Spis treści
Wędzona ryba pachnie wakacjami, a najlepsze jest to, że posmak lata możemy mieć przez cały rok, jeśli tylko mamy wędzarnię.
Jakie wybrać drewno do wędzenia ryby, a którego unikać?
Rodzaj drewna, który wybierzemy do wędzenia ryb, ma wpływ na kolor i smak produktu. Pamiętaj, że do wędzenia (poza pewnymi wyjątkami stosowanymi głównie w przypadku mięsa) nie stosuje się dymu drzew iglastych. Sprawiają, że wędzonki mają gorzkawy posmak (smak terpentyny) i są oblepione sadzą.
Do wędzenia ryb używa się drewna bez kory z drzew liściastych, takich jak:
- dąb,
- grab,
- buk,
- wiąz,
- akacja
lub drewna drzew owocowych, takich jak: śliwa, jabłoń, grusza.
Gdy ryba jest wędzona, traci część wody naturalnie zawartej w jej tkankach i podsusza się. Nabiera łagodnego smaku i złotawego koloru (ten zależy od stosowanego gatunku drewna). Dym zapewnia też specyficzny zapach. Dym konserwuje, gdy ryba nasyca się jego składnikami.
Poznaj najpopularniejsze ryby wybierane do wędzarni
Zmniejszenie zawartości wody w tkankach, zwłaszcza przy długotrwałym wędzeniu, pewna zawartość soli oraz działanie antyseptyczne składników dymu hamuje rozwój mikroflory i zwiększa trwałość produktu. Trwałość ta jednak jest ograniczoną i zależną od sposobu wędzenia i przechowywania gotowego produktu.
Najpopularniejsze gatunki ryb przeznaczonych do wędzenia to:
- łosoś,
- pstrąg,
- węgorz,
- makrela.
Do wędzenia na zimno polecane są:
- śledzie, płaty śledziowe
- pstrągi,
- trocie,
- łososie.
Możemy wędzić w wyższej temperaturze do natychmiastowego spożycia, a na gorąco wędzimy węgorze i pozostałe ryby słodkowodne. Przy wędzeniu należy zwrócić uwagę na temperaturę dymu i czas wędzenia.
Wędzenie ryb na gorąco i na zimno. Duża różnica temperatur
Wędzenie zimne (czy też na zimno) odbywa się w temperaturze dymu zaledwie 20-28°C. Sam dym ma być rzadki. Czas wędzenia ryby na zimno to od kilku godzin do nawet kilku dni i zależy od ryby i jej wielkości.
W początkowej fazie wędzenia wędzarnię należy osuszyć. Ryby wkładamy i osuszamy w temperaturze 18-23 przez około 20-50 minut. Ten sposób wędzenia ryby zbliżony jest do wędzenia szynki po uprzednim jej peklowaniu, ponieważ ryby przed wędzeniem powinny być nasolone.
Mięso wędzone na zimno jest aromatyczne, soczyste i ma ścisłą konsystencję.
Wędzenie gorące ryb (określane też jako wędzenie na gorąco) przeprowadzamy przy temperaturze dymu do 70-85° C.
Na gorąco wędzi się najczęściej ryby:
- słodkowodne oraz
- szproty,
- flądry,
- śledzie.
Pod koniec wędzenia na gorąco temperatura w komorze powinna wynosić 70-80°C.
Jeżeli bezpośrednie dogrzanie ryby do pożądanej temperatury jest niewskazane ze względu na niekorzystne zmiany jakościowe (np. deformacja ryb, pogorszenie tekstury i barwy mięsa itp.), można stosować dwuetapową obróbkę cieplną: najpierw utrzymanie wewnątrz ryby temp. 60-70°C przez ok. 30 min, następnie ogrzewanie przez 30-45 min po podwyższeniu wewnętrznej temp. do 82-85°C, podpowiadają twórcy Poradnika dobrego wędzenia, wydanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego.
Ryby wędzone na gorąco nie mają długiego okresu przydatności.
Jak przygotować rybę do wędzenia krok po kroku?
Rybę możemy wędzić w całości (po usunięciu oczu i skrzeli), dzwonkach lub filetach ze skórą.
- Świeżą rybę wypatrosz i umyj pod bieżącą wodą.
- Namocz rybę w solance. Czas tego etapu jest uzależniony od masy ryby. Małe sztuki ok. 30 minut, większe nawet do paru godzin.
- Po soleniu umyj ryby pod bieżącą zimną wodą, a potem dokładnie osusz.
- Umieść ryby w wędzarni.
Do przygotowania solanki użyj soli niejodowanej i wody niechlorowanej. Filety na rusztach kładziemy skórą do dołu. Ryby większe powinny mieć wstawione w jamie brzusznej rozpórki z drewna. Ryby nie mogą stykać się z innymi podczas wędzenia.
Aby dłużej przechowywać rybę po wędzeniu, trzeba najpierw porządnie ją wystudzić na powietrzu, a potem zapakować w pergamin lub włożyć do drewnianej skrzynki. Po uwędzeniu ryby należy schłodzić do temperatury, w której będą one przechowywane i transportowane. Schłodzenie ryb poniżej temperatury otoczenia powoduje skraplanie się pary wodnej zawartej w powietrzu, na powierzchni ryb, co sprzyja ich rozkładowi, głównie z powodu rozwoju pleśni. Schładzanie przeprowadza się w czystym powietrzu z wymuszonym jego przepływem.
Jak zawiesić ryby w wędzarni? Na kilka sposobów. Ryby:
- drobne wędzi się w całości – szproty, śledzie;
- z głowami – przebijając czaszkę drutem, powyżej nasady głowy lub przez oczy,
- bez głów – przez kręgosłup na wysokości 1/3 długości ryby;
- w kawałkach – w połowie kawałka,
Źródło: Poradnik dobrego wędzenia, Centrum Doradztwa Rolniczego.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?