Spis treści
Choinka to dziś symbol świąt Bożego Narodzenia
Stoiska z choinkami niebawem pojawią się w przestrzeni miast, stragany ze świerkami i jodłami na targowiskach oraz w marketach i przed nimi. Choinki cięte, na pniu i w donicy. Czy choinka kupiona na początku grudnia powinna od razu pojawić się w mieszkaniu? Kiedy ubrać choinkę przed świętami? To pytanie powraca co roku, a wielu z nas już 3 tygodnie przed Wigilią chwali się przystrojonymi drzewkami
Polecamy też:Jak zaoszczędzić na świętach? Tańsze choinki z Lasów Państwowych. Ile kosztuje świerk, sosna i jodła w 2022 roku?
Kiedy ubrać choinkę na święta? Tradycja, ale nie taka stara
W polskiej tradycji choinkę ubierało się w Wigilię Bożego Narodzenia, rano 24 grudnia. W ludowej tradycji, kiedy już rodzina zgromadziła się w domu, domownicy wspólnie ubierali drzewko - najczęściej żywy świerk, ewentualnie jodłę.
Oskar Kolberg w 1875 r. (w książce Dzieła wszystkie, t. 9: Wielkie Księstwo Poznańskie, cz. I) pisał o pochodzeniu choinki w taki sposób:
„Po miastach tylko (jak to i w Niemczech jest w zwyczaju) wystawiają w wilię wieczorem i ubierają dla dzieci drzewka (Christbaum), tj. chojinkę, której gałęzie obwieszają girlandami z orzechów (czasami złoconych), migdałków, rodzynków, jabłek, pierniczków itp. poprzetykanych papierkami kolorowemi i świecidłami, i w świeczki przystrojonych”.
Z czasem zwyczaj ubierania choinki w wigilijny wieczór zawitał i na tereny wiejskie. Współcześnie w praktyce w wielu polskich domach wygląda to tak, że rodziny próbują dzielić się zadaniami i rozkładać je w czasie.
Kiedy rozebrać choinkę?
To zależy od nas. Im wcześniej ją ustawimy, tym szybciej przychodzi znudzenie dekoracją. Choinki w polskich domach stały nie dłużej niż do 2 lutego, kiedy przypada w Kościele katolickim Święto Ofiarowania Pańskiego, znane jako Matki Boskiej Gromnicznej.
Choinkę starano się utrzymać przynajmniej do kolędy, a jeśli ta wypadała późno, świąteczne drzewko - zwłaszcza to żywe i już mocno gubiące igły - rozbierano po 6 stycznia, Święcie Trzech Króli.
Ubrana choinka to niejedyna świąteczna dekoracja. Pamiętaj o sianku
Do świątecznego wystroju mieszkania przywiązujemy dużą wagę. Staropolskim świątecznym dekoracjom przypisywano najpierw znaczenie symboliczne, a w drugiej kolejności walory estetyczne.
Dawne domy zdobione były snopami zboża, sianem, ziarnem sypanym na obrus. Miały sprzyjać przyszłorocznym urodzajom i dobrym plonom. Siano grubo wyścielone pod białym, najlepszym w domu obrusem przypominać miało o ubogim narodzeniu Jezusa, złożonego na słomie i sianie w żłobie, służącym Mu za kołyskę, opisuje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego.
Zanim w XIX wieku do Polski dotarł zwyczaj ubierania choinki, w domu umieszczano gałązki świerkowe i jodłowe. Dekorowano nimi ramy świętych obrazów, ściany czy drzwi. Na dobre zwyczaj ubierania choinki w polskich domach zagościł po II wojnie światowej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat