Jak zrobić świecznik? To bardzo proste, wykorzystaj do tego stare słoiki, butelki, kawałki drewna, a nawet sznurek

Justyna Madan
Najlepsze we własnoręcznie wykonanym świeczniku jest to, że możemy dostosowywać go nie tylko do wystroju wnętrza, ale również do zmieniających się pór roku. Przy okazji możemy wykorzystać rzeczy, które wcześniej lądowały w koszu na śmieci.
Najlepsze we własnoręcznie wykonanym świeczniku jest to, że możemy dostosowywać go nie tylko do wystroju wnętrza, ale również do zmieniających się pór roku. Przy okazji możemy wykorzystać rzeczy, które wcześniej lądowały w koszu na śmieci. Getty Images
Wybór świec jest tak ogromny, że czasami ciężko się zdecydować, którą opcję wybrać. Jednak większość gotowych świec ma też gotowe, często proste opakowania, które niekoniecznie muszą nam się podobać. Jest na to sposób, ciekawy i oryginalny świecznik można zrobić samodzielnie. To nie tylko fajna i kreatywna zabawa, ale też często wykorzystanie produktów z odzysku. Może to być stara szklanka lub słoik, kawałek pnia choinki po świętach, gałąź znaleziona w czasie spaceru – co tylko wpadnie nam do głowy.

Designerskie dekoracje mogą być drogie, a po co przepłacać, skoro ciekawy świecznik możemy wykonać samodzielnie przy minimalnym koszcie, a resztę pieniędzy wydać na coś zupełnie innego? Świeczniki to piękna ozdoba domu, która przy okazji ociepli wnętrze i umili zimowe wieczory, kiedy szybko robi się ciemno. Lubisz relaksować się przy delikatnych płomieniach? Zrób oryginalny świecznik.

Kilka pomysłów na świeczniki, które zrobisz samodzielnie

Nieśmiertelne słoiki
Słoik to przedmiot, który można wykorzystać wielokrotnie na milion różnych sposobów. Można zamykać w nich przetwory, przechowywać przyprawy i różne produkty spożywcze, dlaczego by nie zrobić z niego świecznika? A najlepiej kilku, bo niełatwo zdecydować się na jedną opcję. Małe, przezroczyste słoiki można po prostu podwiesić na kolorowych sznurkach, dzięki czemu powstanie nam ciekawy lampion. Większe słoiki idealnie nadają się do ozdabiania. Możemy środek wyłożyć zielonymi gałązkami, suszonymi plastrami cytrusów, szyszkami, kasztanami, żołędziami, cokolwiek przyjdzie nam do głowy. Pamiętajmy jednak, aby świeczka znajdowała się odrobinę ponad poziomem ozdób, aby nie zajęły się ogniem. Można też obłożyć słoik z zewnątrz, na przykład laskami cynamonu. Dzięki temu, kiedy świeczka będzie delikatnie podgrzewać słoik – cynamon zacznie wydzielać przyjemny aromat.

Innym pomysłem może być obłożenie słoika kawałkiem papieru czy gazet, z pozostawionym wyciętym otworem, przez który widać będzie jedynie płomień. Górę obwiązujemy sznurkiem, aby dodać świecznikowi uroku. Można też słoik całkowicie wypełnić kolorowymi dodatkami, zamknąć, a świecę – najlepiej długą, prostą, w dowolnym kolorze, przymocować na nakrętce. To idealna ozdoba na stół, podczas uroczystej (lub całkiem zwyczajnej) kolacji.

Rośliny w butelce
Do takiego rodzaju świecznika idealnie nadają się butelki z przezroczystego szkła, z wąskimi szyjkami. Do butelki wlewamy wodę i wkładamy do środka zielone gałązki z igłami lub listkami – nie musi być tego dużo. W szyjkę wkładamy cienką, długą świecę i oryginalny świecznik gotowy.

