Kiedy sadzić tulipany, hiacynty i krokusy? Posadź w tym terminie, będą na wiosnę

Katarzyna Zawada
Cebulki kwiatowe niektórych roślin sadzimy jesienią. Na wiosnę uraczą nas pięknie rozkwitającymi kwiatami.
Cebulki kwiatowe niektórych roślin sadzimy jesienią. Na wiosnę uraczą nas pięknie rozkwitającymi kwiatami. pixabay.com/Carola68
Ogród lub balkon pełen kolorowych kwiatów na wiosnę? To możliwe, ale trzeba się za to zabrać dużo wcześniej. Jesień to idealny moment na sadzenie roślin cebulowych. Zimą przejdą w stan spoczynku, a wraz z marcem lub kwietniem wystrzelą paletą barw. Na jakie gatunki warto postawić? Jak je pielęgnować?

Spis treści

Lada moment rozpocznie się jesień, warto już teraz zaplanować wygląd ogrodu i balkonu na wiosnę. Wrzesień stanowi raj dla wrzosów, astrów lub chryzantem. Nieco później w sklepach ogrodniczych warto sięgnąć po cebule innych gatunków, które rozkwitną wraz z przyjściem ciepłych dni w następnym roku.

Te kwiaty cebulowe posadź jesienią. Uprawa jest banalnie prosta

Rośliny cebulowe jako jedne z pierwszych pokazują kwiaty, często wcześniej niż inne okazy zaczną wegetować. Najczęściej wybiera się krokusy, hiacynty, narcyzy, tulipany, czosnek ozdobny i szachownicę cesarską. Co ciekawe, do tej grupy zalicza się też byliny, które puszczają bulwy lub kłącza, np. lilie oraz piwonie. Mimo osobnej kategorii botanicznej te gatunki sadzi się jako cebulowe.

Zaletą wielu gatunków roślin jest to, że nie trzeba ich wykopywać na zimę. Za uprawę mogą się zabrać również amatorzy, nie jest wymagająca.

Ze względu na to, że zimotrwałe rośliny cebulowe i bulwiaste sadzi się na rabatę na 2-3 lata, gleba pod ich uprawę powinna być starannie przygotowana, tzn. oczyszczona z perzu i innych chwastów, głęboko przekopana i odpowiednio nawieziona, przypomina na swojej stronie Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Sadzenie cebulek kwiatów. Jakie stanowisko wybrać?

Wygląd cebul ma znaczenie. Warto wybierać te, które są dorodne, bez widocznych uszkodzeń. Doświadczeni ogrodnicy mają zasadę – sadzi się je na głębokość równą 2-3 wysokościom danej cebulki. W większości przypadków stanowisko musi być nasłonecznione lub o delikatnym półcieniu, przyda się także odpowiednie wyściółkowanie, które ochroni przed zmarznięciem.

Tulipany, szachownice, hiacynty zakwitną już w kwietniu, kroku nawet w marcu. Na resztę trzeba poczekać do maja lub czerwca.

Uprawa poszczególnych gatunków wymaga przestrzegania terminów i zasad pielęgnacji. Stanowisko powinno być oczyszczone z chwastów i spulchnione. Niektórzy radzą nawet, aby sadzić rośliny w osłonkach – ochroni je to przed gryzoniami. Jak zabrać się więc za kupione cebulki?

Sadzenie tulipanów. Termin sadzenia jest ważny

Na rynku dostępnych jest wiele odmian tulipanów. Najlepiej sadzić cebulki na przełomie września i października, umowny czas trwa jednak do końca października. Do ziemi powinny trafić tylko te, które są duże, nie mają pleśni i nie tracą jędrności. Rośliny lubią żyzną glebę, ale nie tolerują przelewania. Dobrze jest więc podlewać je regularnie, a na zimę okryć ściółką lub torfem.

Sadzenie krokusów. Rozkwitną jako pierwsze

Krokusy jako jedne z pierwszych kwiatów uraczą nas barwnym kwitnieniem. Nie boją się mrozów, dlatego często wynurzają się na powierzchnię, gdy wokół jeszcze zalega śnieg. Podobnie jak tulipany lubią słońce i żyzną glebę. Najlepiej sadzić je we wrześniu, przy ciepłej jesieni można to jednak zrobić jeszcze w październiku.

Czas na sadzenie narcyzów i hiacyntów

Narcyzy zwane są też żonkilami. Każdy z nas kojarzy żółte barwy, można je jednak spotkać także w białej lub pomarańczowej wersji. Najlepiej sadzić cebulki we wrześniu, jeśli jednak nie ma mrozów, spóźnialscy mogą się za to zabrać w październiku. Korzystnie wyglądają w grupie, a ziemia musi być przepuszczalna.

Za hiacynty dobrze zabrać się przed jesiennymi przymrozkami. Może być to sierpień, ostatecznie wrzesień. W przypadku łagodnych warunków atmosferycznych poleca się jeszcze początek października. Później gleba marznie, co nie sprzyja ukorzenieniu. Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie trzeba zadbać o kącik osłonięty przed wiatrem.

Piwonie i lilie jesienią

Piwonie, lub jak kto woli peonie, to jedne z ulubionych kwiatów ogrodników. Dlaczego? Na jednym stanowisku mogą kwitnąć nawet kilkanaście lat. Pierwsze sadzenie dobrze przeprowadzić na przełomie sierpnia lub września, ostatecznie w październiku, jeśli pogoda sprzyja. Tu nie sprawdza się zasada głębokości równej ilości cebulek. Zbyt głębokie umieszczenie sadzonek sprawi, że peonie zakwitną słabo. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny.

Większość cebulek lilii dobrze znosi mróz, można je sadzić jesienią, chociaż częściej ogrodnicy wybierają termin wiosenny. Decydując się na ten pierwszy okres, maksymalnie należy zabrać się za lilie do końca października i to tylko przy ciepłej aurze. Dołki powinny mieć ok. 15 cm głębokości. Wyjątkiem wśród tych okazów są lilie białe – sadzi się je tylko w sierpniu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro