Jak założyć trawnik? Zanim wysiejesz w kwietniu trawę, zadbaj o otoczenie. Przygotowanie gruntu to podstawa

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Założenie trawnika wymaga pracy, ale jest warte efektu.
Założenie trawnika wymaga pracy, ale jest warte efektu. pixabay.com/distelAPPArath
Za oknem pojawiają się pierwsze promienie słońca, wracają dodatnie temperatury, kwitną pierwsze rośliny. Czuć wiosnę. Wielu z nas zaczyna prace w ogrodach i na działkach. Myślimy o warzywach, krzewach, rabatach, a także o pięknym trawniku. Jak przygotować teren do siewu? Kiedy zasiać pierwsze trawy? Czy założenie trawnika jest trudne? Rozwiewamy wątpliwości.

Spis treści

Kiedy wysiewa się trawy?

Piękny trawnik to chluba każdego ogrodu. Zanim jednak pięknie zakwitną trawy, trzeba odpowiednio przygotować teren. Zakładanie trawnika nie jest trudne, wystarczy pamiętać o tym, jakie ma wymagania.

Tak naprawdę trawy można siać przez całą wegetację, a więc zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. W terminie wiosennym najczęściej robi się to od połowy kwietnia do maja, czasem jego połowy.

O tym pamiętaj, zanim wysiejesz nasiona

Wielu amatorów zastanawia się, jak odpowiednio przygotować się do siewu traw. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie terenu po zimie. Wszelkie pozostałości roślin czy gałązek nie są wskazane, podłoże musi być czyste.

- W wielu przypadkach niezbędne jest po prostu przekopanie, spulchnienie i wyrównanie gleby na działce – czytamy na stronie Polskiego Związku Działkowców.

Kiedy najlepiej przekopać trawnik?

Ogrodnicy często zastanawiają się, kiedy zacząć przygotowania do zasiania traw. Najlepiej już w marcu, niecały miesiąc przed wysiewem, o ile gleby nie pokrywa śnieg lub opady deszczu. Przekopanie terenu spulchni, napowietrzy ziemię i wpłynie na późniejszy rozrost zieleni. Gdy gleba jest zbita, pomoże piasek, a w przypadku luźnej np. torf.

Co zrobić, jeśli już posiadamy trawnik? Jak przygotować go na wiosnę?

Posiadacze trawników też mają ręce pełne pracy. O trawy trzeba dbać, sprawdzać ich kondycję, wzmacniać, a jeśli istnieje potrzeba, nawet dosiewać. Najwięcej problemów ogrodnicy mają po zimie, brak działań może rzutować na wzrost w całym sezonie. Zgromadzona woda niszczy trawnik, może pojawiać się pleśń śniegowa.

- Podstawowym zabiegiem, który należy wykonać w naszych ogrodach wiosną to dokładne wygrabienie trawnika po zimie. Na powierzchni murawy znajdują się często niezgrabione liście jesienne, pozostałości roślin czy obumarłe źdźbła traw, które powodują powstawanie tzw. filcu. Jest to warstwa ograniczająca dostęp tlenu oraz nawozów mineralnych do korzeni – informuje PZD.

W ogródku i na działce ważne jest, aby dbać o trawnik, a więc kosić go, nawozić, podlewać i regularnie oczyszczać z chwastów.

Czytaj też: Kopce kreta na działce. Przybywało ich nawet zimą. Oto proste sposoby na krety i nornice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera