Jakie drzewa sadzić wśród pól? Takie, które szybko zaleczają rany zadane przez sarny

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Zadrzewienia śródpolne wspomagają utrzymanie równowagi ekologicznej, poprawiają jakość wód, ograniczają skutki suszy oraz zapobiegają erozji glebowej z powodu wiatru.
Zadrzewienia śródpolne wspomagają utrzymanie równowagi ekologicznej, poprawiają jakość wód, ograniczają skutki suszy oraz zapobiegają erozji glebowej z powodu wiatru. Pixabay
Dzięki zadrzewieniom śródpolnym gospodarstwo rolne przynosi większe dochody. Jakie gatunki warto sadzić między uprawami? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi preferuje drzewa liściaste, ale te koniecznie trzeba zabezpieczać przed sarnami. Na to też mają być dotacje.

Od 1 czerwca 2022 r. będzie można składać wnioski o „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. Pierwszy raz zaplanowano dofinansowanie na tworzenie zadrzewień śródpolnych.

Liczne są zalety śródpolnych zadrzewień i nie chodzi tylko o ekologię, ale też o zasobność właścicieli odpowiednio zadrzewionych gruntów.
Wiedzą o tym najlepiej pracownicy Stacji Badawczej Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi w Wielkopolsce. W swoim raporcie dla Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wykazali oni liczne zalety zadrzewień, bazując na krajobrazie rolniczym wokół swojej Stacji. Z rysu historycznego zawartego w raporcie wiadomo, że na początku lat 50. ubiegłego wieku utworzono w Turwi placówkę badawczą o nazwie Stacja Badania Zadrzewień PAN, w której skupiono się na wpływie zadrzewień śródpolnych na przyległe uprawy rolne.

Wzorcowe gospodarstwo

Bodźcem był krajobraz ukształtowany w Turwi na wzór angielski w latach 20. XIX wieku przez generała Dezyderego Chłapowskiego.
- Wprowadzenie przez generała nowatorskich (w owych czasach) w tej części kontynentu metod i technik rolniczych zaowocowało w niedługim czasie znacznym wzrostem dochodu gospodarstwa, a nowy typ krajobrazu stał się wzorem nie tylko dla sąsiednich właścicieli ziemskich, lecz również znalazł naśladowców wśród rolników z dalszych okolic, a nawet spoza granic Wielkiego Księstwa Poznańskiego – czytamy w raporcie. - Zainicjowana przez Chłapowskiego idea kształtowania krajobrazu rolniczego jako urozmaiconej mozaiki pól i łąk wpisanej w gęstą sieć zadrzewień i zakrzewień, a także wypracowany przezeń wzorzec wysokiej kultury rolnej (praca organiczna i tzw. „dobra robota”) przez kolejne pokolenia i zmieniających się właścicieli, owocowały wysoką wydajnością i jakością plonów, a Turew jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku była wymieniana w wydawnictwach rolniczych jako wzorcowe, przodujące gospodarstwo w Wielkopolsce.

Z biegiem lat zadrzewienia były usuwane w Turwi i całej Polsce. Do ich odtwarzania zachęca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oferując finansowe wsparcie. Wnioski w tej sprawie można składać od 1 czerwca do 31 lipca br. w biurach powiatowych ARiMR.

Dofinansowanie przyznawane będzie rolnikom oraz jednostkom samorządu terytorialnego na założenie zadrzewień o powierzchni 0,1 - 0,5 ha i szerokości nie większej niż 20 m. Zadrzewienia takie możliwe będą do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane będą gatunki liściaste (co najmniej 90 procent). Pomoc na założenie zadrzewienia, w zależności od nachylenia terenu, wyniesie od 10 892 zł/ha do 13 664 zł/ha. Dodatkowo przyznawane będzie wsparcie na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami od zwierzyny.

- Nowe zadrzewienia śródpolne stanowić będą element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych, miejsca bytowania wielu organizmów i bazę pokarmową m. in. dla ptaków i owadów zapylających, wspomagając tym samym utrzymanie równowagi ekologicznej w systemach rolniczych. Zadrzewienia będą odgrywać ważną rolę dla produkcji rolnej poprzez m. in. zwiększanie retencji krajobrazowej, poprawę jakości wód, ograniczenie skutków suszy oraz zapobieganie erozji glebowej – uzasadnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Badacze z Turwi zwracają uwagę na właściwy dobór gatunków drzew i krzewów:
- Istotne jest odpowiednie ich zmieszanie (tworzenie tzw. biogrup), a w zadrzewieniach liniowych (pasmowych) ich szerokość, długość i przewidziana wysokość, a nawet kształt przyszłej linii wyznaczany przez wierzchołki koron drzew, których główną funkcją będzie redukcja prędkości wiatru.

Nie doszukano się żadnego buka w dobrej kondycji

Do obsadzenia badawczego użyto w Turwi 13 gatunków drzew krajowych: dębów (24,6 proc.), modrzewi (18,8 proc.), topoli (12,3 proc.), świerków (10,7 proc.), buków (7,8 proc.), wiązów, brzozy i jarzębów (około 5 proc.), a pozostałych gatunków lipa, sosna, jawor i jesion (od 2-3 proc.) i jedną olchę.

Największe straty były w pierwszych dwóch latach istnienia zadrzewienia i spowodowały je sarny.
Po pięciu latach gatunkami dominującymi były modrzew (29,9 proc.) i świerk (25 proc,), dalej brzoza (11,1 proc.), sosna (9,4 proc.), topola (8,2 proc,) i wiąz (6,1 proc). Większość (do 90 proc.) drzew uszkodziły rogacze.
- W przypadku dębu i buka zdecydowana większość drzewek (niemal 100 proc.) nie mogło z tego powodu wykształcić pędu wiodącego – podają w raporcie. - Przyjęły one formy krzaczaste, nie przekraczające na ogół wysokości 50 cm. Szybko rosnące gatunki, takie jak: topola, modrzew i brzoza, a nawet sosna, wiąz, lipa i świerk, wykazały znaczną odporność na niszczenie łyka przez sarny. W dobrym stanie przetrwało zaledwie 3,5 proc. dębów i 3,9 proc, jaworów, ale aż 92,3 proc. sosen, 77,3 proc. świerków, 75,3 proc. brzóz, 52,6 proc. modrzewi i 41,5 proc. lip. W latach następnych straty były mniejsze, ale np. w przypadku buka nie doszukano się już ani jednego osobnika, który mógłby być zaliczony do kategorii drzewka w kondycji dobrej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie drzewa sadzić wśród pól? Takie, które szybko zaleczają rany zadane przez sarny - Gazeta Pomorska