Jesień 2021 zaczyna się już dziś. Jesień astronomiczna a jesień kalendarzowa to nie to samo!

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
„Gdy łagodna jesień trzyma, będzie krótka, ostra zima” albo "Wrzesień chodzi po rosie, zbiera grzyby we wrzosie" - mówią polskie przysłowia.
„Gdy łagodna jesień trzyma, będzie krótka, ostra zima” albo "Wrzesień chodzi po rosie, zbiera grzyby we wrzosie" - mówią polskie przysłowia. pixabay.com/Hans
Równonoc występuje 2 razy w ciągu roku: na początku wiosny i jesieni. To moment, kiedy dzień zrównuje się z nocą. Kiedy dokładnie w tym roku wypada równonoc jesienna? Czy początek astronomicznej jesieni zbiega się z rozpoczęciem jesieni kalendarzowej? Przed nami jesień 2021, która w rolnictwie jest postrzegana jako czas szczególny. Przeczytaj dlaczego.

Równonoc jesienna 2021. Kiedy wypada? Wtedy zaczyna się astronomiczna jesień

Równonoc jesienna często bywa mylona z początkiem jesieni kalendarzowej. Tymczasem początek astronomicznej i kalendarzowej jesieni nie muszą przypadać tego samego dnia. Astronomiczną w 2021 roku osiągniemy 22 września wieczorem. Kolejnego dnia po równonocy, 23 września przypada pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Astronomiczna jesień potrwa do przesilenia zimowego, czyli momentu, kiedy mamy najdłuższą noc w roku.

Astronomiczne pory roku - kiedy się zaczynają?

  • Równonoc wiosenna - zaczyna się wiosna - 20 marca (czasem 21 marca),
  • Przesilenie letnie - zaczyna się lato -21 czerwca (czasami 20 czerwca),
  • Równonoc jesienna - zaczyna się jesień - 22 lub 23 września,
  • Przesilenie zimowe - zaczyna się zima- 21 lub 22 grudnia.

"Za początek jesieni astronomicznej przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej. Punkt Wagi to miejsce na nieboskłonie będące jeden z dwóch punktów stycznych najważniejszych okręgów związanych z ruchem Ziemi – równika niebieskiego i ekliptyki", wyjaśnia Uniwersytet Śląski w Katowicach w serwisie Przystanek nauka.

Jesień 2021 i podział na pory roku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej objaśnia, że ze względu na przyjęte kryteria, istnieją:

  • termiczne pory roku
  • astronomiczne pory roku
  • kalendarzowe pory roku
  • metrologiczne pory roku
  • fenologiczne pory roku (opiera się na fazach rozwojowych roślin).

Początek jesieni w rolnictwie. Zmiana pory roku w kulturze ludowej

Poza kwestiami astronomicznymi warto wrócić uwagę na kulturowy aspekt początku jesieni. Jak wyjaśnia Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, "Dla Słowian żyjących z uprawy i hodowli ten czas miał szczególne znaczenie. Kończył się okres wytężonej pracy w polu, dla rolniczej wspólnoty nadchodził moment podziękowania za plony i świętowania".

Jesienne przesilenie było elementem zakończenia, podsumowania tego, co się dotychczas wydarzyło. Od ilości plonów zależało, jak wyglądała jesień, zima i wczesna wiosna czyli trudny czas przednówka, wyjaśnia prof. Anna Weronika Brzezińska z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa UAM na stronie uczelni.

Do dziś zjawiska atmosferyczne mają ogromny wpływ na wielkość zebranych plonów. Susze, ulewne deszcze, burze, huragany - rolnik wobec większości klęsk żywiołowych wciąż jest bezradny. Odporne odmiany czy nawadnianie pól wciąż nie dają możliwości pełnego uniezależnienia się od pogody.

Na dawnej wsi, jesienią "Zostawiano na przykład pas gruntu, z którego nie zbierano zbóż. Chodziło o to, żeby Matka Ziemia nie zapomniała, że jej zadaniem jest rodzić. Dobre plony miało zapewnić też dosypywanie garści starego ziarna do nowego, które zasiewano w kolejnym roku", tłumaczy prof. Brzezińska na stronie UAM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera