Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022? Instrukcja ARIMR wyjaśnia to krok po kroku, a czas goni

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Instrukcja ARiMR do wypełnianie wniosków o dopłaty bezpośrednie dokładnie przeprowadza rolnika przez wszystkie etapy.
Instrukcja ARiMR do wypełnianie wniosków o dopłaty bezpośrednie dokładnie przeprowadza rolnika przez wszystkie etapy. pixabay.com/AGW
Masz wątpliwości, jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie przez internet? ARiMR przygotowała aktualną instrukcję krok po kroku. Podpowiada, jak uzupełnić mapy, jak wypełnić deklarację do płatności PRSK RE czy płatności zalesieniowych i tych o dobrostan. Jest tu także wykaz roślin w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym oraz ekologicznym. Logowanie w eWniosekPlus wygląda w 2022 roku nieco inaczej. Najpierw ARiMR kieruje rolników na Platformę Usług Elektronicznych. Potem można już uzupełniać dane.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o płatności bezpośrednie. Ostatnim dniem pozwalającym na uzyskanie dopłat pełnej wysokości powinien być 16 maja. Zatwierdzone zostało jednak wydłużenie terminu do końca miesiąca. ARiMR przypomina, że w kampanii 2022 Komisja Europejska zmieniła zasady deklaracji ugoru, wprowadzając odstępstwo od warunków dotyczących płatności z tytułu zazieleniania.

Spis treści

Logowanie w aplikacji eWniosekPlus w 2022 roku odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), która została udostępniona na portalu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR uspokaja rolników, że wszystkie dane dostępu – login i hasło – z których dotychczas korzystali, ubiegając się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, są takie same.

Uruchomienie Platformy Usług Elektronicznych jest kolejnym krokiem na drodze do usprawnienia komunikacji pomiędzy rolnikiem a ARiMR – co też przełoży się na przyspieszenie wypłaty beneficjentom należnych środków.

Jak złożyć e-wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022?

Wnioski można składać wyłącznie przez internet. W razie trudności pomogą pracownicy ARiMR czy ośrodków doradztwa rolniczego. Agencja opracowała instrukcję wypełniania wniosków o dopłaty i przeprowadza rolników krok po kroku przez wszystkie etapy formularza online.

Sam wniosek obejmuje:

  • dopłaty bezpośrednie za 2022 rok
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne za 2022 r.
  • płatności w ramach działania Rolnictwo ekologiczne za 2022 r.
  • płatności ONW za 2022 r.
  • płatności w ramach działania Dobrostan zwierząt za 2022 r.

Po zalogowaniu się w aplikacji, po pierwsze wybieramy płatności, o które chcemy się ubiegać. Ta część będzie wypełniona automatycznie, jeśli wnioskowaliśmy rok temu. Na pewno warto tu być uważnym i zaktualizować tę listę zaznaczeń, ewentualnie dodać nowe, np. uzupełniająca płatność podstawowa (UPP), której nie było w 2021 roku.

W drugim kroku dodajemy załączniki i zwierzęta. Pojawi się następnie opcja na zgody i zobowiązania, dodawanie i usuwanie działek referencyjnych, poprawianie granic działek i zaznaczanie płatności dla upraw. W kolejnym kroku trzeba będzie zadeklarować obszary proekologiczne. Szczegółowe podpowiedzi znajdziemy w poniższych dokumentach ARiMR:

Instrukcja ARiMR eWniosekPlus do pobrania:

Zmiany w naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022

W rozpoczętej 15 marca kampanii ponownie wprowadzona została uzupełniająca płatność podstawowa do wybranych upraw oraz gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Wykaz roślin, do których przysługuje uzupełniająca płatność podstawowa, obejmuje aż 13 kategorii.

Kolejna ważna zmiana dotyczy rolników, którzy chcą uzyskać dopłaty w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. W tym roku liczba pakietów wchodząca w skład tych płatności została poszerzona o dwa nowe:

  • Pakiet 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk;
  • Pakiet 9. Retencjonowanie wody.

Oferty maszyn rolniczych

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!