Jedna kura nie jest już zakładem drobiu, ale rolnicy natknęli się na problemy przy rejestracji w systemie IRZ

Katarzyna Zawada
pixabay.com/Ralphs_Fotos
Zgodnie z nową ustawą z 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, właściciele podlegają obowiązkowi zgłaszania miejsca utrzymywania gatunków w ARiMR, także drobiu. Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało odstępstwa w zakresie kur czy gęsi, jednak, ale wciąż pojawiają się wątpliwości co do rejestracji. W czwartek 6 kwietnia minął termin, ale producenci cały czas mówią o problemach, z którymi musieli się zmierzyć.

Spis treści

Zmiany w przepisach. Resort wprowadził odstępstwa

Wielu rolników zwracało uwagę, że nowe przepisy potrzebują doprecyzowania i być może ponownego rozpatrzenia. Szczególnie w zakresie drobiu, gdzie początkowo rejestracji podlegała nawet jedna sztuka. Przepis ten zmienił się, resort wprowadził odstępstwa.

W przypadku drobiu i jego form rejestracji apel środowisk rolniczych przyniósł pozytywny skutek. Resort rolnictwa poinformował o warunkach zwolnienia z rejestracji w zakresie utrzymywania drobiu na własne potrzeby.

Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformowano jakiś czas temu.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. Jak zapewnia MRiRW, w drodze odstępstwa „państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego”. Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii zwolnił więc z obowiązku rejestracji w krajowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR.

Co rolnicy i hodowcy muszą rejestrować?

Jedną z grup, które trzeba rejestrować, jest drób. Pod hasłem „zakład drobiu” ARiMR wymienia:

  • zakład hodowli zarodowej,
  • zakład reprodukcyjny,
  • zakład hodowli kur niosek,
  • zakład wylęgu drobiu,
  • zakład odchowu drobiu,
  • zakład hodowli drobiu rzeźnego,
  • inne.

Do drobiu zaliczamy kury, kaczki, gęsi, indyki, bażanty, przepiórki, kuropatwy, perlice, gołębie, a nawet... strusie.

Po co rejestrować drób?

Obowiązek wynika z konieczności wprowadzania środków związanych z występowaniem ptasiej grypy. Zgłaszanie miejsc występowania drobiu ma pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu ognisk choroby. Resort postanowił nie brać pod uwagę osób, które mają na podwórkach kilka sztuk drobiu, a więc prowadzą chów przydomowy.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że chów przydomowy powinien być zwolniony z obowiązku rejestracji?

Problemy z rejestracją drobiu

Na kilka problemów przy rejestracji zwierząt zwróciła uwagę Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

– System nie rozróżnia kur nieśnych od mięsnych, a ptaki usuwane ze stada każe traktować jak jaja stłuczki. Na domiar złego mapy wgrane do systemu nie zawsze są aktualne – tłumaczy Piotr Lisiecki, prezes KIPDiP.

Według producentów system ma luki, co utrudnia cały proces. 6 kwietnia minął termin rejestracji, co dla wielu okazało się niewykonalne, nie wiedząc, co wpisać, popełniali błędy. Dodatkowo część osób zwracała uwagę na odrzucane wnioski. „Proszeni o pomoc pracownicy terenowych biur ARiMR są równie bezradni, jak producenci drobiu”.

Co wiesz o kurach, gęsiach i kaczkach? ROZWIĄŻ NASZ QUIZ

Źródła: ARiMR, KIPDiP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tatkoMarian
Panie, to nie Unia tylko nasi, POLSCY URZĘDNICY wyszli przed szereg i wydali durne przepisy. A co- w sejmie nie ma rolników że te głupoty przyklepali?

A to że mają cofać te durnoty -to dowód na to że to na polskim podwórku to wymyślili.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro