- Dziecka bym nie zostawiła, a kota mam oddać? Serce mnie boli – żali się Agnieszka, która planuje dwutygodniowy urlop z rodziną w Turcji.
Czy można zabrać ze sobą zwierzę na wakacje?
Podobne rozterki ma mnóstwo Polaków. Planując jakikolwiek wypoczynek, czy to w kraju, czy poza jego granicami, trzeba wziąć pod uwagę komfort i bezpieczeństwo domowych przyjaciół. Najlepiej zapoznać się z ofertą wybranego ośrodka wczasowego, często wiele z nich za dopłatą pozwala przyjechać ze zwierzętami. Za kilkadziesiąt złotych za dobę nasz pupil może razem z nami cieszyć się urokiem gór lub nadmorskiej bryzy. Dany obiekt oferuje nocleg, ale o jedzenie i wyposażenie zwierzęcia musimy zadbać sami.
O ile niektóre domowe stworzenia dobrze znoszą podróż, o tyle część histerycznie reaguje na zamknięcie w transporterze lub długie godziny w aucie. Zdarza się, że dany hotel i pensjonat, do którego jedziemy, nie daje możliwości noclegu z psem lub kotem. Wtedy pozostają dwie opcje. Opiekę nad przyjacielem może sprawować ktoś bliski, można też o pomoc poprosić profesjonalne placówki.
Wakacje dla pupila. Hotele i świetlice zajmą się domowymi zwierzętami na czas urlopu
Hotele lub świetlice cieszą się coraz większą popularnością, zdają się być rozwiązaniem wielu zmartwień, z którymi zmagają się właściciele domowego pupila. Opłaty wynoszą kilkadziesiąt złotych za dobę, niektóre placówki podnoszą cennik na czas weekendu. Na miejscu zwierzak ma nie tylko styczność z innymi przedstawicielami rasy, ale także fachową opiekę. Punkty są czyste, wyposażone we wszelkie akcesoria, a menu uwzględnia choroby i nietolerancje danego gościa.
Zdarza się, że oferta usług obejmuje wizyty domowe, kot czy pies nie musi wtedy zmieniać znanych mu już kątów. Taka przyjemność jest droższa, ale daje gwarancję, że zwierzę czuje się bezpiecznie, dostaje na czas pokarm i może załatwić swoje potrzeby. W dzisiejszych czasach wielu z nas posiada w domu kamery. Monitorowanie, co robi pupil podczas naszej nieobecności, jest więc łatwością.
Urlopy planujemy wcześniej, podobnie warto zaplanować pobyt pupila. Przyjęcie zwierzaka do hotelu lub świetlicy nie odbywa się z marszu, potrzeba czasu i kilku wizyt, które pozwolą mu zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Zainteresowanie jest duże, właściciele często musza „zaklepywać” miejsce kilka miesięcy wstecz.
Zawód - petsitter. Osoby prywatne także oferują pomoc przy zwierzakach
W sieci można znaleźć wiele prywatnych ogłoszeń. Petsitterzy proponują opiekę na pupilem, wielu chwali się odpowiednimi kursami i doświadczeniem w pracy z psami lub kotami. Mogą nakarmić, wyprowadzić na spacer, wyczyścić kuwetę, zmienić ściółkę, prowadzą też aktywności i zajęcia stymulujące. Ceny w mniejszych miastach zaczynają się od 30 zł/dobę, w większych 40 zł/dobę to minimum. W zależności od zakresu obowiązków cena wzrasta. Niektórzy właściciele życzą sobie częstszych wizyt lub całkowitego przebywania w domu, chcą też pełnej dokumentacji w postaci filmów lub zdjęć.
- Postaram się zrobić co w mojej mocy by pupil jak najlepiej zniósł rozłąkę ze swoim najlepszym przyjacielem - czyli z Tobą – brzmi jedno z ogłoszeń.
Sezon letni sprzyja porzucaniu zwierząt. Choć skala procederu maleje, wciąż słyszy się o pozostawionych na pastwę losu stworzeniach. Żadne z nich nie zasługuje na cierpienie, dlatego warto zastanowić się nad obowiązkami i odpowiedzialnością, zanim zdecydujemy się na przygarnięcie nowego członka rodziny.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?