Spis treści
Zmiany w przepisach. Na jakim etapie są prace?
Wielu rolników zwracało uwagę, że nowe przepisy potrzebują doprecyzowania i być może ponownego rozpatrzenia. Według obowiązującej ustawy na gospodarzy nałożony jest obowiązek zgłaszania utrzymywania drobiu, niezależnie od ilości ptactwa, a więc nawet od jednej sztuki. W praktyce najbardziej pokrzywdzeni czują się ci, którzy trzymają kury, gęsi lub kaczki na małą skalę. Gatunki te prowadzone są w tzw. chowie podwórkowym.
W przypadku drobiu i jego form rejestracji będzie pozytywne zakończenie. Resort rolnictwa poinformował o warunkach zwolnienia z rejestracji w przypadku utrzymywania drobiu na własne potrzeby.
- Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – czytamy.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. Jak zapewnia MRiRW, w drodze odstępstwa „państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego”. Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii zwalnia więc z obowiązku rejestracji w krajowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR.
Trwają prace legislacyjne prowadzące do tego, aby odstępstwo od unijnych przepisów mogło być zastosowane na naszym krajowym gruncie. W praktyce osoby, które przeznaczają mięso lub jaja ze swojego drobiu na własne potrzeby, nie będą musiały tego zgłaszać.
O to, na jakim etapie są prace, zapytaliśmy resort rolnictwa.
Wprowadzenie wyjątku od uregulowań unijnych w kwestii rejestracji wymaga doprecyzowania prawodawstwa krajowego, w tym w szczególności przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421, z późn. zm.) – przyznaje MRiRW.
Jak zapewnia biuro prasowe, zmiany przepisów są już przygotowane i aktualnie oczekują na wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Następnie projekt ustawy wraz z nowymi rozwiązaniami trafi na kolejny etap procedury legislacyjnej.
- Prace nad przyjęciem rozwiązań zwalniających z rejestracji takie podmioty są traktowane w MRiRW priorytetowo – informuje.
Zakład drobiu. Trzeba zgłosić miejsce utrzymywania kur lub kaczek
Do tej pory ustawa przewidywała, że zgłoszeniu o działalności podlegają właściciele nie tylko stad, rzeźni, zakładów przetwórczych/spalarni, ale również zakładów drobiu. Pod hasłem „zakład drobiu” ARiMR wymieniał:
- zakład hodowli zarodowej,
- zakład reprodukcyjny,
- zakład hodowli kur niosek,
- zakład wylęgu drobiu,
- zakład odchowu drobiu,
- zakład hodowli drobiu rzeźnego,
- chów przydomowy,
- inne.
Do drobiu zaliczamy kury, kaczki, gęsi, indyki, bażanty, przepiórki, kuropatwy, perlice, gołębie, a nawet... strusie.
Po co rejestrować drób?
Obowiązek wynika z konieczności wprowadzania środków związanych z występowaniem ptasiej grypy. Zgłaszanie miejsc występowania drobiu ma pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu ognisk choroby. O ile w przypadku większych hodowli ma to sens, chów przydomowy nie stwarza jednak zagrożeń, zwłaszcza gdy kury trzymane są na własny użytek. Resort postanowił więc zmienić przepisy i nie brać pod uwagę osób, które mają na podwórkach kilka sztuk drobiu.
Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu – przekazuje resort.
Ile kosztuje kurczak prosto od rolnika? Kura na rosół prosto...
Rolnicy apelowali o interwencję, doczekali się
O zmianę przepisów apelowało niedawno środowisko rolnicze. Jeszcze na początku lutego prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilną interwencję w zakresie nowej identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne – czytamy.
Co wiesz o kurach, gęsiach i kaczkach? ROZWIĄŻ NASZ QUIZ
Źródła: ARiMR, KRIR
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?