KE wydała decyzję o odstępstwie, rolnicy sięgną po ugory. Więcej żywności w obliczu kryzysu? Zobacz, jak ująć zmianę we wniosku o płatności

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Produkcja rolna na tych terenach będzie niewątpliwie ważnym elementem dla polskiej gospodarki – w razie kryzysu zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju.
Produkcja rolna na tych terenach będzie niewątpliwie ważnym elementem dla polskiej gospodarki – w razie kryzysu zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju. 123rf/gpointstudio
Rolnicy będą mogli prowadzić produkcję rolną na ugorach w 2022 roku. Na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą naszym producentom skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na tych terenach w ramach zazielenienia. Dzięki zmianom będzie można prowadzić więcej upraw na cele żywnościowe i paszowe. Z przepisów może skorzystać nawet ponad 200 tys. producentów.

Odstępstwa w zakresie zazielenienia

Decyzja KE umożliwia korzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia (elementu płatności bezpośrednich). Zgodnie z tym, ugory można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Co będzie można produkować na ugorach w 2022?

Jak podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, będzie możliwe uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet gdy na takich terenach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa. Co więcej, będzie można stosować tam środki ochrony roślin, ale przepisy nie obejmą z kolei ugorów z roślinami miododajnymi.

Większy potencjał produkcji rolnej. Kryzys żywnościowy nam nie grozi

Unijna decyzja pozwala wykorzystać ugory do produkcji żywności i pasz, dzięki czemu zwiększy się potencjał produkcji rolnej w obliczu wojny na Ukrainie. 27 kwietnia 2022 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podpisał akty prawne wdrażające decyzję do przepisów krajowych.

Dzięki wprowadzeniu odstępstw kilka milionów hektarów zostanie zagospodarowanych, a na przepisach może skorzystać nawet ponad 200 tys. rolników. Produkcja rolna na tych terenach będzie niewątpliwie ważnym elementem dla polskiej gospodarki – w razie kryzysu zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Wnioski o przyznanie płatności. Czy obejmą ugory z uprawą?

Rolnicy, którzy zamierzają prowadzić produkcję rolną na ugorach, podczas wypełniania wniosków o przyznanie płatności na 2022 rok w aplikacji eWniosekPlus muszą wybrać dla tych obszarów kategorię rośliny "Ugór z uprawą".

- Na podstawie narysowanych upraw („Ugór z uprawą”), w przypadku, gdy powierzchnia gruntów ornych przekroczy 14,5 ha, system automatycznie utworzy element EFA 1 dla upraw „Ugór z uprawą”. W przypadku, gdy rolnik nie chce zadeklarować uprawy „Ugór z uprawą” jako obszar EFA lub chce zadeklarować, jako EFA powierzchnię mniejszą niż powierzchnia uprawy, powinien po przełączeniu mapy na definiowanie EFA usunąć ten element lub poprawić jego granicę - informuje resort rolnictwa.

Dla tych, którzy we wnioskach mają ugory, a chcą skorzystać z decyzji KE o odstępstwach, muszą zalogować się do aplikacji, edytować uprawę/uprawy ugory, a następnie w oknie wybory rośliny i płatności, dokonać zmiany z rośliny "Ugór" na "Ugór z uprawą". Poprawiony wniosek należy wysłać, będzie to traktowane jako ponowne wysłanie deklaracji z wprowadzoną zmianą.

Źródło: MRiRW

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera