Chcesz zatrzymać aromat świeżych ziół w kuchni przez cały rok? Oto kilka sposobów na trwałe przechowywanie ziół

Justyna Madan
Justyna Madan
Świeże zioła warto używać w kuchni przez cały rok, ale nie zawsze mamy do takich dostęp. Podpowiadamy sześć sposobów na przechowywanie ziół tak, aby móc się nimi cieszyć zawsze, kiedy będą potrzebne.
Świeże zioła warto używać w kuchni przez cały rok, ale nie zawsze mamy do takich dostęp. Podpowiadamy sześć sposobów na przechowywanie ziół tak, aby móc się nimi cieszyć zawsze, kiedy będą potrzebne. Unsplash.com
Zimą też chcielibyśmy cieszyć się świeżymi ziołami w naszej kuchni. Oczywiście, w supermarketach już od dawna można kupować zioła w doniczkach, jednak nie zawsze w sprzedaży są akurat te, których potrzebujemy użyć właśnie dzisiaj. Jest jednak na to sposób. A nawet sześć sposobów na przechowywanie ziół tak, aby zatrzymać ich aromat i używać wedle potrzeby w każdej chwili.

Spis treści

Właściwe przechowywanie ziół może wydłużyć ich trwałość do tygodni zamiast zaledwie kilku dni, a co za tym idzie pomoże również zapobiec marnowaniu żywności. Istnieje kilka metod przechowywania świeżych ziół i ostatecznie osobiste preferencje będą decydować o tym, który z nich wybierzesz.

Istnieją dwa rodzaje ziół: delikatne i twarde. Delikatne zioła mają miękkie łodygi i liście, są to kolendra, pietruszka, mięta, szczypiorek i bazylia. Twarde zioła, takie jak rozmaryn, tymianek, majeranek, liście laurowe, szałwia i oregano, mają twardą łodygę i prawdopodobnie pękną po zgięciu.

Przechowywanie ziół w temperaturze pokojowej

Zacznijmy od tego, że nie zawsze, zwłaszcza w sezonie, chcemy od razu wszystko mrozić. W temperaturze pokojowej również można zadbać, aby zioła przetrwały dłużej. Tutaj należy potraktować je jak kwiaty, przyciąć łodygi i umieścić w szklance czy wazonie z wodą. Ważne jest to, aby trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Poza tym zioła trzeba sprawdzać codziennie i usuwać pociemniałe czy pożółkłe liście, a wodę zmieniać codziennie.

Pietruszka, rozmaryn, bazylia czy tymianek wytrzymają w ten sposób do 10 dni.

Przechowywanie ziół w lodówce

Aby przechowywać delikatne zioła w lodówce, należy napełnić wysoką szklankę zimą wodą. Przycinamy łodygi ziół, wkładamy zioła do szklanki z wodą, a wszystko do lodówki. Wodę wymieniamy co kilka dni. Można je też luźno przykryć torebką wielokrotnego użytku, co pozwoli zachować ziołom świeżość nawet do 2 tygodni.

W przypadku ziół twardych zwilżamy ściereczkę, owijamy zioła i przechowujemy w torebce lub zamykanym pojemniku (a wszystko w lodówce). Twarde zioła, w tym rozmaryn, tymianek, szczypiorek, szałwia i oregano, mogą w ten sposób wytrzymać od dwóch do trzech tygodni.

Przechowywanie ziół w zamrażarce

Zamrażanie dobrze sprawdza się w przypadku:

  • bazylii,
  • szczypiorku,
  • oregano,
  • melisy,
  • mięty,
  • estragonu.

Zamrożone zioła najlepiej sprawdzą się w gotowaniu, ponieważ w ciągu kilku minut od rozmrożenia robią się przywiędłe i mokre. Przechowywane w hermetycznym pojemniku, mrożone zioła przetrwają nawet rok. Zioła, takie jak rozmaryn, koperek, tymianek, wawrzynek lub szałwia mrozimy z łodygą. W przypadku mięty, pietruszki czy kolendry – mrozimy tylko listki, w całości lub posiekane.

Zioła i olej

To kolejna metoda przechowywania ziół, która nie tylko zatrzyma ich aromat, ale również podkręci smak przygotowywanych dań. Potrzebna jest tacka na kostki lodu. W otwory na lodowe kostki wkładamy posiekane zioła, następnie zalewamy je oliwą z oliwek i umieszczamy w zamrażarce. To najlepsza metoda dla pietruszki, bazylii, kolendry i szałwii. Po zamrożeniu oliwne kostki można przenieść do hermetycznego pojemnika. W zamrażarce wytrzymają nawet do 9 miesięcy.

Przechowywanie ziół w postaci przecieru

To dobry pomysł, jeśli danej rośliny mamy dużo. Później wykorzystamy taki przecier np. do przygotowania domowego pesto. Około 2 szklanek ziół (tylko listki, bez łodyg) blendujemy i zalewamy ok. ¼ szklanki oliwy z oliwek. Miksujemy aż do uzyskania gładkiej masy. Takie purée można przechowywać w pojemniku lub tacce na kostki lodu. Można trzymać je nawet do 9 miesięcy. To najlepsza metoda dla bazylii, pietruszki, oregano i koperku.

Suszymy zioła

Suszenie ziół to popularny sposób na zachowanie smaku świeżych ziół. Szczególnie dobrze wysychają twarde zioła. Suszyć można na wiele sposobów: w piekarniku, za pomocą specjalnej suszarki, czy podwieszając bukiety ziół np. na strychu. Po wyschnięciu, zioła należy przechowywać w szczelnie zamkniętych, najlepiej szklanych pojemnikach, świetnie nadadzą się do tego słoiki, w suchym miejscy bez dostępu do światła słonecznego. Wysuszone zioła przetrwają nawet rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera