Jest zgoda na stosowanie zaprawy nasiennej w 2022 roku. KZPRiRB otrzymało zezwolenie MRiRW

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przekazało dobrą informację dla rolników uprawiających groch, bobik, bób i fasolę. Środek ochrony roślin do zaprawiania nasion dopuszczono do użytku na 120 dni.

Do tej pory do upraw bobowatych w Polsce można było stosować zaprawy nasienne, które zawierają tylko jedną substancję czynną - fludioksonil - przypomina prof. dr hab. Marek Mrówczyński, IOR-PIB. - Zaprawa Wakil WL 325 WG zawiera 3 substancje czynne:

 • cymoksanil,
 • fludioksonil,
 • metalaksyl - M.

Zaprawa nasienna ze zgodą na 2022 rok

- Zaprawa nasienna, która zawiera aż 3 substancje czynne, pozwala na zwalczanie wszystkich najważniejszych patogenów, które porażają nasiona oraz młode siewki roślin bobowatych. W przyszłości zaprawa 3 - składnikowa powinna posiadać rejestrację również do zastosowania na nasiona innych roślin bobowatych, np. soi, łubinów, wyki, seradeli - wyjaśnia naukowiec z Instytutu Ochrony Roślin.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wniosek o wydanie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Wakil XL 325 WG na okres nieprzekraczający 120 dni, zgodnie z art. 53 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 złożyło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze pod koniec listopada ubiegłego roku.

Do tych roślin można zastosować zaprawę ze środkiem Wakil WL 325 WG

7 lutego 2022 KZPRiRB otrzymało zezwolenie MRiRW nr R/j-2/2022 na wprowadzanie do obrotu ww. zaprawy nasiennej, z przeznaczeniem do zaprawiania nasion:

 • grochu uprawianego na suche nasiona,
 • grochu łuskowego w uprawie na zielone nasiona,
 • bobu,
 • grochu pastewnego (peluszka),
 • bobiku,
 • fasoli zwykłej uprawianej na zbiór świeżych strąków,
 • fasoli zwykłej uprawianej na suche nasiona,
 • fasoli wielokwiatowej uprawianej na suche nasiona w celu zwalczania mączniaka rzekomego grochu i szarej pleśni,

w okresie od 14 lutego 2022 r. do 15 maja 2022 r.

Profesor Marek Mrówczyński przypomina, że zaprawianie materiału siewnego należy do najbardziej efektywnych sposobów stosowania środków ochrony roślin, co jest zgodne z integrowaną ochroną roślin oraz Strategiami KE.

- Zaprawianie to punktowe stosowanie środków ochrony roślin oraz ograniczanie liczby zabiegów nalistnych, co wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, czyli obniżenie w niektórych państwach UE stosowania środków ochrony roślin aż o 50% - wyjaśnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera