Jubileusz zespołów w Mircu z przytupem na ludową nutę (zdjęcia)

M.K.
Mirzeckie Spotkania z Kulturą i Tradycją.
Mirzeckie Spotkania z Kulturą i Tradycją. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Jubileusz czterech zespołów ludowych działających w gminie Mirzec obchodzono uroczyście podczas sobotnich Mirzeckich Spotkań z Kulturą i Tradycją.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem świętego Leonarda w Mircu, a część oficjalna i artystyczna - w amfiteatrze. Najpierw na scenie pojawili się członkowie czterech zespołów ludowych, które w tym roku obchodzą jubileusz 15-lecia działalności.

 

"Kumosiom" z Gadki, "Osiniankom z Osin", "Trębolankom" z Trębowca i Tychowianom z Tychowa Nowego serdecznie gratulowali zastępca wójta Dariusz Stachowicz, przewodniczący Rady Gminy Mirosław Seweryn, Dorota Tomaszewska, dyrektor Gminnego Domu Kultury i Integracji w Mircu oraz członkinie innych zespołów z gminy, które mogą pochwalić się znacznie dłuższym stażem. Obchodzące jubileusz zespoły odwdzięczyły się prezentując po kilka utworów ze swojego repertuaru. Zaśpiewały też inne grupy folklorystyczne z gminy oraz - gościnnie - zespół Sorbin z Bliżyna.

 

15 lat minęło

 

Cztery zespoły obchodzące jubileusz sporo łączy. Zaczynali 15 lat temu od występów przed swoją publicznością. Później były występy na imprezach o większym zasięgu: powiatowe i wojewódzkie, wyjazdy na dożynki, konkursy i festiwale, a których zespoły wracały z wyróżnieniami i nagrodami. Dziś na scenie prezentują się zgrane, ubrane w stroje ludowe grupy, w których obok starszych śpiewają też młodzi ludzie.

 

Zespół "Kumosie" pod kierownictwem Elżbiety Zagajnej, "Trębolanki" pod kierownictwem Jadwigi Czechowskiej oraz "Tychowianie" z kierowniczką Wiesławą Spadło wykonują własne i tradycyjne przyśpiewki i piosenki. Specjalność "Osinianek" z Barbarą Kwapisz na czele - to oprócz piosenek - odtwarzanie lodowych obrzędów jak darcie pierza czy kiszenie kapusty, organizowane co roku w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach. Kierownikiem artystycznym wszystkich zespołów jest Piotr Gąsowski.

 

Rodzinne biegi

 

Podczas Spotkań z Kulturą i Tradycją odbył się - już po raz drugi - Mirzecki Maraton Rodzinny. Udział w biegu mogły brać dzieci w wieku od 5 do 10 lat oraz ich rodzice. Trasa maratonu nie była zbyt długa, wiodła od orlika drogą wzdłuż kościoła, przez boisko i teren przy amfiteatrze. Bieg, głównie ze względu na upalne popołudnie nie należał do najłatwiejszych, ale zawodnikom udało się dotrzeć do mety.

 

W najmłodszej grupie (5 - 6 lat) kolejno na metę dotarli: Blanka Dąbrowska, Weronika Minda, Dominik Bilski, Wojciech Krzak i Michał Krzak. W kategorii dzieci od 7 do 8 lat najlepsi byli Olaf Serafin, Piotr Minda i Filip Gładyś. Kolejne miejsca zajęli Ada Spadło, Maciej Jaśkiewicz, Jakub Rosiński, Dominik Dąbrowski i Bartosz Krzak. W kategorii 9 i 10 lat najlepsi byli Igor Serafin, Wojciech Jaśkiewicz, Michał Błach i Bartosz Minda. Organizatorzy biegu postarali się, żeby każde dziecko dostało słodki poczęstunek.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jubileusz zespołów w Mircu z przytupem na ludową nutę (zdjęcia) - Echo Dnia Świętokrzyskie