Jak zadbać o trawnik wiosną?

Materiał informacyjny KRAMP Sp. z o.o.
Wiosną marzymy o pięknym zielonym trawniku. W rzeczywistości osiągnięcie takiego stanu murawy wcale nie jest łatwe. Nie wystarczy po prostu zasiać trawy i podlewać jej co kilka dni. Po zimie ważna jest regeneracja roślin i trawnika. Jak o nią zadbać? Podpowiadają eksperci Kramp.

Pierwsze porządki

Największym wyzwaniem dla każdego posiadacza domu z ogrodem jest trawnik. Zima i towarzyszące jej ujemne temperatury negatywnie wpływają na jego kondycję. Na powierzchni trawy pojawia się tzw. filc, czyli warstwa, która ogranicza korzeniom traw dostęp do tlenu, światła i nawozów mineralnych. Dlatego pierwsza czynność, jaka czeka nas po odejściu zimy to oczyszczenie terenu m.in. z suchych liści, resztek roślin, patyków, a nawet kretowisk. Najlepiej zacząć od starannego wygrabienia ogródka, używając długich wygodnych grabi. Bardzo skutecznym sposobem na usunięcie warstwy filcu jest wertykulacja, czyli nacinanie darni i podłoża na głębokość 5-45 mm za pomocą wertykulatora. Dzięki nacięciu korzeni trawy do wzrostu pobudzone zostają jej nowe pędy, co sprawia, że po kilku tygodniach murawa staje się gęstsza, a przez to bardziej zadbana. Pamiętaj, aby nie przeprowadzać tego zabiegu na jednosezonowym trawniku, ponieważ możesz uszkodzić i zniszczyć delikatne świeże pędy traw.

Przed rozpoczęciem pracy wertykulatorem spalinowym, elektrycznym, czy akumulatorowym warto sprawdzić jego stan techniczny i przede wszystkim kondycję noży tnących. Jeżeli zauważysz konieczność ich wymiany, sprawdź ofertę Kramp, w której na pewno znajdziesz odpowiednie produkty.

Aby przeprowadzić zabieg wertykulacji poprawnie, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
Sprawdź długość i zużycie noży. Powinny być jednakowej długości, nie powinny być odkształcone. Wpłynie to na efektywność i jakość Twojej pracy.
Głębokość wertykulacji nie może być zbyt duża, ponieważ możesz uszkodzić system korzeniowy trawnika, co niekorzystnie wpłynie na jego wzrost w sezonie.
Wertykulację przeprowadzaj zawsze w dwie strony (w kratkę). Pomoże to jeszcze dokładniej usunąć filc i zluzować zbite kępy trawy.
Podczas wertykulacji, pamiętaj aby nie zatrzymywać w jednym miejscu urządzenia. Dzięki temu uchronisz swój trawnik od punktowego zniszczenia.

Jeśli posiadasz wielkopowierzchniowy trawnik, doskonałym rozwiązaniem będą wertykulatory podczepiane do traktorów ogrodowych. Jeśli posiadasz wertykulator bez sprężyn zbierających, uniwersalny może okazać się zakup noży z funkcją grabienia przystosowanych do kosiarek trawnikowych.

Udało Ci się poprawnie przeprowadzić zabieg wertykulacji? Teraz pozostaje kwestia usunięcia zalegającego na trawniku filcu i suchej trawy. Znajdź urządzenia, które skutecznie pozwolą uporać się z tym tematem: zbieracze skoszonej trawy, przyczepy i inne akcesoria.

Regeneracja i odżywienie trawnika po zimie

Kiedy Twój trawnik został już wstępnie mechanicznie przygotowany do ponownej wegetacji po okresie zimowym, warto zadbać również o jego regenerację. W tym celu doskonałym rozwiązaniem, po przeprowadzonej wertykulacji może okazać się dosianie trawy w miejscach, które wymagają zastosowania tego zabiegu. Bardzo często trawnik po obróbce mechanicznej może okazać się miejscami słabszy, bądź źdźbła trawy będą rzadsze - ze względu na panujące warunki wzrostu (zbyt duże zacienienie, nasłonecznienie, kwasowość i odczyn gleby). W tym celu uzupełnij te miejsca siejąc nową trawę. Pamiętaj o tym, aby po wysiewie delikatnie ją przywałować, ponieważ trawa po wykiełkowaniu łatwiej ukorzeni się w glebie. Zabieg wałowania, warto wykonać co jakiś czas, również na rosnącym już trawniku. Warto pamiętać o obfitym podlewaniu świeżo wysianej trawy.

Kolejnym zabiegiem, który pozytywnie wpłynie na odżywienie i kondycję trawnika będzie rozsianie nawozu. Nawozy mają na celu dostarczenie wartości odżywczych, które wpływają na kondycję i wygląd naszego trawnika. Raz na jakiś czas warto również zastosować wapno, bądź dedykowany nawóz - w zależności od panujących warunków glebowych poprawi jej właściwości.

Aby wysiew nawozu oraz trawy był precyzyjny proponujemy skorzystać z dedykowanych urządzeń:
Rozsiewacze podczepiane
Rozsiewacze ręczne

Gdzie szukać pomocy i doradztwa?

Regeneracja trawnika i roślin po zimie to niełatwe zadanie. Wymaga dużo cierpliwości i czasu. Dlatego warto rozpocząć prace o odpowiedniej porze, biorąc pod uwagę uwarunkowania klimatyczne miejsca, w którym mieszkasz i okres wegetacji roślin. Warto korzystać z porad profesjonalistów, którzy doskonale znają się na pielęgnacji ogrodów. Klienci firmy Kramp mogą liczyć na wsparcie Specjalisty. Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo i chciałbyś dołączyć do grona klientów Kramp – kliknij tutaj. Jeśli jesteś klientem detalicznym Kramp zaprasza Cię do odwiedzenia sklepów Grene i Powered by Kramp w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro