Jedni składają oświadczenia, inni się szkolą z wypełniania e-wniosku

(koci)
Jedno ze szkoleń zorganizowanych przez Podlaski Oddział Regionalny ARiMR oraz PODR Szepietowo
Jedno ze szkoleń zorganizowanych przez Podlaski Oddział Regionalny ARiMR oraz PODR Szepietowo POR ARiMR
Jeszcze tylko do 14 marca można składać oświadczenia potwierdzające brak zmian w tegorocznym wniosku w porównaniu z wnioskiem złożonym w 2017 r. Na razie w woj. podlaskim złożono 4853 takich oświadczeń.

Do wczoraj (godz. 9.40) do Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęły 4853 oświadczenia potwierdzające brak zmian w tegorocznym wniosku w porównaniu z wnioskiem złożonym w minionym roku. Według szacunków ARiMR, w województwie podlaskim takie oświadczenia mogłoby złożyć 35 592 osób. A więc na razie wpłynęło 13,6 proc. potencjalnych oświadczeń.

POR ARiMR ocenia, że zainteresowanie podlaskich rolników możliwością składania oświadczeń jest bardzo duże. Według danych z 2 marca, w woj. podlaskim procent złożonych oświadczeń w stosunku do ich potencjalnej liczby był najwyższy w kraju.

Przyjdź i zmierz się z eWnioskiemPlus

Możliwość złożenia oświadczenia potwierdzającego brak zmian we wniosku to tylko jedna z nowości, które obowiązują podczas tego rocznej kampanii. Największą chyba jest to, że teraz wszyscy rolnicy będą musieli składać wnioski w wersji elektronicznej. Do tej pory forma ta (była dostępna dla chętnych) cieszyła się znikomym zainteresowaniem.

Czytaj też: UOKiK o przewadze kontraktowej wobec rolników. Jest pierwsza decyzja

Rolnicy mogą przećwiczyć wypełnianie wniosków na szkoleniach organizowanych przez ARiMR czy Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Do końca minionego tygodnia POR ARiMR przeszkolił już ponad 1800 rolników. Są to typowo praktyczne szkolenia, ponieważ pracownik ARiMR krok po kroku pokazuje, jak wypełnić wniosek drogą internetową.

Szczegółowy harmonogram szkoleń można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego OR ARiMR w zakładce „Szkolenia”.

Rolnicy o e-wnioskach

A co podlascy rolnicy sądzą o aplikacji eWniosekPlus? Czy obawiają się jej?

Łukasz Maliszewski z miejscowości Trzaski mówi, że pobieżnie zorientował się o co chodzi w tej aplikacji. Twierdzi, że elektroniczny wniosek nie powinien być taki trudny. Rolnik ze wsi Trzaski uważa, że poradzi sobie z nim bez szkoleń.

O wypełnienie wniosku nie martwi się również Mariusz Pieńczykowski z Bukowa w gm. Rajgród. Jak mówi, skorzysta z płatnej pomocy specjalistów z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Podkreśla, że w jego przypadku nic się nie zmieniło, bo wcześniej także korzystał z pomocy pracowników Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Podobne spostrzeżenia ma Antoni Dąbrowski, rolnik ze wsi Mikuty. Twierdzi, że w poprzednich sezonach i tak większość rolników przy wypełnianiu formularzy korzystała z pomocy specjalistów. Zauważa, że wniosek co roku był zmieniany i szkoda było czasu, by to wszystko śledzić. A więc, w jego przypadku w tym roku nic się nie zmieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jedni składają oświadczenia, inni się szkolą z wypełniania e-wniosku - Gazeta Współczesna