- Na roślinach bukszpanu zauważono zmasowane żerowanie larw ćmy bukszpanowej - ostrzegał już 25 kwietnia 2022 r. Instytut Ochrony Roślin - PIB. - W celu zapobiegnięcia całkowitemu uszkodzeniu roślin zaleca się ochronę chemiczną lub walkę ze szkodnikiem metodami ekologicznymi - dodają eksperci.
Ćma bukszpanowa atakuje na przełomie maja i czerwca 2022 krzewy w Polsce
Kilkanaście dni później, 15 maja IOR przekazał, że trwa intensywne żerowanie gąsienic ćmy bukszpanowej po zimie m.in. na Podkarpaciu. Instytu zaleca:
Należy monitorować rośliny i wykonać zabiegi mechanicznego, biologicznego lub chemicznego zwalczania. Nie należy dopuścić do przepoczwarczenia się gąsienic i wylotu wiosennego pokolenia szkodnika.
U progu czerwca posiadacze bukszpanów potwierdzają, że ćma bukszpanowa ponownie atakuje ich krzewy.
Gąsienica niszczy twój ogród? Sprawdź te sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej
Larwy tego motyla działają bardzo szybko, zjadając liście naszych bukszpanowych krzaczków. Skrywa się w gałązkach i w zaledwie dobę potrafi zniszczyć roślinę. Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis Walk.) to obcy, inwazyjny gatunek motyla wywodzący się z Azji. W Polsce zmagamy się w nią od 2012 roku.
Mechaniczne zwalczanie ćmy bukszpanowej, stosowanie środków biologicznych i chemicznych - to możliwe rozwiązania, by szkodnik znajdzie się w naszym ogrodzie.
Ćma jest wykrywana zbyt późno. Obserwuj swoje bukszpany
Larwy atakują od wnętrza krzewu, dlatego tak ważna jest szybka identyfikacja problemu oraz natychmiastowe zwalczanie. Szkody, które powoduje żerowanie ćmy bukszpanowej to silna redukcja blaszki liściowej. To prowadzi do zamierania całych roślin oraz zanieczyszczenia liści i gałęzi przędzą i kałem wydalanym przez larwy, wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
PIORiN: Wylot motyla przypada w terminie od kwietnia do września. Samice składają okrągłe, żółte jaja o średnicy 1 mm na spodniej stronie liści, w głębi zdrowej rośliny. Z jaj wylęgają się żarłoczne larwy.
Ćma bukszpanowa lubi ciepło, dlatego częściej jest spotykana w południowych rejonach Polski. To jednak oznacza tylko tyle, że na południu rozwija się szybciej, bo w chłodzie również sobie radzi. Nie straszne jej nawet ponad 20-stopniowe mrozy. Dlatego ćmę bukszpanową spotkamy zarówno w okolicy Wrocławia, jak i Suwałk. Szkodnik w ciągu roku może wydać 2-3 pokolenia.
Ćma odkrywana jest zwykle, dopiero gdy żerujące gąsienice zaczynają docierać do obrzeży krzewu, na zewnątrz widać zasychające liście i młode pędy, a krzew pokrywa się pajęczynką i nieprzyjemnie pachnie, zwłaszcza przy dużej wilgotności.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Rządowa dopłata do węgla