Spis treści
Dlaczego nie podać ptakom pomocnej dłoni w czasie, kiedy najbardziej tego potrzebują? Dobra wiadomość jest taka, że można użyć materiałów pochodzących z recyklingu! Materiałów, z których można wykonać karmnik dla ptaków, jest wiele. To dobra wiadomość nie tylko dla osób, które dbają o środowisko, ale również dla tych osób, które młotka i gwoździ unikają jak ognia. Nie trzeba być majsterkowiczem, aby pomóc ptakom. Wiele karmników można wykonać w bardzo prosty sposób, nie zajmie to nawet zbyt wiele czasu.
Kiedy można zacząć dokarmiać ptaki?
Zima to ciężki czas dla ptaków, ponieważ zmarznięta ziemia utrudnia zdobywanie pokarmu. Kolejnym problemem jest to, że przez działanie człowieka, pokarmu dla zwierząt jest coraz mniej. Dzieje się tak m.in. za sprawą szerzącego się wszędzie betonu. Dużo mówi się o tym, że betonoza jest szkodliwa dla ludzi, zwłaszcza przez brak naturalnego cienia, który dają nam drzewa. Jednak zapominamy o tym, że im więcej betonu jest wokół, tym mniej przestrzeni dla ptaków. Brak im dzikich, owocowych krzewów i chwastów dających nasiona. Coraz bardziej popularne stają się łąki kwietne, ale to za mało.
Dokarmianie ptaków ma znaczenie i warto zwrócić na to swoją uwagę. Jest to również forma ochrony przyrody, a obserwacja naszych skrzydlatych przyjaciół podlatujących do karmnika to czysta przyjemność. Nie zapominajmy jednak, że ptaki należy dokarmiać z głową. Przede wszystkim, jeśli mamy robić to źle – lepiej nie dokarmiać ptaków w ogóle, ponieważ zamiast pomóc, możemy im tylko zaszkodzić.
- Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie, a kończymy wraz z początkiem wiosny. Podczas odwilży, kiedy temperatura jest dodatnia, starajmy się unikać dokarmiania. Ptaki mają wtedy mniejszy apetyt i łatwiej o popsucie się pokarmu. Bardzo ważne jest regularne podawanie karmy, gdyż ptaki szybko przyzwyczajają się do danego miejsca i przestają samodzielnie szukać pożywienia – informuje Nadleśnictwo Łopuchówko.
Ponadto karmnik powinien zostać umieszczony w zacisznym i osłoniętym przed wiatrem miejscu, które zapewnia ptakom swobodne przylatywanie i ucieczkę. Konieczne jest regularne usuwanie resztek pokarmów i ptasich odchodów.
Czym dokarmiamy ptaki?
Zwróćmy uwagę, aby pokarm, który chcemy użyć, był naturalny i dobrej jakości. Rodzaj pokarmu zależy od ptaków, które żyją w naszej okolicy. Im bardziej różnorodny pokarm, tym więcej gatunków ptaków zwabimy do naszego karmnika.
- Kowaliki, dzwońce, trznadle, wróble – najlepsza mieszanka to słonecznik, konopie, proso, pszenica, owies.
- Sierpówki, gołębie, kawki, gawrony – chętnie dziobią pszenicę czy kaszę.
- Sikory i dzięcioły – powinny dostać kawałki słoniny (niesolonej). Zawieszamy ją na nie dłużej niż 2 tygodnie, zwłaszcza jeśli temperatury są dodatnie.
- Kwiczoły i kosy – lubią jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, rodzinki i suszone morele.
- Ptaki wodne – wybiorą surowe lub ugotowane warzywa, kukurydzę i płatki owsiane.
Orzechy włoskie lub laskowe to też dobra opcja. Poza tym w sklepach zoologicznych znajdziemy różne rodzaje gotowych karm dla ptaków, w tym mieszanki tłuszczowe.
Pamiętajmy, że:
- nie używamy soli,
- nie dokarmiamy chlebem,
- nie wsypujemy za dużo karmy,
- zostawiamy również poidełko z wodą,
- karmnik czyścimy regularnie.
