Kleszcze, mistrzowie survivalu, nadal żerują. Grozi nam wysyp

opr. ES
pixabay.com
Im cieplejsza zima, tym większe niebezpieczeństwo grozi nam ze strony kleszczy. Przez wyjątkowo łagodną aurę, te pajęczaki nie zapadły w stan spoczynku - nadal żerują.

Niewielkie mrozy oraz brak liści nie przerażają kleszczy. O ile temperatury nie spadną, ich populacja powiększy się wiosną.

Sprawdź także:**Nie mają oczu, a atakują - kleszcze**

- Kleszcze są bardzo odporne i dobrze przystosowane do środowiska. W celu przetrwania niekorzystnych warunków temperaturowych zapadają w diapauzę (stan spoczynku). Żeby wyginęły wszystkie osobniki Ixodes ricinus, temperatura przez około 60 dni musiałaby utrzymywać się poniżej minus 10 st. Celsjusza - opisuje mgr inż. Ewa Sady z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Fakt, i na zachodniej Syberii można spotkać kleszcze. Ale, im mroźniejsza temperatura, tym jest ich mniej. Łagodna zima umożliwia przeżycie nawet larwom.

Zarówno lekarze, jak i weterynarze muszą mieć świadomość, że sezon na kleszcze może trwać przez cały rok, podkreśla w swoim komunikacie SGGW.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Uczulamy zatem, i zimą nie można lekceważyć zmian skórnych i niebezpieczeństwa wystąpienia boleriozy. Jednym z charakterystycznych objawów (choć nie występuje zawsze!) jest rumień wędrujący.

Masz czworonoga? Uważaj - gatunki kleszczy żerujących na zwierzętach są odporniejsze na zimowe warunki niż te, które wybierają na swoje ofiary ludzi.

Infogram

Źródło informacji: SGGW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kleszcze, mistrzowie survivalu, nadal żerują. Grozi nam wysyp - Gazeta Pomorska