Kleszcze: borelioza i inne choroby odkleszczowe. Badania DNA. Czym jeszcze kleszcze mogą cię zarazić? Gdzie atakują kleszcze? [02.07.2019]

RED
Kleszcza mogą zarazić m. in. boreliozą. Jednak nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy lub innych chorób odkleszczowych. Jak się przekonać, czy dany kleszcz może zarazić boreliozą? Najlepiej kleszcza umieścić na zwilżonym płatku kosmetycznym i przynieść do laboratorium w pudełku lub woreczku strunowym.
Kleszcza mogą zarazić m. in. boreliozą. Jednak nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy lub innych chorób odkleszczowych. Jak się przekonać, czy dany kleszcz może zarazić boreliozą? Najlepiej kleszcza umieścić na zwilżonym płatku kosmetycznym i przynieść do laboratorium w pudełku lub woreczku strunowym. Justyna Lewandowska
Kleszcze znów atakują i coraz częściej kleszcze przenoszą boreliozę, choć nie tylko. Jak się okazuje problem związany z kleszczami i chorobami odkleszczowymi, takimi jak borelioza jest coraz poważniejszy. W samej tylko Wielkopolsce liczba zachorowań na boreliozę wzrosła ze 190 przypadków w roku 2003 do 655 zachorowań na boreliozę w 2017 roku. Tak wynika z oficjalnych statystyk. A przecież, oprócz boreliozy, kleszcze przenoszą jeszcze inne choroby groźne dla człowieka. Wysyp kleszczy jest już zauważalny w przychodniach lekarskich oraz laboratoriach specjalizujących się w badaniach kleszczy. Czy przed kleszczami i boreliozą można się skutecznie chronić? Są takie sposoby - na przykład opryski na kleszcze. Zobacz, co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz, gdzie zrobić badania na choroby odkleszczowe, takie jak borelioza. Jak rozpoznać rumień? Aktualizacja treści: 02.07.2019.

– Mamy bardzo dużo zgłoszeń zarówno pacjentów po ugryzieniu, jak i na badania samych kleszczy – przyznaje Dominika Masternak z Centrum Badań DNA w Poznaniu. – Z roku na rok obserwujemy coraz więcej wyników pozytywnych. Oprócz bakterii boreliozy, coraz częściej wykrywamy inne choroby odkleszczowe.

Bakterie anaplazmy, toksoplazmy, mykoplazmy coraz częściej pojawiają siew wynikach badań. – Właściwe rozpoznanie pozwala na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia – mówi Dominika Masternak. – Brak precyzyjnych wyników bardzo często powoduje, że lekarz prowadzi „nietrafioną” kurację antybiotykowa, która niepotrzebnie osłabia organizm. Warto wspomnieć, że badanie należy wykonać przed przyjęciem antybiotyku, który może zaburzyć odpowiedź układu odpornościowego, co prowadzi do fałszywego wyniku.

SPRAWDŹ: Czy kleszczy należy się bać?

Badaniu genetycznemu najlepiej poddać się do 7 dni po ugryzieniu przez kleszcza. Kto nie zdąży w tym okresie zgłosić się do odpowiedniego ośrodka może skorzystać z badania immunologicznego, które należy wykonać po czterech tygodniach od ugryzienia. Centrum badań DNA wykonuje także badania kleszcza. Można przekonać się, czy wydobyty spod skóry insekt nie jest nosicielem groźnej choroby.

Kleszcze borelioza: Larwy, nimfy i kleszcze

Doktor Andrzej Trybusz, wielkopolski inspektor sanitarny zaleca spokój i nie poddawanie się panice.

– Warto wiedzieć, że aby doszło do zakażenia boreliozą, kleszcz musi przebywać w skórze 12 godzin. Jeśli usuniemy go szybko, nie powinien stanowić zagrożenia – tłumaczy dr Trybusz. – Kleszcza nie musi usuwać lekarz. Można go samemu usunąć pęsetą.

Nie oznacza to, że ugryzienie kleszcza można lekceważyć. – Gdy ugryzie nas kleszcz, to w pierwszej kolejności należy obserwować miejsce ugryzienia – tłumaczy Andrzej Trybusz, Wielkopolski Inspektor Sanitarny w Poznaniu. – Do lekarza należy zgłosić się, gdy zaobserwujemy u siebie wędrujący rumień, czyli zaczerwienienie o wielkości kilku centymetrów.

Zaniepokoić mogą także objawy podobne do grypy, które pojawią się kilka dni po ugryzieniu przez kleszcza. Mogą one oznaczać, że doszło do zakażenia boreliozą.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o nimfach, które są formą pośrednią między larwą a dorosłym osobnikiem. – Każda forma może człowieka ugryźć, bo każda potrzebuje krwi, aby przetrwać – przyznaje dr Trybusz.

Z nimfami problem jest taki, że są one bardzo małe, mają wielkość łebka od szpilki. Łatwo je więc przeoczyć podczas obserwowania skóry po spacerze.

Kleszcze borelioza: Lasek Marceliński, Rusałka, Malta - tam są kleszcze w Poznaniu

Kleszcze mogą żerować właściwie wszędzie, choć największe ryzyko jest w lasach, ogrodach i parkach. – Pacjenci, którzy zgłaszają się do nas na badania wypełniają ankietę, w której zaznaczają, gdzie doszło do spotkania z kleszczem – mówi Dominika Masternak. – Wśród odpowiedzi najczęściej pojawiają takie miejsca jak Rusałka, Malta, a także tereny nadwarciańskie, a także przydomowe ogrody. Zdarzył się też przypadek, gdy kobieta „złapała” kleszcza na starówce dużego miasta.

Czytaj też: Kleszcze: szczepionka, preparaty

Kleszcze borelioza: jak odstraszyć kleszcza

Strach przed kleszczami nie powinien przysłaniać zdrowego rozsądku. Wybierając się na spacer warto pamiętać o odpowiednim ubraniu. Kolor nie ma tu znaczenia, bo kleszcze są całkowicie ślepe. Ważne są długie rękawy i nogawki. Kleszcze można odstraszyć także ogólnie dostępnymi środkami chemicznymi. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć ubranie (można wykorzystać rolkę do czyszczenia odzieży) i skórę na całym ciele. Kleszcz potrafi kilka godzin znajdować się na skórze i szukać odpowiedniego miejsca do wbicia się.

– Jak ktoś będzie miał pecha, to i w piwnicy ugryzie go kleszcz, bo przenoszą je także gryzonie – mówi Andrzej Trybusz. – Ale człowiek to nie jest dla kleszcza szczególnie pożądane danie. One wolą zwierzęta, ptaki, wiewiórki. Człowiekiem zadowolą się z braku innego pożywienia.

ZOBACZ TEŻ: Budzą się kleszcze. Jak się przed nimi chronić?

Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera