Jaskółki upodobały sobie róg okna i planują budowę gniazda? Jeśli nie chcesz ptasiego towarzystwa, odstrasz jaskółki bez szkodzenia

Justyna Madan
Jaskółki budują gniazda z błota i śliny. Nie jest to zbyt czyste budownictwo, ale obserwowanie, jak powstaje nowy ptasi dom może być też bardzo fascynujące.
Jaskółki budują gniazda z błota i śliny. Nie jest to zbyt czyste budownictwo, ale obserwowanie, jak powstaje nowy ptasi dom może być też bardzo fascynujące. pixabay.com
Jaskółki to niezwykłe ptaki, które są przez człowieka mocno wyczekiwane, głównie dlatego, że zwiastują wiosnę. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale kiedy w okolicy pojawia się ich więcej, możemy być pewni, że zimna ostatecznie nas opuściła, a przed nami ciepłe, słoneczne miesiące. To bardzo pożyteczne ptaki i warto jest mieć je w pobliżu. Jeśli jednak upodobają sobie nasze okno na budowę gniazda, może to być uciążliwe ze względu na bród, który po sobie zostawiają. Jeśli nie chcemy, aby w naszym oknie powstało charakterystyczne gniazdo, można ptaki zniechęcić bez szkodzenia im. A co zrobić z już powstałym gniazdem?

Spis treści

Sprawdź, dlaczego jaskółka jest pożyteczna, zanim zdecydujesz się ją odstraszyć

W Polsce gniazdują trzy gatunki jaskółek lęgowych. Jest to dymówka, którą spotkamy najczęściej na wsi, w budynkach ze zwierzętami gospodarskimi, czyli w stajniach, chlewach i oborach. Oknówka jest częściej widywana w miastach, to ta jaskółka, która buduje kuliste gniazda przy oknach. Brzegówka natomiast, jak sama nazwa wskazuje, lubi brzegi wód i skarp i to tam zakłada kolonie, które potrafią liczyć nawet kilka tysięcy jaskółczych par.

– Jaskółki to bardzo pożyteczne ptaki. Zjadają zarówno komary, jak i muchy, tym samym przyczyniają się do tego, że mniej owadów nas drażni, ale co pewnie ważniejsze w ten sposób zmniejszają transmisje niektórych chorób na zwierzęta gospodarskie – podkreśla prof. Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Przez to, że zajadają się owadami, w tym komarami i muchami – ich towarzystwo sprawia, że lato może być zdecydowanie mniej uciążliwe. Więcej owadów w jaskółczych brzuchach, to mniej ugryzień na naszych rękach i nogach.

Poza tym jaskółkom warto pomagać. Zwłaszcza dymówkom, które przez zmiany w funkcjonowaniu i krajobrazie wsi nie mają co jeść – przez zamkniętą hodowlę bydła, zanik łąk i pestycydów oraz masowe stosowanie pestycydów jest coraz mniej owadów.

- Możemy pomóc dymówkom, nie utrudniając im wlotu do pomieszczeń gospodarskich oraz montując dla nich półki lub podpórki gniazdowe. Starajmy się zadbać o różnorodność wokół nas, pozwólmy się wypasać naszym zwierzętom na zewnątrz , zachowajmy śródpolne stawy i strumienie, ograniczmy użycie pestycydów – apeluje Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Prof. Tryjanowski uważa, że w przypadku jaskółek, i to wszystkich gatunków, najlepiej sprawdza się stare powiedzenie – po pierwsze nie szkodzić. Nie niszczyć gniazd i siedlisk.

Nie chcesz mieć jaskółczego gniazda w oknie? Wypróbuj tę metodę

Głównym powodem, przez który nie chcemy mieć jaskółczego gniazda w oknie, są walory estetyczne. Jaskółki budują swoje gniazda z błota i śliny na zewnątrz budynków, najczęściej właśnie w rogu okna. To może oznaczać brudne okno i parapet. Kolejną kwestią są odchody i to w pokaźnej ilości, które gromadzą się na parapecie, a i często na podwórku, zwłaszcza jeśli pojawiają się pisklęta, więc ptaków jest więcej.

Popularny sposób na zniechęcenie tych ptaków do budowania gniazda i zakładania rodziny w naszym oknie jest…zawieszenie foliowej reklamówki w rogu okna. Sam fakt, że coś się tam znajduje, sprawia, że jaskółka uznaje to miejsce za zajęte, ponadto odstrasza je też charakterystyczny, szeleszczący dźwięk. Widok woreczka wystającego z okna nie wygląda pięknie, ale jest skuteczny i nie pozostawia na elewacji, oknie i podwórku wzorków z odchodów.

Możemy też rozważyć zakup gotowej budki dla jaskółek, która wyglądem przypomina błotniste gniazdo i umieścić je w miejscu, w którym nie będą nam przeszkadzać. Pod gniazdem warto umieścić podstawkę, na którą będą spadały odchody, dzięki czemu łatwiej je będzie sprzątać.

Pamiętaj! Jeśli jaskółka zbudowała już gniazdo, nie można go niszczyć! Jeśli nie udało nam się zapobiec budowie gniazda, w środku mogą być już jaja. W takim przypadku musimy poczekać, aż wylęgną się młode. Gniazdo można usunąć dopiero jesienią, kiedy jaskółki odlecą do ciepłych krajów na zimę.

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro