Klatki będą pustoszały, bo jaja z „3” na skorupce popadły w niełaskę

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
W Unii Europejskiej zakaz chowu klatkowego może nastąpić w 2027 roku. Obrońcy zwierząt chcą, by stało się to nawet jeszcze wcześniej
W Unii Europejskiej zakaz chowu klatkowego może nastąpić w 2027 roku. Obrońcy zwierząt chcą, by stało się to nawet jeszcze wcześniej Obraz Andreas Göllner z Pixabay
Niektóre sieci handlowe podają, że „w trosce o dobrostan zwierząt”, wycofały z oferty świeże jaja pochodzące z chowu klatkowego. To zmusza właścicieli wielu kurników do kolejnych inwestycji. Nie wszyscy przetrwają te zmiany.

- Sieci handlowe chcą przekonać klientów, że rezygnując z jaj z chowu klatkowego, dbają o jakość sprzedawanej żywności, środowiska - to zabieg marketingowy! - uważa Radosław Wiśniewski, prowadzący gospodarstwo w Lubiczu Górnym, który jest członkiem Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Hodowców Drobiu i Producentów Jaj w Lubiczu (pow. toruński).

Państwowa ziemia rolna - ile jej jest? [rolnictwo, grunty, KOWR]

Kiedyś nie chcieli jaj ze ściółki

- A w latach 70-tych minionego wieku mój tata produkował jaja od kur utrzymywanych na ściółce, ale to właśnie oczekiwania klientów sprawiły, że zdecydował się na chów klatkowy - wspomina Wiśniewski. - Bo cukiernicy, czy inne firmy skupujące surowiec chciały jaja czyste (w ściółce łatwiej o zabrudzenie), świeże (w ściółce zdarza się, że kura jajo zagrzebie). Poza tym w chowie ściółkowym jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, pasożytów.

To też może Cię zainteresować

Nie tylko on dziwi się, że teraz to chów klatkowy znalazł się w niełasce. Inny właściciel kurników mówi: - Nam też zależy na dobrostanie zwierząt, dlatego dostosowaliśmy się do zaostrzonych wymogów unijnych, które nakazały powiększyć klatki i odpowiednio je wyposażyć. Wielu z nas wzięło kredyty, które w sporej części jeszcze nie zostały spłacone.

Jego zdaniem nie każdego drobiarza będzie stać na modernizację kurników, by móc stosować na jajkach co najmniej „2” na początku kodu (co oznacza chów ściółkowy) zamiast „3” (klatkowy).

- Owszem, w chowie ściółkowym, kury mogą poruszać się po większej powierzchni - dodaje. - Ale jak wytłumaczyć kurze, by nie tłoczyła się w jednym kącie z innymi kurami, bo może zostać zadeptana? Albo, żeby nie zadziobywała słabszej kury? No i nawet stosując najnowocześniejsze, najbardziej przyjazne dla kur systemy żywienia, oświetlenia czy wentylacji, problemem jest wciąż kanibalizm. W chowie klatkowym tych problemów jest mniej.

W Kujawsko-Pomorskiem dominuje chów klatkowy i ściółkowy

Lek. wet. Wojciech Młynarek, zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii podaje , że w woj. kujawsko-pomorskim (dane za 2020 r. ) chów klatkowy dotyczy 12 ferm, ściółkowy - 11, na wolnym wybiegu – 3 ferm, zaś chów ekologiczny – 2 ferm.

Podkreśla, że łącznie mamy na terenie województwa 26 ferm, ale 2 fermy stosują różne typu chowu: zarówno klatkowy jak i ściółkowy.

- W roku 2020 przeprowadzono 11 kontroli na fermach pod kątem dobrostanu, nie stwierdzono poważnych uchybień, tylko w jednym przypadku stwierdzono nie zachowanie minimalnych norm powierzchni - dodał Wojciech Młynarek.

Chcą, by klatki zostały otwarte

Stowarzyszenie Otwarte Klatki napisało, że "Europejska Inicjatywa Obywatelska „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” odniosła sukces! 30.06.2021 Komisja Europejska poinformowała o planie wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej na terenie Unii Europejskiej. Wniosek ustawodawczy pojawi się przed końcem 2023 roku i wpłynie na życie ponad 300 milionów zwierząt."

Zmiany będą dotyczyły m.in. kur niosek i brojlerów.

Zdaniem stowarzyszenia, wsparcie inicjatywy „End the Cage Age” (niemal 1,4 miliona podpisów pod petycją) to "ogromny sukces wszystkich obywateli UE, którzy zdecydowali się zaufać organizacjom i podpisać pod tym dokumentem".

To też może Cię zainteresować

W klatkach znoszą najwięcej

Zdaniem Piotra Lisieckiego, prezesa Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, dane dotyczące nieśności kur są najlepszym dowodem na to, gdzie kury czują się najlepiej, a właśnie w klatkach znoszą najwięcej jaj.

- Jeśli dojdzie do zakazu chowu klatkowego w UE, to tę lukę szybko wypełnią produkty np. z Ukrainy czy Białorusi - dodaje Lisiecki. - Szwajcarzy już w latach 90-tych zdecydowali, że zrezygnują z chowu klatkowego, ale potem zaczęli sprowadzać takie jaja z Niemiec. Także zamożni Szwajcarzy potrafią liczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Klatki będą pustoszały, bo jaja z „3” na skorupce popadły w niełaskę - Gazeta Pomorska