Jak wybrać kosiarkę: jaką kosiarkę kupić?

Artykuł sponsorowany Mateomarket
Kosiarka do naszego trawnika czy ogrodu nie powinna być jedynie nowoczesna, czy droga, ale przede wszystkim dopasowana do naszych realnych potrzeb. Dzięki temu uda nam się zakupić produkt, za który nie przepłacimy, a z którego będziemy naprawdę zadowoleni.

Na co zwracają uwagi producenci kosiarek do trawy?

Rynek kosiarek do trawy jest naprawdę konkurencyjny, co jest olbrzymim plusem dla wszystkich klientów. Dzięki temu mogą oni liczyć na dopracowane produkty i to nie zawsze w wysokich cenach. To, na co zwracają obecnie olbrzymią uwagę producenci, to bezpieczeństwo podczas korzystania z ich produktów. Dzięki temu nowoczesne kosiarki do trawy posiadają liczne zabezpieczenia. Niektóre modele oferują nam zatrzymywanie ostrzy koszących, raptem po ½ obrotu po wyłączeniu kosiarki!

Nie bez znacznie jest też wielkość i waga kosiarki do trawy – nowoczesne kosiarki powinny być i lekkie, i stosunkowo niewielkie, dzięki czemu z jednej strony będzie nam się nimi wygodnie kosiło, a dodatkowo i transport, i przechowywanie kosiarki do trawy będzie dla nas naprawdę wygodne i bezproblemowe.

Kolejny aspekt wpływa nie tylko na komfort naszej pracy, ale również wpływa znacznie na środowisko – mowa o niskiej emisji spalin oraz niskiej emisji hałasu. O ile powinniśmy myśleć o tym, by nasza kosiarka emitowała mało spalin, to na pewno każdego zadowoli fakt, że jest ona cicha.

Nowoczesne kosiarki do trawy to również wszechstronne, nowoczesne technologie, które przekładają się nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania kosiarki do trawy, ale również na łatwość obsługi. Kosiarki do trawy, które koszą bez potrzeby pomocy operatora, to coś, co wielu chce zakupić – to skrajnie wygodna opcja, jednak nie ukrywajmy, dla wielu po prostu droga. Wiele kosiarek oferuje nam jednak obecnie automatyczne ssanie czy silnik, który sam dostosowuje ilość obrotów do wykonywanej pracy – dzięki temu koszenie trawy takimi kosiarkami jest znacznie bardziej komfortowe i łatwiejszy, nawet jeżeli ktoś nie jest specjalistą od koszenia.

Nowoczesne kosiarki do trawy są również naprawdę wytrzymałe. To, na co możemy liczyć, to również wysoka wydajność pracy czy naprawdę mocne ubijanie trawy w koszu – dzięki temu mieści się jej tam więcej, dzięki czemu nie musimy kosza często opróżniać, jeżeli fakt, że jest ciężki, nie przeszkadza nam w koszeniu.

Jeżeli chcemy zadbać o nasz trawnik naprawdę w sposób kompleksowy, ale równocześnie powinno być to dla nas zadanie łatwe, warto zdecydować się na kosiarkę do trawy z opcją nawożenia trawnika. Jeżeli natomiast mamy na działce również drzewa, warto wybrać kosiarkę, która równocześnie będzie zbierać opadnięte liście.

Jak widać, opcje i funkcji, na które możemy się zdecydować podczas wybierania kosiarki do trawy, jest naprawdę wiele. Warto wybrać taką, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom, jednak jednocześnie będzie dopasowana do naszego budżetu. Pamiętać trzeba, że odpowiednia kosiarka do trawy to również taka, która idealnie dopasowana jest pod innymi względami do terenu, który będzie musiała kosić.

Jak wybrać kosiarkę? Jak dopasować ją do trawnika czy działki?

Oto aspekty, które każdy musi rozważyć, jeżeli chce wybrać kosiarkę do trawy dopasowaną do swoich wymagań.

Wielkość trawnika/działki – jeżeli wielkość naszego trawnika nie przekracza 100-150m2, warto zdecydować się na lekką i tanią kosiarkę elektryczną, która idealnie sprawdzi się w takim przypadku. Tutaj założeniem jest, że nie będzie problemu z podłączeniem jej do źródła zasilania. Powyżej tej wartości, a na pewno do trawników i powierzchni powyżej 300 m2 warto zdecydować się na wydajniejsze, posiadające większą moc kosiarki spalinowe. W takim przypadku oczywiście również można stawiać na rozwiązanie, jakim jest elektryczna kosiarka do trawy, jednak koszenie może zająć nam dłużej, a do tego konieczne jest upewnienie się, że posiada się kilka źródeł zasilania, by zmieniać je podczas koszenia (lub dysponować np. długą przedłużką). W przypadku bardzo dużych działek warto rozważyć zakup traktorka do koszenia.

Źródła zasilania – jeżeli zakładamy zakup kosiarki elektrycznej, konieczne jest upewnienie się, że kosiarka będzie miała gdzie zostać podłączona. Jeżeli może okazać się to problematyczne, warto wybrać albo kosiarkę spalinową, albo kosiarkę elektryczną, jednak wyposażoną w akumulator – pamiętać trzeba jednak, ze jego rozładowanie się może okazać się skrajnie niekomfortowe i problematyczne.

Czas koszenia i wielkość kosiarki – zastanowić trzeba się, czy zależy nam na tym, aby koszenie mijało szybko. Jeżeli tak, trzeba zdecydować się na kosiarki o jak największej szerokości. Pamiętać jednak trzeba, że takie kosiarki będą większe, cięższe a koszenie nimi będzie szybsze, jednak bardziej męcząca pod kątem fizycznym.

Kształt działki – jeżeli kształt działki jest regularny, warto wybrać kosiarkę dużą i o dużej szerokości koszenia. Jeżeli jednak działka ma nieregularne kształty, albo jest na niej wiele krzewów czy innych obiektów, łatwiej będzie nam kosić się przy nich za pomocą kosiarek do trawy o mniejszej szerokości koszenia. Można również zdecydowany się na kosiarkę o dużej szerokości, a do koszenia przy krawędziach można zakupić dodatkową podkaszarkę.

Dzięki analizie powyższych punktów, na pewno możliwy będzie wybór odpowiedniej kosiarki do trawy – wiele znakomitych modeli oferuje nam sklep Mateomarket. Nawet niewielkie, tanie i lekkie kosiarki elektryczne sprawdzą się w przypadku niewielkich działek czy trawników, jednak jeżeli lubimy koszenie szybkie, posiadamy dużą działkę lub często kosimy trawę wysoką, warto wybrać kosiarkę spalinową o wysokiej mocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!