Jest praca, zmieniły się przepisy, ale czy znajdą się pracownicy sezonowi?

Lucyna Talaśka-Klich
Michał Gmys z Wtelna uważa, że plantatorzy truskawek mogą mieć problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru tych owoców. On na pewno skorzysta z nowych możliwości prawnych
Michał Gmys z Wtelna uważa, że plantatorzy truskawek mogą mieć problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru tych owoców. On na pewno skorzysta z nowych możliwości prawnych LTK
W życie weszła ustawa, która powinna pomóc w zatrudnianiu pracowników w rolnictwie. Czy będzie komu zebrać plony? Gospodarze obawiają się, że problemów nie unikną.

- Ta zmiana przepisów na pewno ułatwi nam zatrudnianie osób do zbiorów - mówi Maciej Przybylski z Szostki (pow. radziejowski), gospodarstwa specjalizującego się m.in. w produkcji warzyw.

Tutaj więcej:**Praca sezonowa. Nowa umowa dla pomocnika przy zbiorach - jakie składki, pobierz wzór zgłoszenia**

Zabezpieczony pomocnik

18 maja br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. 8 maja br. została podpisana przez Prezydenta RP i opublikowana w Dzienniku Ustaw z (10 maja, poz. 858).

Najistotniejsza zmiana w tej ustawie dotyczy zabezpieczenia społecznego pomocników rolnika, pracujących przy zbiorach w gospodarstwie. Jak podaje resort rolnictwa podstawą świadczenia pomocy przy zbiorach będzie nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej przez rolnika (prowadzącego gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika).

- W Polsce od lat wiele osób pracuje w rolnictwie na czarno - twierdzi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. - To nowe rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Ich pracownicy będą nie tylko wynagradzani w oparciu o umowę na piśmie, ale także będą chronieni gdyby zachorowali, albo ucierpieli w wypadkach. Gdy pracownica z Ukrainy doznała wylewu i potrzebowała pomocy medycznej, jej pracodawca wywiózł ją z gospodarstwa i porzucił, by nie ponosić kosztów leczenia. Mam nadzieję, że dzięki zmianie prawa nie będzie już dochodziło do tak skandalicznych sytuacji.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 42 zł miesięcznie, a na ubezpieczenie zdrowotne 142 zł miesięcznie.

- To nie jest dużo, na płacenie większej składki nie byłoby rolników stać - dodaje Ardanowski. - Co prawda zdaniem niektórych przedstawicieli związków pracowniczych jest to łamanie zasad obowiązujących na rynku pracy (chodzi np. o minimalną stawkę godzinową), ale przecież nie chodzi o nakaz pracy! Jeśli gospodarz zaproponuje za mało, to nie znajdzie pracowników.

Żeby zachęcić do pracy

Resort rolnictwa wyjaśnia, że umowa o pomocy przy zbiorach będzie stosowana do czynności obejmujących: zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich; usuwanie zbędnych części roślin; klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich; wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży; wykonywanie innych czynności związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Umowa o pomocy przy zbiorach będzie zawierana w formie pisemnej na okres nie dłuższy niż 180 dni w ciągu roku kalendarzowego.

- Trzeba szukać takich rozwiązań, które ułatwią zatrudnianie, bo coraz trudniej znaleźć chętnych do wykonywania prostych prac - dodaje Ardanowski.

Gospodarze z Szostki m.in. z tego powodu (braku pewności, że nie zabraknie im rąk do pracy w czasie, gdy szybko trzeba zrealizować zamówienie ) zainwestowali w maszynę do obierania cebuli. - Kiedyś kopaniem buraków zajmowali się ludzie, dziś maszyny - dodał. - To nieodwracalny kierunek zmian w rolnictwie.

Z kolei Michał Gmys, rolnik z Wtelna (pow. bydgoski) m.in. z tego powodu zrezygnował z uprawy warzyw. Ale ma wciąż truskawki, a do zbioru tych owoców są potrzebni pracownicy. W zatrudnianiu Ukraińców ma już doświadczenie, jednak osoby z tego kraju coraz częściej jadą na Zachód.

Młodzi nie garną się do pracy na roli. Roboty wspomogą starzejących się rolników:

Źródło:RUPTLY
Dostawca: x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jest praca, zmieniły się przepisy, ale czy znajdą się pracownicy sezonowi? - Gazeta Pomorska