Rodzaje traków do drewna
Wraz z postępem technologii, tak jak w innych branżach, tak i w branży leśnej można zauważyć coraz to nowsze rozwiązania. Taką ulepszoną maszyną jest trak do drewna, który obecnie można wykorzystywać nie tylko w dużych tartakach, ale także w przypadku mniejszych działalności. W ostatnim czasie coraz więcej firm budowlanych inwestuje w takie rozwiązanie, dzięki czemu zyskują większą niezależność w przygotowaniu drewna konstrukcyjnego. Na rynku są traki ramowe, traki łańcuchowe oraz specjalne traki do bardzo dużych kłód. Najczęściej wybierany przez użytkowników jest jednak trak taśmowy. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest całkiem uniwersalny – bez problemu poradzi sobie z cięciem szerokich i dużych kłód drewna.
Budowa traka taśmowego
Trak taśmowy to sprzęt do produkcji tarcicy z surowego drewna. To maszyna zbudowana z dwóch części – łoża złożonego z profili i sporników, na którym mocuje się kłody drewna oraz jednostki tnącej w postaci taśmy zamontowanej na głowicy z posuwem automatycznym. Dzięki temu proces cięcia drewna przebiega szybko i bez wysiłkowo. Zadaniem operatora jest odpowiednie ustawienie drewna na łożu, ustawienie wysokości cięcia, a następnie operowanie głowicą tnącą. Taki sposób obróbki drewna okrągłego przeznaczony jest do wzdłużnego cięcia materiału w efekcie czego otrzymuje się tarcicę, którą można poddać dalszej obróbce. W zależności od zastosowania można otrzymać różnego rodzaje deski, więźby dachowe, deski elewacyjne, czy tarasowe i wiele innych wyrobów.
Profesjonalny trak taśmowy na początek
Wybór odpowiedniego traka taśmowego nie jest najłatwiejszym zadaniem. Konkurencja na rynku jest duża, a ceny bardzo zróżnicowane. Podstawowe traki można kupić już za około 10 tysięcy złotych, a te najbardziej zaawanasowane mogą sięgać nawet do kilkuset tysięcy złotych. Jeżeli jednak potrzebujesz trak do mniejszej firmy, to poniższe dwa modele są szczególnie interesujące.
Trak taśmowy z silnikiem spalinowym Optimat Timberland TMG 660S 9KM
Maszyna stworzona do cięcia twardego, suchego, czy miękkiego drewna. Trak Optimat Timberland TMG 660S to model z silnikiem spalinowym o mocy 9KM. Dzięki temu urządzenie jest bardziej mobilne, gdyż może pracować w każdym miejscu, gdyż do pracy nie potrzebuje prądu. Pracuje z prędkością 17m/min. Ze względów bezpieczeństwa zastosowano osłonę taśmy, co zapobiega urazom oraz uszkodzeniom mniej wprawionych użytkowników.
Trak taśmowy z silnikiem elektrycznym Optimat Timberland TMC 790S 400V
To propozycja traka z silnikiem elektrycznym o prędkości przesuwu 17 m/min. Traki elektryczne przeznaczone są głównie do stałej pracy, gdyż konieczny jest dostęp do źródła zasilania. Ten model sprawdzi się w firmach zajmujących się obróbką drewna – stolarniach, czy tartakach. Maszyna umożliwia cięcie elementów o wymiarach 790 x 178 x 2794 mm.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"