennych warunków, aby za szybko nie rozwinął się przed nadejściem mrozów i przetrwał zimę. Tak posiana roślina obrodzi smacznymi listkami na początku wiosny kolejnego roku.
Nasiona na głębokość max. 2 cm, co 4-5 cm.
Rukola należy do roślin, które dość szybko plonują. Posianą we wrześniu będzie można zebrać po miesiącu. Pierwsza połowa miesiąca to ostatni dzwonek. Formalnie należy do roślin kapustowatych. Nie jest rośliną wymagającą, można ją uprawiać nawet na balkonie, w ogródku poradzi sobie również między innymi warzywami. Wystarczy jej trochę cienia i odpowiednie nawadnianie.
Nasiona na głębokość max. 1 cm, co 4 cm.
Przez cały wrzesień można też siać roszponkę. Jak większość liściastych gatunków lubi żyzną glebę i musi mieć dostęp do światła. Najlepiej kwitnie, gdy dni stają się krótsze, może wtedy spokojnie się rozwijać.
Roszponkę można uprawiać po wszystkich warzywach oprócz ogórków i szpinaku. Zazwyczaj jest uprawiana jako poplon po warzywach, które opuszczają zagon w lipcu-sierpniu, informuje na swojej stronie Okręg Podkarpacki Polskiego Związku Działkowców.
Kiedy zbiera się roszponkę? Odmiany odporne na mróz można wycinać już na początku wiosny kolejnego roku.
Nasiona na głębokość max. 1 cm, w rzędach co 15-20 cm.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?