Już trzy lata walczymy z ASF [zobacz co udało się zrobić]

Redakcja
W miniony piątek minęły trzy lata, kiedy w woj. podlaskim wystąpił pierwszy przypadek ASF
W miniony piątek minęły trzy lata, kiedy w woj. podlaskim wystąpił pierwszy przypadek ASF Wojciech Wojtkielewicz
W urzędzie marszałkowskim dyskutowano o tym, co zrobić, by stłumić ASF. W trzecią rocznicę wystąpienia ASF, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego spotkali się samorządowcy (także marszałkowie z sąsiednich województw), przedstawiciele weterynarii, środowisk myśliwskich oraz rolników, by wspólnie szukać sposobów na walkę z tą chorobą. – Właśnie trzy lata temu we wsi Grzybowszczyzna znaleziono pierwszego dzika chorego na ASF – mówił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. – Musieliśmy się z tym pierwsi w kraju zmierzyć.

Alicja Anuszkiewicz, zastępca dyrektora wydziału rolnictwa i środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, przypomniała, że na początku marzeniem było, by utrzymać populację dzików na poziomie 2 szt./kmkw. Na niektórych obszarach woj. podlaskiego, np. w Puszczy Białowieskiej wynosiła ona nawet 7 szt./kmkw. W 2015 r. było to już poniżej 1 szt./kmkw., a celem na 2016 r. było ograniczenie populacji dzików do mniej niż 0,5 szt./kmkw.

Przedstawicielka PUW zauważyła, że w ostatnim czasie zostały wydane przez powiatowych lekarzy weterynarii trzy rozporządzenia nakazujące dokonanie odstrzału i redukcję dzików do poziomu 0,01 sztuki na kmkw. Dotyczy to powiatu monieckiego, grajewskiego i siemiatyckiego. Na pozostałych obszarach woj. podlaskiego są zawierane nowe umowy z kołami łowieckimi.

 

Mirosław Czech, wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, zwrócił uwagę na to, że w Polsce ASF występuje na terenie trzech województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, podczas gdy w Estonii na terenie całego kraju, podobnie na Litwie i Łotwie. Na przykład w Estonii w tym roku stwierdzono już 140 przypadków ASF u dzików, na Łotwie 101, a na Litwie 70.

Inspektor odpowiedzialny za zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt przedstawił również dane dotyczące odstrzału sanitarnego dzików. Prowadzony on był w 212 obwodach łowieckich. W sumie odstrzelono 2392 dziki, zgodnie z planem miało zostać odstrzelonych 2560 sztuk tych zwierząt. A więc odstrzał sanitarny został zrealizowany w 94 proc.

Co o spotkaniu sądzą przedstawiciele podlaskich rolników?

– Podczas spotkania każdy opowiadał o tym co zrobił w związku z ASF. Mi zabrakło wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie zwalczania  afrykańskiego pomoru świń – mówił Mariusz Nackowski, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie”.

Zwrócił uwagę na to, że kończą się właśnie wieloletnie plany łowieckie hodowlane. Będą robione kolejne, a za gospodarkę łowiecką odpowiada marszałek. On, w porozumieniu z Lasami Państwowymi, zatwierdza te plany.

– A więc można bez ponoszenia dodatkowych kosztów wpłynąć na redukcję dzików – podkreśla Mariusz Nac­kowski.

 

Przypadki ASF u dzików w woj. podlaskim:

  • 2014 r. –  30 (57 osobników)
  • 2015r. – 53 (82 osobników)
  • 2016 r. – 61 (74 osobników)
  • 2017 r. – 15 przypadków (21 osobników)

Przypadki ognisk ASF u trzody chlewnej:

  • 2014 r. – 2
  • 2015r. – 1
  • 2016 r. – 13

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Już trzy lata walczymy z ASF [zobacz co udało się zrobić] - Gazeta Współczesna