Jakie będą limity połowów na kolejny rok? Rybacy złowią mniej dorsza i szprota

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Populacja śledzia w Bałtyku utrzymuje się na dobrym poziomie.
Populacja śledzia w Bałtyku utrzymuje się na dobrym poziomie. Tomasz Bolt/archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Niektóre łowiska znajdują się w trudnej sytuacji. Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim na 2025 rok. Pojawiają się kolejne ograniczenia, są też widoczne zmniejszenia limitów.

Spis treści

Z Bałtykiem nie jest dobrze

KE zarządza dziesięcioma stadami w Morzu Bałtyckim. Niestety różnorodność biologiczna, pod wpływem wielu czynników, degraduje się, dlatego z każdym rokiem nowelizuje się przepisy. Dopuszczalne połowy i kwoty ustalane są w celu utrzymania populacji. Wśród propozycji są zwiększenia i zmniejszenia połowów w zależności od sytuacji danego gatunku. Na kolejny rok przewidziano jednak więcej ograniczeń w sektorze stad handlowych.

Z jednej strony stan ryb i morza jest fatalny i trzeba walczyć o gatunki, ale z drugiej rybacy też muszą z czegoś żyć, mówi rybak Paweł z Kołobrzegu.

Zaproponowano utrzymanie limitu połowowego dla dorsza atlantyckiego we wschodniej części Morza Bałtyckiego, jednak rybacy muszą mieć na uwadze, że stado jest w złym stanie i ilość ryb trzeba dostosować do realnych potrzeb. Podobna sytuacja jest w zachodniej części akwenu. W praktyce więc przypadkowe połowy będą podlegały obostrzeniom.

Jeśli chodzi o śledzia atlantyckiego, ma się on dobrze w środkowej części Morza Bałtyckiego. Od zeszłego roku wzrosła liczebność stada, ale zaleca się ostrożne podejście nawet w sytuacji delikatnego podwyższenia ilości dopuszczonych do połowu. Podobnie w Zatoce Ryskiej – tu ryby są zdrowe i będzie można łowić zgodnie z maksymalnymi limitami. Najgorsza sytuacja jest w zachodniej części Morza Bałtyckiego – zaproponowano dostosowanie się do nieuniknionych przyłowów.

Ograniczenie połowu szprota. Co z łososiem?

Znaczne ograniczenie połowów ma objąć szprota, w nowym roku mają też być utrzymane zasady połowu łososia. Uprawnienia będą dostosowane, a więc zakazane będzie łowienie rekreacyjne łososia hodowlanego, aby uniknąć śmierci dzikiego łososia.

Stan różnych populacji łososia rzecznego w głównym dorzeczu Morza Bałtyckiego jest bardzo zróżnicowany, przy czym niektóre są nadal słabe, a inne zdrowe. Aby osiągnąć zdrowy poziom, ICES zaleciła trzy lata temu zamknięcie wszystkich połowów łososia w basenie głównym. Jednocześnie ICES oceniła, że możliwe będzie utrzymanie niektórych połowów w okresie letnim w wodach przybrzeżnych Zatoki Botnickiej i Morza Alandzkiego, widnieje w komunikacie KE.

Na podstawie ustalonych przez Komisję zaleceń państwa członkowskie podejmą decyzje określające ilości gatunków ryb eksploatowanych w celach handlowych. Niedługo będą też podane limity dotyczące śledzia botnickiego.

Źródło: KE

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro