Jak sprawdzić, czy aktualnie obowiązuje zakaz wstępu do lasu? Mapa pomoże uniknąć mandatu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Grzyby można zbierać bez ograniczeń, o ile nie jest to np. park narodowy albo teren z zakazem wstępu.
Grzyby można zbierać bez ograniczeń, o ile nie jest to np. park narodowy albo teren z zakazem wstępu. Paweł Dubiel/Polska Press
Zanim wybierzesz się do lasu na grzyby, upewnij się, że wyprawa zamiast kosza grzybów, nie przyniesie mandatu. Wyjaśniamy, gdzie sprawdzić, czy obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Ta informacja pomoże nam zaoszczędzić 500 złotych! "Pojechałem pierwszy raz w sezonie na grzyby, spotkanie ze służbą leśną mnie zaskoczyło", wspomina nasz czytelnik swoją wycieczkę z minionego weekendu. Pomocna będzie aktualna mapa od Lasów Państwowych.

"Wjechałem w leśne dróżki samochodem, a za chwilę pojawiła się straż leśna, zapowiadając mandat. Okazało się, że obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Skończyło się na pouczeniu, ale mało brakowało. Leśnicy wyjaśnili mi, że zakaz obowiązuje w odwiedzonym lesie Nadleśnictwa Brodnica (Kujawsko-Pomorskie) do końca października", relacjonuje czytelnik.

Na stronie nadleśnictwa rzeczywiście jest zamieszczony komunikat: "Z uwagi na duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, spowodowane występowaniem niewybuchów i innych przedmiotów niebezpiecznych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica wprowadza na części obszaru Leśnictwa Szabda okresowy zakaz wstępu do lasu zgodnie z poniższym zarządzeniem".

Zakaz obowiązuje od 1 lipca do 31 października, trwa oczyszczanie terenu. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Gdzie sprawdzić, czy obowiązuje zakaz wstępu do lasu?

Według informacji Lasów Państwowych z 26 września 2022r. aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objęte są wybrane obszary leśne na terenie 30 z 429 nadleśnictw. Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza się ze względu na:

  • zagrożenie pożarowe,
  • zabiegi ochronne,
  • inne przyczyny, czyli np. wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego (ustawa o lasach) lub zakaz wprowadzony przez administrację rządową.

Lasy Państwowe prezentują na bieżąco aktualizowaną mapę, na której są oznaczone kolorami tereny objęte zakazem. Kolory wskazują przyczyny obowiązującego zakazu.

Sprawdź, gdzie aktualnie obowiązuje zakaz wstępu do lasów. KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ MAPĘ

Jak sprawdzić, czy aktualnie obowiązuje zakaz wstępu do lasu? Mapa pomoże uniknąć mandatu
Lasy Państwowe

Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy wprowadza zakaz wstępu do lasu, jeśli:

  • drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone. Zakaz zapewnia wtedy bezpieczeństwo ludziom - np. w lesie, w którym przeszedł huragan, nadłamane drzewa stanowią dla ludzi duże zagrożenie;
  • występuje duże zagrożenie pożarowe - aby człowiek nie wywołał w lesie pożaru;
  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna (np. opryski preparatami chemicznymi).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera