Jaskółki w oborze. Gwarantują szczęście, ale - czy i mandat w czasie kontroli? Odpowiadamy

opr. es
pixabay.com
- To prawda, że podczas kontroli powiatowy lekarz weterynarii zwraca uwagę na jaskółcze gniazda w oborze? - pyta na Facebooku pani Joanna. Mamy odpowiedź.

Nasi przodkowie powtarzali, że bocianie gniazdo w gospodarstwie przynosi powodzenie i dobrobyt. Podobnie jest z jaskółką, która symbolizuje wiosnę, a widziana we śnie ma zwiastować szczęście rodzinne.

Co jednak z jaskółkami w budynkach inwentarskich? Z jednej strony jaskółki dymówki są objęte ścisłą ochroną, z drugiej - niektórzy gospodarze wskazują, że w trakcie kontroli weterynaryjnych nakazywano im usuwać ptaki. Jak sobie z nimi poradzić? Na ten temat toczy się dyskusja na popularnym portalu społecznościowym.

- Człowiek czeka, wygląda. Jak już się pojawią, to aż weselej w oborach. Dla moich uszu lepszej muzyki nie trzeba - pisze pani Grażyna. Pan Szymon z Podkarpacia dodaje: -Mam sześć gniazd i około 30 lokatorów - młodych jaskółek. Kolejna osoba wskazuje: - Są większe problemy, chyba że jaskółki mają gniazdo nad zbiornikiem mleka.

Jaskółki w oborze

Czy istnieją przepisy pozwalające albo wręcz nakazujące usuwanie gniazd jaskółczych z obór? To pytanie skierowaliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy.

- W Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych, jakie muszą spełniać gospodarstwa w przypadku, gdy zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego pochodzące z tych gospodarstw są wprowadzane na rynek znajduje się zapis, że budynki, w których utrzymywane są zwierzęta, powinny być: zabezpieczone przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie. Zalicza się do nich m.in. wpisane w krajobraz polskiej wsi jaskółki – chodzi o to, że odchody ptaków mogą się znaleźć w paszy, w wodzie przeznaczonej dla zwierząt czy nawet w mleku, a to może być przyczyną zakażenia np. salmonellozą - wskazuje lek. wet. Wojciech Młynarek, starszy inspektor ds. ochrony zwierząt.

Jak podkreśla inspektor, jaskółki trzeba "wyprowadzić z obory".

- Wiadomo, że jaskółki są pod ochroną, dlatego jesienią, gdy ptaki odlecą do ciepłych krajów, wtedy niszczymy gniazda i zabezpieczamy budynek przed możliwością ponownej budowy gniazd (chodzi np. zabezpieczenie okien siatkami) - podkreśla Wojciech Młynarek. - Wymagania te są konieczne do uzyskania certyfikatu weterynaryjnego do sprzedaży mleka. Aby go uzyskać, należy m.in. spełnić względy epidemiologiczne. Kto uporczywie nie spełnia tych warunków, może zostać ukarany mandatem.

Jaskółki w Polsce

W naszym kraju występują trzy gatunki jaskółek - brzegówka, oknówka i dymówka. W oborach, stajniach czy chlewniach spotykany jest ten trzeci. Jaskółki żywią się owadami (chrząszcze, muchówki), które chwytają w locie - zwłaszcza nad zbiornikami wodnymi i wilgotnymi łąkami. Są jednymi z mniej płochliwych ptaków. Najczęściej spotykamy je na wsiach.

Kiedy przylatują jaskółki?

Te ptaki opuszczają Polskę we wrześniu, niektóre odlatują w październiku. W przypadku dymówki, wracają do nas z zimowisk w marcu - pozostałe gatunki w kwietniu.

Agro Pomorska odcinek 69:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaskółki w oborze. Gwarantują szczęście, ale - czy i mandat w czasie kontroli? Odpowiadamy - Gazeta Pomorska