Domowa mieszanka tłuszczowa
Jeśli w pobliżu nie ma sklepu zoologicznego lub po prostu chcemy zrobić własną mieszankę tłuszczową dla ptaków, jej wykonanie jest bardzo proste. Potrzebujemy do tego smalcu i mieszankę ziaren – w zależności jakie ptaki chcemy przyciągnąć, takich produktów używamy. Mogą to być ziarna słonecznika, płatki owsiane, zboża, orzechy czy pokrojone suszone owoce i warzywa.
Smalec roztapiamy i wrzucamy do niego wykonaną przez nas mieszankę ziaren. Kiedy masa zaczyna stygnąć, wówczas umieszczamy ją w przygotowanych wcześniej, karmnikach z recyklingu.
Karmniki z odzysku – nie musisz kupować, zrób to samodzielnie
Plastikowa butelka – oczywiście, w idealnym świecie jesteśmy zupełnie wolni od plastiku. Rzeczywistość jest jednak nieco inna i chociaż najlepszą opcją jest używanie dzbanka do filtrowania wody lub zamontowanie filtra przy kranie, to chcąc nie chcąc każdy z nas ma jakieś plastikowe butelki w domu. A skoro już są, dlaczego nie użyć ich do czegoś pozytywnego? W tym przypadku potrzebujemy butelkę, nożyczki, mieszankę nasion, 2 drewniane łyżki/ołówki/patyki i kawałek sznurka. W butelce wycinamy dwa otwory, bliżej spodu – powinny być naprzeciwko siebie. Kolejne dwa otwory nieco wyżej. Do otworów wkładamy łyżki, wypełniamy butelkę nasionami, szyjkę obwiązujemy sznurkiem i zawieszamy na zewnątrz.
Rolka po papierze toaletowym – jest to jeden z najprostszych sposobów na dokarmianie ptaków. W rolce wykonujemy dwa małe otwory, naprzeciwko siebie, przewlekamy przez nie sznurek. Na rolce rozsmarowujemy mieszankę tłuszczową z ziarnami, następnie wbijamy w rolkę kilka gałązek i zawieszamy karmnik na zewnątrz.
Wyszczerbiona filiżanka lub kubek – ponadto potrzebujemy gałązkę, sznurek i mieszankę tłuszczową. Sznurek przewiązujemy przez ucho filiżanki, w filiżance umieszczamy mieszankę tłuszczową i dobrze przyciskamy, aby nie wypadła. W mieszance umieszczamy też gałązkę, na której ptaki będą mogły siadać. Taki karmnik zawieszamy w ogrodzie.
Karmnik z szyszki – potrzebujemy dużych, otwartych szyszek sosnowych, mieszanki tłuszczowej i sznurka. Sznurek obwiązujemy wokół czubka szyszki. Mieszankę tłuszczową z ziarnami delikatnie wpychamy pomiędzy szczeliny w szyszce, następnie można jeszcze szyszkę obtoczyć ziarnami i taki karmnik gotowy jest do zawieszenia.
Łupina kokosa – w tym przypadku działamy podobnie jak z wyszczerbionym kubkiem, potrzebujemy jednak w tym przypadku ostrego narzędzia. Po wypiciu wody i zjedzeniu miąższu z orzecha kokosowego dokładnie czyścimy obie połówki. W każdej robimy otwór, przez który przeciągamy sznurek. W łupinie umieszczamy karmę, mocno dociskamy, możemy w nią również wetknąć patyk. Gotowe!
Pomarańcza – nie od dziś wiadomo, że pomarańcze zimą są najsmaczniejsze. Ze skórki pomarańczowej można zrobić wiele rzeczy, dlaczego nie użyć wydrążonej połówki, jako karmnika dla małych ptaków? W tym przypadku robimy w połówce pomarańczy 4 dziurki, dwie pary naprzeciwko siebie i przeciągamy przez nie sznurek, tak aby powstał swego rodzaju koszyczek. W środku umieszczamy ziarna lub mieszankę tłuszczową i zawieszamy karmnik na drzewie.
Puszka – najlepsza będzie taka po kukurydzy czy groszku. Zdejmujemy etykietę, a jeśli w domu są dzieci – możemy poprosić je o ładne udekorowanie puszki. Potrzebujemy patyczek, który klejem mocujemy do brzegu puszki. Sznurek przewiązujemy wokół puszki w dwóch miejscach, aby po zawieszeniu była stabilna i wisiała prosto. Wsypujemy ziarna i karmnik jest gotowy do użytku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat