Kiedy zaczyna się Adwent, co to jest i jak długo trwa? To ważny okres w tradycji ludowej

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Adwent to okres czterech tygodni (właściwie 4 niedziel) przed Bożym Narodzeniem, czyli 25 grudnia.
Adwent to okres czterech tygodni (właściwie 4 niedziel) przed Bożym Narodzeniem, czyli 25 grudnia. pixabay.com
Udostępnij:
W Kościele katolickim rozpoczął się Adwent. Kalendarz wskazuje na koniec roku, jednak nie dla katolików. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i przygotowuje do świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie będą odbywały się roraty. Przypominamy, ile czasu trwa adwent i jakie ma znaczenie.

W Kościele katolickim Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Początek ma od pierwszych Nieszporów niedzieli po sobocie 34. tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed pierwszymi Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Swoją nazwę wziął od łac. Adventus, czyli przyjście. W 2021 roku pierwszą niedzielą Adwentu była ta 28 listopada.

Ile dni trwa Adwent i co to jest?

Okres adwentu trwa od 23 do 28 dni w ciągu roku (od końca listopada) i obejmuje 4 kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem, czyli 25 grudnia. Jak wyjaśnia na swojej stronie Diecezja Rzeszowska, Adwent składa się z 2 okresów:

  • Czasu, w którym czekamy na powtórne przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów;
  • Okresu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

Roraty, czyli specjalne msze święte w czasie Adwentu

Roraty są mszami świętymi ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku – "Rorate caeli desuper", "Spuśćcie rosę, niebiosa". Roraty są odprawiane w kościołach podczas całego Adwentu za wyjątkiem niedziel i uroczystości Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)

Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska: Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania na ołtarzu specjalnej świecy symbolizującej Maryję - wzór oczekiwania na przyjście Chrystusa. W wielu kościołach umieszcza się również wieniec adwentowy, którego 4 świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu. W czasie Rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa, zazwyczaj ozdobna świeca, która symbolizuje obecność Maryi.

Mszę roratnią tradycyjnie odprawiano bardzo wcześnie, jeszcze przed świtem. Teraz jednak, uwzględniając współczesny rytm życia, roraty są sprawowane również wieczorem. Wierni gromadzą się na liturgii w ciemnościach, które rozjaśnia światło trzymanych w ręku świec lub lampionów adwentowych.

Adwent w tradycji ludowej

Muzeum Regionalne w Jaśle o Adwencie pisze, że jest to okres przygotowujący do spotkania z nowo narodzonym Chrystusem, co w tradycji ludowej wiąże się z wieloma praktykami i zwyczajami. Ich korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich oraz tradycji grecko-rzymskiej. "Zwyczaje te oraz praktyki dotyczą sfery agrarnej. Mają na celu zapewnić ciągłość wegetacji zbóż i drzew owocowych, pomyślność w gospodarstwach wiejskich i rodzinach w roku przyszłym".

Okres Bożego Narodzenia i poprzedzający go Adwent w tradycji ludowej zawsze oznaczał zakończenie roku wegetacyjnego w przyrodzie, zatem okres spoczynku, jakim była dla przyrody i gospodarstwa zima oraz oczekiwanie na wiosnę i przyszły rok, a ten z kolei zawsze był pewną niewiadomą.

Ludowe zwyczaje adwentowe kilka lat temu analizował Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  • Słyszeliście o trąbieniu na adwent? Na Podlasiu początek adwentu obwieszczało głośne trąbienie na ligawach, czyli długich, drewnianych trąbach. Trąbiący stawał przy studni, aby echo potęgowało wygrywany sygnał.
  • Na Pomorzu i Kaszubach już w adwencie rozpoczynały się świąteczne obchody Bożego Narodzenia. Po wsi chodzili przebierańcy (kolędnicy) zwani gwizduchami lub gwiazdkami
  • Na wsi adwent i długie jesienne wieczory były czasem spotkań sąsiadek. Wspólnie wykonywały prace domowe, takie jak: darcie pierza, przędzenie nici z lnu i wełny, przebieranie grochu lub fasoli.

Źródła: diecezje, WODR, Muezum Regionalne w Jaśle

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie