Już od poniedziałku więcej osób będzie miało prawo do dodatku z KRUS

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Zmiany w dodatku dla sołtysów
Zmiany w dodatku dla sołtysów pixabay.com/gosiak1980
Zmiana w dodatku do emerytury zostały zatwierdzone i od 16 września świadczenie z KRUS obejmie więcej osób. Dodatkowe pieniądze mogą zyskać byli sołtysi. Za swoją codzienną pracę nie mają pensji, mogą jednak liczyć na diety z gminy za udział w sesjach rady. To jednak niewielkie kwoty. Od ponad roku przysługuje im dodatek do emerytury, nazwany niekiedy "sołtys plus". Co zmienia się w tej sprawie? Kto zyska?

Od 16 września 2024 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Rozszerzony został krąg osób, które mogą uzyskać prawo do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Zmiany w dodatku do emerytury wypłacanym przez KRUS dla sołtysów

Już nie 8 a 7 lat pełnienia funkcji sołtysa wystarczy, by sołtys mógł ubiegać się o dodatkowe ponad 300 zł co miesiąc do emerytury. Warto dodać, że kwota jest waloryzowana i w 2024 r. wynosi 336 zł.

Zniesiono wymóg pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje i wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Jeśli brakuje odpowiednich dokumentów potwierdzających pracę w roli sołtysa, potrzebni są świadkowie. Tu również zachodzi zmiana. Zamiast 5, wystarczą 3 osoby, które potwierdzą oświadczenie sołtysa.

Oświadczenia muszą pochodzić od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa.

Sołtys plus - dla kogo od 16 września 2024?

Od 16 września 2024 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie nw. warunki:

  • osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna),
  • pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat (bez względu na to czy funkcja była pełniona przed czy po 1990 r.),
  • nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje na wniosek, składany do dowolnej jednostki KRUS.

Wniosek o świadczenie powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w KRUS wniosek, ale otrzymały decyzję odmawiającą – zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami – np. z uwagi na pełnienie funkcji sołtysa przez okres krótszy niż wymagane dotychczas 8 lat czy też pełnienie tej funkcji wyłącznie przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym.

Zgodnie z nowymi przepisami dodatek będzie przyznawany od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany do ustawy i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie. KRUS zaznacza, że zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmawiającą i ponownie wystąpią z wnioskiem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro