Kacze mięso sprzedaje się coraz lepiej. „Wynika to z jego cennych właściwości”

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W Polsce dominuje rasa Pekin z krótkim cyklem produkcji brojlerów, niezbyt dużymi wymaganiami pokarmowymi, dobrą zdrowotnością i dużą zawartością mięsa.
W Polsce dominuje rasa Pekin z krótkim cyklem produkcji brojlerów, niezbyt dużymi wymaganiami pokarmowymi, dobrą zdrowotnością i dużą zawartością mięsa. Pixabay
- Od 2014 r. Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem drobiu. Dominuje drób kurzy i indyczy, ale coraz większe znaczenie ma również produkcja kaczek – informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Kujawsko-pomorskie pogłowie liczy 133 602 sztuk.

- Popyt na mięso i produkty na bazie mięsa kaczego rośnie, w Polsce również – informuje KOWR. - Potrawy na bazie mięsa kaczego są stałym elementem tradycji kulinarnych we wszystkich regionach Polski. Wiele potraw z kaczki znalazło się na „Liście produktów tradycyjnych”, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, m. in. kaczka nadziewana po kujawsku.

KOWR podaje, że rosnące zainteresowanie mięsem kaczym wynika z jego właściwości: - Jest soczyste i kruche, zawiera duże ilości dobrze przyswajalnego białka i jest lekkostrawne. Właściwości zdrowotne mięsa kaczki wynikają również z zawartości witamin z grupy B oraz A i E. Mięso kacze jest zasobne w mikro- i makroelementy oraz stanowi źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, co ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Od 2013 do 2020 roku produkcja kaczek w Polsce szybko rosła, ale w 2021 r. pogłowie nagle zmniejszyło się z 6,4 mln do 5,3 mln. - Przyczyniła się do tego sytuacja epizootyczna związana z grypą ptaków i koniecznością likwidacji stad – objaśnia KOWR.
W Kujawsko-Pomorskiem było podobnie. W 2010 roku pogłowie liczyło 119 251 sztuk, w 2019 - 148 357, w 2020 - 152 334, w 2021 - 133 602.
Pomimo spadku, pogłowie kaczek w 2021 r. w Polsce było dwukrotnie większe niż w roku 2012. - W 2021 r. byliśmy trzecim po Francji i Węgrzech producentem kaczek w Unii Europejskiej z 16 proc. udziałem w unijnej produkcji – podaje KOWR.

Wartość eksportu mięsa kaczego stale rośnie

Według danych Ministerstwa Finansów w latach 2012–2021 wartość eksportu mięsa z kaczek zwiększyła się z 6 mln EUR do 61 mln EUR i w 2022 r. nadal rośnie. Kupują głównie Niemcy (42 proc.), Dania (8 proc.), Czechy i Litwa (po 5 proc.), a także Francja i Rumunia (po 4 proc.). Poza Unią Europejską najwięcej naszych kaczek jedzie do Wielkiej Brytanii (14 proc.).
W Polsce dominuje rasa Pekin z krótkim cyklem produkcji brojlerów, niezbyt dużymi wymaganiami pokarmowymi, dobrą zdrowotnością i dużą zawartością mięsa.

Źródło: KOWR

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kacze mięso sprzedaje się coraz lepiej. „Wynika to z jego cennych właściwości” - Gazeta Pomorska