Spis treści
Po tygodniach wyczekiwania aplikacja została uruchomiona 21 lipca. Komisje gminne oszacowały straty w zbożach. Jeszcze można zgłaszać uprawy zbierane jesienią
Od 1 września w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą" działa moduł dla komisji gminnych szacujących straty w uprawach rolnych. Za pośrednictwem modułu komisje gminne będą sporządzały raporty z szacowania szkód powstałych w wyniku suszy.
Aplikacja suszowa 2023. Co zmieniło się w jej działaniu?
Krok po kroku kolejność działań tłumaczy m.in. oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Logowanie w aplikacji odbywa się przez profil zaufany. Następnie możemy otworzyć nowy wniosek i zapisać go oraz edytować, jednak podpisanie i wysłanie wniosku będzie możliwe od 20 września. Czas na ten krok jest do 15 października.
Są 3 zmiany w stosunku do kampanii 2022:
- Nie można anulować wysyłki wniosku.
- Usunięcie sekcji wniosku Informacje o szkodach na stawach rybnych oraz Informacje o szkodach na uprawach trwałych.
- Załączanie dokumentów poświadczających dodatkowe koszty poniesione na produkcji zwierzęcej.
Gdzie zgłosić suszę rolniczą? Aplikacja jest dostępna na stronie rządowej: Zgłoś szkodę rolniczą, tam też, na dole strony znajdziesz instrukcję krok po kroku. Problemy z działaniem aplikacji można zgłaszać na adres mail: [email protected].
Jak zgłosić szacowanie strat przez komisję?
Po wielu zgłoszeniach błędów, które popełniała aplikacja do szacowania strat, w 2023 roku minister zapowiedział, że wojewodowie będą mogli powoływać gminne komisje. W tym roku rolnik ma możliwość złożenia wniosku o oszacowanie strat suszowych przez komisję klęskową.
Działanie aplikacji opiera się na monitoringu suszy prowadzonym przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, komisja ma fizycznie pojawić się na polu (przed zbiorami).
- Komisja przystąpi do lustracji upraw rolnych i dokona szacowania szkód spowodowanych suszą rolniczą na wniosek rolnika.
- Wniosek o oszacowanie strat przez komisję można złożyć niezależnie od wniosku w aplikacji.
- Pomoc suszowa będzie wypłacona tylko przy złożeniu wniosku przez aplikację suszową.
- Jednak samo zgłoszenie szkody przez aplikacje jest niezbędne, aby w ogóle otrzymać pomoc suszową.

Gmina Piątek w województwie łódzkim wyjaśnia, że:
Jeżeli rolnik zdecyduje się na złożenie wniosku również do komisji gminnej (wnioski dostępne w Urzędzie Miejskim w Piątku), zobowiązany będzie zrobić to z takim wyprzedzeniem, aby komisja mogła oszacować straty w terenie, tj. uprawa w plonie głównym, którą rolnik zgłasza do oszacowania, musi znajdować się na polu w dniu lustracji. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa i Wojewody szacunek dokonywany przez komisje gminne nie jest możliwy po sprzątnięciu rośliny w plonie głównym. Do wniosku należy dołączyć ksero wniosku o płatność obszarową złożonego do ARiMR za 2023 rok.
Podsumowując, można złożyć wniosek:
- tylko przez aplikację (również po żniwach) albo
- przez aplikację oraz do komisji gminnej (do lustracji uprawa musi być na polu).
Pomorski Urząd Wojewódzki zamieszcza na stronie szereg dokumentów potrzebnych do zgłoszenia i oszacowania strat spowodowanych suszą rolniczą lub innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi:
- potwierdzenie prowadzenia gospodarstwa przez sołtysa,
- wniosek o powołanie komisji ds. szacowania strat-wzór,
- wzór protokołu oszacowania szkód z danymi do stosowania w 2023 r.,
- wzór protokołu oszacowania szkód bez danych do stosowania w 2023 r.,
- wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę – 2023 r.
Konferencja ministra Telusa w Skierniewicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?