Jeśli nie chcemy używać żywych roślin, wystarczy wsypać do butelki na przykład trochę piasku i małych kamyków, najlepiej warstwami, aby miały różne odcienie. Żołędzie, suszone kwiaty, muszle – też będą się pięknie prezentowały.

A może masa solna?
Wykonanie masy solnej jest banalnie proste, a można z niej stworzyć dowolne kształty i przy okazji wrócić pamięcią do szkolnych czasów i świetnie się bawić. Jeśli zdecydujemy się na świecznik z masy solnej, wówczas najlepszą opcją będzie ulepienie świecznika i zrobienie w nim otworu, aby na końcu umieścić w nim podgrzewacz. Może to być świecznik w kształcie naszej dłoni albo kula, którą później pomalujemy na wszystkie kolory tęczy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Jak zrobić masę solną? Łączymy 1 szklankę mąki z 1 szklanką soli oraz pół szklanki wody. Masa nie jest toksyczna, a po połączeniu składników, można ją formować jak plastelinę. Po ulepieniu świeczników odstawiamy je w suche miejsce lub suszymy w piekarniku. Następnie możemy je dowolnie pomalować farbkami lub pozostawić w naturalnej formie.

Świecznik ze sznurka
Do przygotowania takiego świecznika potrzebujemy dowolnego sznurka, papierowe kółko – najlepiej po szerokiej taśmie klejącej, pistolet do klejenia na gorąco, mały talerzyk. Nałóż trochę kleju wzdłuż krawędzi tekturowego kółka i zacznij naklejać sznurek, powoli dodawać kolejne paski kleju, a na niego sznurek i w ten sposób owiń całe kółko. Zrób dwie warstwy. Jeśli zostało trochę sznurka, zrób z niego kokardkę lub kilka i przyklej je do świecznika.

Jeśli mamy w domu mały, wyszczerbiony talerzyk, który już nam się nie przyda – będzie w sam raz jako podstawka. Talerzyk powinien być podobnego rozmiaru, co tekturowe kółko. Wokół jednej z owiniętych sznurkiem krawędzi nakładamy klej i przyklejamy do talerzyka, dzięki temu świeczka nam nie wypadnie. Możemy też zrobić podstawkę z grubego sznurka, owijając go wokół, aż powstanie płaska, okrągła podstawka, którą przykleimy do jednej strony świecznika.

Kolejne zastosowanie ubijaka do jajek
Ubijak ze stali nierdzewnej przyda się nie tylko do ubijania jajek na sztywną pianę. Może nam również posłużyć za podwieszany świecznik. Wystarczy przywiązać do rączki ozdobną kokardkę, a do zaokrąglonej części ubijaka włożyć pięknie pachnący podgrzewacz. Jest to rozwiązanie idealne dla fanów minimalistycznych wnętrz. Wygląda ciekawie i spełnia swoją funkcję!

Drewniana podstawka
Do czego wykorzystać choinkę po Bożym Narodzeniu? Do zrobienia z niej ciekawych świeczników. Pień tniemy na plastry (możemy wyciąć różne szerokości, dzięki czemu jeszcze bardziej urozmaicimy nasz domowy wystrój), a w każdym z takich plastrów wycinamy i doszlifowujemy otwór, w który zmieści się podgrzewacz lub niewielka świeczka. Takie świeczniki dobrze jest zaimpregnować, aby posłużyły nam przez wiele lat.

Świecznik z gałęzi
Jeśli chcemy postawić na coś ciekawego i zdecydowanie wyróżniającego się na stole, możemy zrobić świecznik z grubej gałęzi. Jedną stronę trzeba wówczas przypiłować, aby świecznik stał stabilnie. Z drugiej strony wywiercamy i szlifujemy 5 otworów. W trzech otworach umieszczamy długie, wąskie świece, a w dwóch pozostałych ozdoby – mogą to być zielone gałązki, bazie, kwiaty, liście – wszystko zależy od sezonu. Świecznik ozdobi każde wnętrze i będzie pięknie wyglądał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro