Jakie podatki płacą w Polsce rolnicy? Są sytuacje, gdy nawet oni muszą złożyć PIT

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnictwo to nie tylko podatek rolny. Jakie jeszcze zobowiązania podatkowe dotyczą rolników?
Rolnictwo to nie tylko podatek rolny. Jakie jeszcze zobowiązania podatkowe dotyczą rolników? pixabay.com
Rolnicy zasadniczo nie są zobowiązani do płacenia podatku dochodowego, jednak nie wszyscy. Wyjaśniamy, jakie podatki płacą rolnicy — a jest to nie tylko podatek rolny — i kiedy powinni złożyć PIT. Prawo reguluje, od czego zależy wysokość podatku na przykład rolnego w danym roku. Podatnicy podatku od działów specjalnych produkcji rolnej składają do urzędu skarbowego Deklaracje PIT-6.

Spis treści

Takie podatki płaci się w polskim rolnictwie

System podatkowy w rolnictwie obejmuje w szczególności

 • podatek rolny,
 • podatek od nieruchomości,
 • podatek od towarów i usług,
 • podatek dochodowy od działów specjalnych produkcji rolnej.

Podatek rolny w Polsce. Kto musi go płacić?

Podatkiem rolnym są objęte grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych. Wyjątek stanowią grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Stawka podatku rolnego dla gruntów gospodarstwa rolnego wynosi równowartość pieniężną 2,5 q żyta od 1 ha przeliczeniowego, dla pozostałych gruntów rolnych, które podlegają podatkowi rolnemu - równowartość pieniężna 5 q żyta. To Główny Urząd Statystyczny publikuje co roku komunikat w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres ostatnich 11 kwartałów.

Stawka w 2023 roku wynosi:

dla gruntów gospodarstwa rolnego - równowartość pieniężna 2,5 q żyta (od 1 ha przeliczeniowego), czyli w 2022 roku 153,70 zł od 1 ha, w 2023 roku będzie to 185,12 zł/ha,
dla pozostałych gruntów rolnych, które podlegają podatkowi rolnemu - równowartość pieniężna 5 q żyta (od 1 ha), czyli w 2022 roku 307,40 zł od 1 ha, w 2023 roku 370,25 zł/ha.

Liczbę hektarów przeliczeniowych to nie to samo, co hektarów fizycznych. Przeliczeniowe ustala się na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego (4 okręgi podatkowe w zależności od warunków ekonomicznych i produkcyjno-klimatycznych).

Rady gmin mogą obniżyć cenę skupu żyta przyjmowaną jako podstawa obliczenia podatku rolnego na obszarze gminy.

Istnieje szereg przypadków, gdy grunty są zwolnione od podatku rolnego. M.in.:

 • użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych;
 • grunty położone w pasie drogi granicznej;
 • grunty gospodarstw rolnych powstałe z zagospodarowania nieużytków – na okres 5 lat, licząc od roku następnego po zakończeniu zagospodarowania;
 • użytki ekologiczne;
 • grunty pod wałami przeciwpowodziowymi i grunty położone w międzywałach.

Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku rolnego jest wójt, burmistrz, prezydent miasta. Rada Gminy stosownie do art. 13e ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, w drodze uchwały, może wprowadzić inne zwolnienia i ulgi przedmiotowe niż określone w ustawie.

Podatek od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki mieszkalne, grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Rady gmin określają wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie określonych kwot.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług produktów rolnych

Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że takie opodatkowanie umożliwia producentom rolnym odliczenie podatku VAT zawartego w cenach środków nabywanych do produkcji rolnej.

System zryczałtowanego zwrotu podatku VAT polega na uproszczonym rozliczaniu podatku VAT od sprzedaży produktów rolnych. Rolnicy „ryczałtowi” są zwolnieni:

 • z wystawiania faktur,
 • prowadzenia ewidencji sprzedaży,
 • składania w urzędach skarbowych deklaracji VAT,
 • dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

Zryczałtowany zwrot podatku VAT polega na tym, że kwota ryczałtu (7% ceny sprzedaży netto) jest wypłacana rolnikowi przez nabywcę produktów rolnych.

Rolnicy zobowiązani, na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, do prowadzenia ksiąg rachunkowych rozliczają podatek VAT na zasadach ogólnych.

Podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej

Działy specjalne produkcji rolnej to m.in.:

 • uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2
 • uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:
 • uprawy grzybów i ich grzybni – powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej
 • drób rzeźny – powyżej 100 szt. (kurczęta, gęsi, kaczki, indyki)
 • wylęgarnie drobiu (kurczęta, gęsi, kaczki, indyki)
 • zwierzęta futerkowe (lisy i jenoty, norki, tchórze, szynszyle, nutrie oraz króliki powyżej 50 sztuk samic stada podstawowego)
 • hodowla dżdżownic,
 • hodowla jedwabników

Dochód uzyskiwany ze źródła dochodów, jakim są działy specjalne produkcji rolnej, stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Podatnicy podatku od działów specjalnych produkcji rolnej składają Deklaracje PIT-6 do Urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, wyjaśnia Centrum Doradztwa Rolniczego. Prowadzący takie działy specjalne składają w urzędzie skarbowym do 20 stycznia roku podatkowego deklaracje o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym.

Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Normy szacunkowe dochodu rocznego stosuje się od jednostek powierzchni upraw lub innych jednostek rodzajów produkcji.

Minister finansów z ministrem rolnictwa ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej na dany rok, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez prezesa GUS.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro