Jakie ciągniki kupują rolnicy? Te marki cieszą się popularnością wśród nowych i używanych maszyn. W lipcu więcej rejestracji niż rok temu

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Nowe maszyny można często obejrzeć na branżowych targach.
Nowe maszyny można często obejrzeć na branżowych targach. Maciej Stanik/archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Jak wygląda sytuacja na rynku maszyn? Choć producenci rolni ostrożniej inwestują w sprzęty, kolejny raz widać wzrost sprzedaży. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, który opiera się na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w lipcu 2024 roku zarejestrowano 712 sztuk nowych ciągników, to o 17 więcej niż w lipcu 2023 roku. W skali półrocznej wciąż jednak notuje się spadek.

Spis treści

Lipiec przyniósł skok w statystykach rejestracji. W stosunku do tego samego miesiąca ub.r. widać wzrost. Od początku 2024 r. zarejestrowano 4574 sztuki nowych maszyn, co daje słabszy wynik niż analogicznie w 2023 r.; spadek notowany jest na 17 proc.

Nowe ciągniki cieszą się zainteresowaniem rolników

Liderem nieustannie jest John Deere. Od początku roku do końca lipca zarejestrowano 693 sztuki ciągników tej marki, jest to mniej o ponad 270 sztuk niż rok temu. Na drugim miejscu uplasowała się Kubota z 558 sztukami sprzętu – tu też widoczny jest jednak spadek w skali rocznej, o 71 pojazdów. Podium zamyka New Holland z 550 sztukami, w tym przypadku dane są mało optymistyczne – to o 307 sztuk mniej niż rok wcześniej. Dość dobrze na rynku utrzymują się również marki Deutz Fahr i Case IH.

Najpopularniejsze modele to m.in. John Deere 6155M, Farmtrac Tractors Europe 26 4WD, Deutz-Fahr 5080 D Keyline i New Holland T5.90S.

Gdzie rejestruje się najwięcej ciągników?

Najwięcej nowych ciągników zarejestrowano w województwie mazowieckim.

W regionie tym w okresie styczeń-lipiec 2024 roku zarejestrowano 774 szt. nowych ciągników, to o 39 szt. mniej niż przed rokiem, informuje PIGMiUR.

Na drugim miejscu uplasowało się województwo wielkopolskie (551 szt.), na trzecim łódzkie (379 szt.).

Używane maszyny popularniejsze niż rok temu

Raport wskazuje, że na rynku wtórnym dzieje się dobrze. Po siedmiu miesiącach odnotowano 14 934 rejestracje, to o 1205 sztuk więcej niż w tym samym okresie 2023 r. Wzrost wyniósł 8,8 proc.

Najczęściej rejestrowano maszyny marki John Deere, a więc podobnie jak w przypadku nowych. Odnotowano 2436 sztuk, daje to miejsce lidera w kategoriach 3-5, 6-10 i 11-20 lat. W kategorii powyżej 20 lat najchętniej wybiera się używane maszyny Ursusa.

Sytuacja na rynku przyczep

W lipcu 2024 r. odnotowano wzrost względem lipca 2023 r. w rejestracji nowych przyczep rolniczych. To najlepszy miesiąc, zgłoszono 918 sztuk nowych sprzętów. Słabiej wypada statystyka długoterminowa.

Od początku roku zarejestrowano 3435 szt. nowych przyczep rolniczych i jest to o 706 szt. mniej niż przed rokiem. Spadek wynosi 17 proc., czytamy w raporcie Izby.

Tradycyjnie już liderem wśród marek jest Pronar z ilością 881 szt. zarejestrowanych nowych przyczep. Druga w zestawieniu jest marka Metal-Fach, trzeci Metaltech.

Źródło: PIGMiUR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro