O zmianach klimatycznych mówi się coraz głośniej, ludzie mają też coraz większą wiedzę na ten temat i chcą dołożyć swoją cegiełkę do ratowania planety. Warto zacząć od podstaw czyli zmian w codziennych działaniach i prostych czynnościach. Dbanie o środowisko to zawsze dobry wybór, nie tylko dla Ziemi ale i dla nas samych. Od czego warto zacząć?
Pranie ubrań może być ekologiczne
Aby prać bardziej ekologicznie, można zainwestować w ekologiczne produkty, takie jak piorące orzechy, kule do prania czy ekologiczne proszki i płyny, ale to nie wszystko. Nie wszyscy wiedzą, że warto zmniejszyć temperaturę, w jakiej pierzemy swoje ubrania. Dlaczego? Jeśli pierzemy krócej, w niższej temperaturze, ma to znaczenie dla środowiska.
- Ubrania prane w 25 st. C w 30-minutowym cyklu uwalniają mniej mikrowłókien do ścieków i zachowują swój kolor na dłużej – informują naukowcy z University of Leeds. Potwierdzają to przeprowadzone badania, które wykazały, że pranie w takiej temperaturze uwolniło ponad połowę mniej szkodliwych mikrowłókien niż podczas prania w 40 stopniach.
Jasne, nie wszystko da się wyprać w niskiej temperaturze, zwłaszcza jeśli to, co pierzemy jest mocno zabrudzone, ale poza takimi przypadkami warto zacząć prać w niższej temperaturze. Zwłaszcza, że wspomniane mikrowłókna zawierają nylon, poliester czy akryl, które w ramach łańcucha pokarmowego ostatecznie trafią na nasze talerze, czyli do naszych żołądków.
Nie zawsze trzeba prać
Może warto jednak zacząć od tego, że nie wszystkie ubrania muszą wylądować w pralce. Chociażby dlatego, że są jedynie przykurzone, zapocone, ale nie mają żadnych plam. W takim wypadku, zamiast włączać pralkę można wybrać inne metody:
- moczenie ubrania przez pół godziny w wodzie z sokiem z cytryny, następnie wystarczy wypłukać i powiesić ubranie do wysuszenia,
- aby odświeżyć ubranie można spryskać je alkoholem. Zapach wywietrzeje, a tkanina będzie świeża,
- pomoże też para z żelazka jeśli ubranie brzydko pachnie. Nastaw żelazko na wysoką temperaturę i przystaw do kłopotliwego miejsca.
Pieluchy? Wielorazowe!
Przede wszystkim takie pieluchy są zdrowsze dla noworodków. Pielucha jednorazowa potrafi zawierać nawet 200 substancji chemicznych, jest więc bardzo szkodliwa dla środowiska i dla dziecka. Jest wygodniejsza w użyciu, ale może powodować alergie i odparzenia u naszego dziecka. Te wielorazowe są też bardziej przewiewne, a ich skład możemy poznać przed zakupem, więc wiemy w czym nasze dziecko spędza kilkanaście pierwszych miesięcy swojego życia.
Prysznic zamiast wanny
Kąpiel w wannie pełnej ciepłej, pachnącej wody bywa bardzo relaksująca. Coraz więcej osób zdaje sobie jednak sprawę, że taka przyjemność nie jest zbyt ekologiczna. Dlatego warto rozważyć opcję prysznica i wybierać go zamiast wanny. W ten sposób przede wszystkim zużyjemy mniej wody, a ponieważ na rynku dostępny jest ogromny wybór baterii prysznicowych, taka forma kąpieli może być równie relaksująca, a jednocześnie doda nam energii po ciężkim dniu.
Nie oznacza to, że musimy z kąpieli w wannie rezygnować zupełnie. Wystarczy jeśli je ograniczymy i nie będziemy relaksować się w wodzie częściej niż raz w tygodniu, a jeśli to możliwe, to nawet rzadziej. Na tym polega równowaga, a kąpiele staną się jeszcze przyjemniejsze, bo będą wyczekiwaną nagrodą.
Pamiętajmy, że oszczędzanie wody jest eko! Oto kilka sposobów:
Ekologiczne zmywanie
Wybrać zmywarkę, czy zmywać ręcznie? Wszystko zależy od tego jak dużo naczyń brudzimy w ciągu dnia i jak często włączamy zmywarkę. Jest to sprzęt, który znajdziemy już w wielu polskich domach. To wygoda i oszczędność pieniędzy, oczywiście jeśli ze zmywarki korzystamy z głową. Podstawą jest to, aby włączać tylko zapełnione urządzenie.
Warto też rozważyć ręczne zmywanie lekko zabrudzonych naczyń, np. szklanek po napojach, talerzy które nie są zaplamione, sztućców, które nie są zatłuszczone. Dzięki temu zmywarka będzie włączana rzadziej, co pozwoli nam oszczędzić prąd. Pamiętajmy jednak, że woda nie musi cały czas płynąć z kranu kiedy zmywamy, wystarczy nam do opłukiwania naczyń.
Sprzątaj ekologicznie
To dobry sposób kiedy jesteśmy alergikami, ale również pomoże nam w dbaniu o środowisko, bo wiele preparatów zawiera po prostu duże ilości chemikaliów. Są one szkodliwe nie tylko dla planety, ale po prostu dla naszych organizmów. Kolejną zaletą jest podreperowanie domowego budżetu, nie kupując gotowych środków czyszczących, zaoszczędzamy pieniądze, które możemy wydać na coś innego.
Warto zawsze mieć w domu ocet. Czy wiesz, że ocet:
- usuwa tłuszcz,
- wywabia plamy,
- usuwa nieprzyjemne zapachy,
- eliminuje osad z kamienia,
- usuwa pleśń,
- działa bakteriobójczo,
- odstrasza insekty.
A co z lodówką?
Lodówkę, wiadomo, trzeba sprzątać. Nie jest to jednak zbyt przyjemne jeśli mamy w niej zbyt dużo produktów. Pomijając fakt, że trudniej jest nam wtedy kontrolować, czy jedzenie się nie psuje lub nie minął termin zdatności do spożycia. Jeśli myślimy więc o ekologicznym sprzątaniu lodówki, warto przede wszystkim zacząć od tego, by kupować mniej jedzenia. Lodówka nie musi być przepełniona. Unikniemy wyrzucania jedzenia i oszczędzimy pieniądze. A jeśli jedzenia zostało nam zbyt dużo i wiemy, że go nie zjemy, warto się nim podzielić:
To nie wszystko! Więcej porad znajdziesz w galerii: