Kacper chce dorabiać jako traktorzysta, ale ma 17 lat. Czy może i czy obejmie go ubezpieczenie?

Agata Wodzień-Nowak
Syn rolnika chce dorobić jako traktorzysta u sąsiadów. Czy może?
Syn rolnika chce dorobić jako traktorzysta u sąsiadów. Czy może? pixabay.com/dendoktoor
Młody chłopak chce pracować jako kierowca ciągnika, ma prawo jazdy kategorii T. Deklaruje, że szybko się uczy, ma doświadczenie z gospodarstwa, w którym dorastał. Ma 17 lat. Czy może być zatrudniony u rolnika? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do KRUS i Głównego Inspektoratu Pracy. Ten wyjaśnia, że są warunki takiego zatrudnienia.

Spis treści

Nieletni, ale z doświadczeniem chce pracować jako traktorzysta

„Szukam pracy jako kierowca ciągnika rolniczego na gospodarstwie. Mam 17 lat. Posiadam prawo jazdy kat T. Robię od dziecka na gospodarstwie, mam doświadczenie z obsługą różnych maszyn rolniczych tych większych i mniejszych w tym ciągników. W razie czego też szybko się uczę. Interesuje mnie głównie praca na terenie małopolskiego i świętokrzyskiego, ale inne też rozważę”, napisał w grupie rolniczej młody chłopak.

Szybko znaleźli się chętni, by zatrudnić nieletniego u siebie w gospodarstwie. Dziś niełatwo o młodych, którzy są gotowi do pracy w rolnictwie. Czy w tym przypadku wiek może być przeszkodą? Zasady pracy nieletnich są inne, niż w przypadku dorosłych i dotyczy to nie tylko czasu pracy.

Latem mnóstwo młodych ludzi dorabia w pracach sezonowych. Jednak dla nieletnich, nawet gdy mają wakacje, nie każde zajęcie jest wskazane, a niektóre wręcz zabronione.

Czy nieletni może pracować na ciągniku?

Obowiązujące przepisy nie definiują pracy sezonowej, zaznacza Główny Inspektorat Pracy w odpowiedzi na pytania Strefy Agro dotyczące pracy nieletniego. GIP dodaje jednak, że w wyjaśnieniu tego terminu można posiłkować się orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. wyr. SN z 3 kwietnia 1986 r., sygn. III URN 20/86), które jasno wskazuje, że prace sezonowe są wykonywane tylko przez część roku i ściśle związane z sezonem, porą roku czy z warunkami atmosferycznymi.

- Do prac sezonowych najczęściej zaliczamy prace w turystyce, w handlu, prace polowe, prace w ogrodnictwie czy na budowie - wymienia Mateusz Rzemek, rzecznik prasowy GIP.

Prace lekkie, przy których można zatrudniać niepełnoletnich pracowników to na przykład:

  • sezonowe zbieranie owoców,
  • roznoszenie ulotek,
  • obsługa komputera i urządzeń biurowych,
  • sprzątanie pomieszczeń oraz prace porządkowe wokół budynków,
  • porządkowanie dokumentacji biurowej.

GIP: Pracownika młodocianego, który chciałby podjąć pracę sezonową w rolnictwie można zatrudniać tylko przy pracach lekkich, czyli takich, które nie powodują zagrożenia jego życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego, a także nie przeszkadzają w wykonywaniu obowiązku szkolnego.

Zatrudniasz nastolatka w gospodarstwie? Przygotuj wykaz prac lekkich

- Pracodawca ma obowiązek określić wykaz prac lekkich zawsze po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz ten wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy. Przed rozpoczęciem pracy pracownik młodociany powinien być zapoznany z wykazem prac lekkich, jakie będzie mógł wykonywać - tłumaczy rzecznik GIP.

Jakich prac nie mogą wykonywać nieletni? Wykaz prac lekkich nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. poz. 1240).

Do prac wzbronionych młodocianym należą m.in.:

  • związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
  • prace załadunkowe i wyładunkowe, przy przewożeniu ciężarów środkami transportu, przy przetaczaniu beczek, bali, kloców,
  • związane ze stałą wymuszoną i niewygodną pozycją ciała,
  • praca w obciążającym mikroklimacie środowiska pracy,
  • praca w hałasie i drganiach,
  • prace pod ziemią, poniżej poziomu gruntu i na wysokościach,
  • prace w narażeniu na szkodliwe działanie pyłów,
  • w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych.

Ile godzin dziennie i w tygodniu może pracować nieletni?

W ciągu roku szkolnego, gdy odbywają się zajęcia, młodociany zatrudniony może przepracować tygodniowo przy lekkiej pracy maksymalnie 12 godzin.

W dniu zajęć szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin, natomiast w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

W wieku do 16 lat dobowy wymiar czasu pracy młodocianego nie może jednak przekraczać 6 godzin.

GIP: Ponadto, w myśl przepisów § 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, dozwolone jest zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac wzbronionych młodocianym, które są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia, jeżeli jest to niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego.

Zatrudnienie młodocianych przy pracach, o których mowa w § 2, nie może mieć charakteru pracy stałej, ma ograniczać się do zaznajamiania młodocianych z czynnościami niezbędnymi do odbycia przygotowania zawodowego (§ 3 rozporządzenia).

Pracodawca ma obowiązek zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo i szczególną ochronę zdrowia podczas pracy młodocianych, biorąc pod uwagę zwiększone ryzyko wynikające z braku ich doświadczenia, świadomości istniejących lub potencjalnych zagrożeń oraz niepełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej.

Tylko młodociany, który ukończył 16 lat i jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego może wykonywać prace przy obsłudze ciągników i samojezdnych maszyn rolniczych na warunkach określonych wyżej.

Praca nieletnich w gospodarstwie a ubezpieczenie

Zapytaliśmy KRUS, co z pracą i ubezpieczeniem nieletniego. Kasa tłumaczy, że kluczowa jest informacja o tym, że ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90), rolników i pracujących z nimi domowników oraz pomocników rolnika.

  • Rolnikiem w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest pełnoletnia osoba fizyczna prowadząca na terytorium RP osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym (dziale specjalnym produkcji rolnej, wymienionym w załączniku do ustawy).
  • Domownikiem, w myśl art. 6 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest osoba bliska rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym, lecz nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
  • Pomocnikiem rolnika jest pełnoletnia osoba, z którą rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach (art. 6 pkt 2a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Obowiązujące przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przewidują możliwość objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników osób małoletnich, ale jedynie w sytuacji gdy osoba taka spełnia warunki określone w definicji ustawowej domownika.

Natomiast w przypadku rolnika i pomocnika rolnika, przepisy bezwzględnie wymagają, by osoba ta była pełnoletnia. W stosunku do pomocnika rolnika został ustawowo określony katalog prac, ale w odniesieniu do osoby małoletniej, nie mają zastosowania.

Jednocześnie KRUS zaznacza, że w odniesieniu do osoby pozostającej z rolnikiem w stosunku pracy (pracownika) za wynagrodzeniem, bez względu na formę zatrudnienia (np. umowa o pracę, umowa zlecenie) przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewidują możliwości objęcia pracownika ubezpieczeniem społecznym rolników.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro