Największą liczbę rozpoznań boreliozy odnotowano w ubiegłym roku w województwach: małopolskim, śląskim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Do 2012 roku zgłoszeń przypadków boreliozy było o ponad połowę mniej w ciągu roku, w 2017 r. to już 21 516! Uważajmy, sprawdzajmy, usuwajmy kleszcze.
Trwająca wiosna i zbliżające się lato sprawiają, że na powietrzu - na polu, w lesie czy parku - spędzamy bardzo dużo czasu. Nosimy lżejsze ubrania, więcej odsłaniamy. Niestety, do domu możemy wrócić w towarzystwie, którego nie chcemy - z kleszczem. Te małe pajęczaki mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki.
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba przypadków zachorowań na boreliozę. Jest tak w Polsce i pozostałej części Europy. W poprzednim roku w naszym kraju zgłoszono 21,5 tys. przypadków boreliozy, a nie są to dane ostateczne, trwa weryfikacja.
Jak wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny, "zapadalność wyniosła 56/100 tys. mieszkańców, 10,8% osób zdiagnozowanych zostało poddanych leczeniu w warunkach szpitalnych". Do 2012 roku liczba zachorowań nie przekraczała 10 tys.
Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.
Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne, gdzie występują?
Poranki i wieczory to czas, kiedy kleszcze wykazują największą aktywność życiową. Najmniej wykazują się w południe, zwłaszcza w czasie upałów - ograniczają aktywność przy wysokich temperaturach. "Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je więc spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona", wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny.
Jak chronić się przed kleszczami?
Jeśli chcemy wybrać się w okolice leśne i zabezpieczyć przed kleszczami, najlepiej ubrać długie spodnie. GIS zaleca, żeby nogawki wpuścić do skarpetek. Wskazana jest również koszula z długim rękawem. Pomocne mogą być preparaty odstraszające - "zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna".
Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, ponieważ posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające.
Kleszcze - o czym warto pamiętać?
- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,
- wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
- następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.
Jak właściwie usunąć kleszcza?
- należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
- nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
- miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
- jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Kiedy rozpoczynają swoją aktywność sezonowa?
Kleszcze pojawiają się już w marcu, po przebudzeniu ze snu zimowego szukają żywiciela. "Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie". Anomalie pogodowe mogą oczywiście zmieniać okresy żerowania kleszczy.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"