Spis treści
Dopłaty bezpośrednie – do kiedy wnioski?
Od kilku lat wnioski o przyznanie dopłat rolnicy mogą składać wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Podstawowy wydłużony termin naboru minął 30 czerwca. Jeśli rolnik prześle formularz po tej dacie, wówczas kwota dofinansowania jest pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.
Jeszcze do 17 lipca producenci rolni mogli bez konsekwencji finansowych wprowadzać zmiany we wnioskach. Kilka dni później nadszedł ostateczny termin, kiedy z potrąceniami można było zarówno składać nowe wnioski, jak i dokonywać zmian w tych już przesłanych do ARiMR. Końcową datą był wtorek 25 lipca. Przypominamy, że każdy dzień spóźnienia to 1 proc. płatności mniej. ARiMR zarejestrowała ponad 1,2 mln wniosków.
Kiedy wypłata na konta dopłat bezpośrednich 2023?
Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym przewidywana jest wypłata zaliczek, których realizacja potrwa od połowy października do końca listopada 2023. Zaliczki są zwyczajowo wypłacane od 15 października, jednak w tym roku to niedziela, dlatego pierwsze przelewy z ARiMR powinny wyjść dzień później.
Zaliczki mają wynieść do 70 procent przyznanych płatności bezpośrednich. W przypadku II filara kwota ma sięgać 85 proc., taką potrzebę zgłaszał jeszcze w maju w Brukseli minister rolnictwa.
Płatności końcowe Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje wnioskodawcom od początku grudnia do końca czerwca kolejnego roku. Więcej o zaliczkach piszemy tu: Zaliczki powinny być wyższe, uważa minister rolnictwa
Co zmieniło się w dopłatach? Nowości w ostatniej chwili
Jeszcze w trakcie naboru Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział uproszczenie m.in. ekoschematów. W przypadku rolnictwa węglowego ma to być zniesiony warunek minimalnej liczby punktów, by wziąć udział w tym ekoschemacie. Propozycje zmian wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.
Podobnie jak zniesienie minimalnej liczby punktów uprawniających do skorzystania z ekoschematu „Rolnictwo węglowe”, zmniejszenie liczby DJP (duże jednostki przeliczeniowe) z 0,5 do 0,3 przy płatnościach ekologicznych czy zmiana normy GAEC 6 polegająca na wprowadzeniu dodatkowego terminu utrzymania okrywy od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października.
Zamiast wypełniania rejestru wypasu czy wybiegu dla ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, wystarczy złożenie oświadczenia o przeprowadzeniu takich praktyk. I na to jest już zgoda Komisji Europejskiej, zaznacza ARiMR.
Kolejna nowość, która wymaga zgody KE, to wprowadzone uproszczenie dla gospodarstw o wielkości do 5 ha. Ma polegać na tym, że zamiast ekoschematów małe gospodarstwa będą mogły otrzymać ryczał w wysokości 225 euro/ha.
Źródło: ARiMR
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?