Kolejne ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Wojewoda wyznaczył obszary ochronne

Piotr Fehler
W powiecie pleszewskim zlokalizowano kolejne ognisko ptasiej grypy.
W powiecie pleszewskim zlokalizowano kolejne ognisko ptasiej grypy. Zdjęcie ilustracyjne
Jest kolejne ognisko ptasiej grypy w powiecie pleszewskim. Chodzi o jedno z gospodarstw w miejscowości Grodzisko. Do laboratorium w Puławach wysłano próbki. Badanie potwierdziło chorobę. W związku z wcześniejszym potwierdzeniem ogniska we wsi Cieśle wojewoda wielkopolski wyznaczył obszar zagrożony i zapowietrzony. Restrykcjami objęto kilkadziesiąt miejscowości nie tylko w powiecie pleszewskim.

Kolejne ognisko ptasiej grypy w powiecie pleszewskim

W powiecie pleszewskim zlokalizowano kolejne ognisko ptasiej grypy. 3 stycznia do laboratorium w Puławach wysłano próbki z gospodarstwa w Grodzisku, w którym hodowano indyki. Wyniki potwierdziły chorobę. W ognisku znajduje się ponad 29 tys. sztuk drobiu.

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o ognisku ptasiej grypy wykrytym w jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Gołuchów. Wówczas podjęto decyzję o zutylizowaniu ponad 40 tys. indyków w jednym z gospodarstw w Cieślach.

Ptasia grypa: Obszar zapowietrzony w powiecie pleszewskim

Wojewoda wielkopolski wydał już rozporządzenie dotyczące ogniska ptasiej grypy, który wystąpiło w miejscowości Cieśle w gminie Gołuchów. Zgodnie z dokumentem wydzielony został obszar zapowietrzony (co najmniej 3 km) i zagrożony (co najmniej 10 km). Obejmuje on nie tylko teren powiatu pleszewskiego, ale również kaliskiego i ostrowskiego.

Wojewoda wielkopolski wyznaczył obszary ochronne.
Wojewoda wielkopolski wyznaczył obszary ochronne.

Obszar zapowietrzony w powiecie pleszewskim:

  • gmina Gołuchów w miejscowości: Cieśle, Kajew, Wszołów, Bielawy,
  • gmina Pleszew w miejscowości: Kuczków, Janków, Ludwina, Dobra Nadzieja, Chorzew, Zielona Łąka, Brzezie i część miejscowości Lenartowice (na południe od krajowej 12).

Sprawdź też: Oto 15 najśmieszniejszych nazw wsi w Wielkopolsce! Chciałbyś tu mieszkać?

- W celu zwalczenia choroby zakaźnej - wysoce zjadliwej grypy ptaków, nieodzownym jest określenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego wokół ogniska choroby oraz wprowadzenie nakazów i zakazów na tych obszarach. Obszar zapowietrzony obejmie swoim zasięgiem powiat pleszewski. Obszar zagrożony obejmie swoim zasięgiem powiat pleszewski, ostrowski i kaliski - można przeczytać w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Obszar zagrożony w południowej Wielkopolsce

Obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków uznano teren obejmujący:

  • w gminie Pleszew miejscowości - Borucin, Bronów, Bógwidze, Sowina, Sowina Błotna, Lubomierz, Taczanów Pierwszy, Taczanów Drugi, Nowa Wieś, Kowalew, Suchorzew, Piekarzew, Korzkwy, Pleszew, Marszew, Prokopów, Pacanowice, Grodzisko, Zawidowice, Rokutów, Zawady, Turowy, Łaszew, Folusz, Baranówek, część miejscowości Lenartowice na północ od drogi krajowej nr 12;
  • w gminie Dobrzyca miejscowości - Karmin, Czarnuszka, Sośnica, Fabianów;
  • w gminie Czermin miejscowości - Skrzypnia, Czermin, Broniszewice;
  • w gminie Chocz, miejscowości - Kuźnia, Brudzewek;
  • w gminie Gołuchów miejscowości - Pleszówka, Tursko, Gołuchów, Jedlec, Macew, Czerminek, Szkudła, Kuchary, Kucharki, Krzywosądów, Karsy, Czechel, Kościelna Wieś, Bogusławice, Bogusław, Przekupów, Popówek, Żychlin, Borczysko
  • w powiecie kaliskim, w gminie Blizanów, miejscowości: Wyganki, Żerniki, Łaszków, Janków Pierwszy, Janków Drugi, Janków Trzeci, Brudzew, Korab, Grodzisk, Biskupice;
  • w powiecie ostrowskim, w gminie Raszków, miejscowości: Koryta, Grudzielec, Grudzielec Nowy;
  • w powiecie ostrowskim, w gminie Ostrów Wielkopolski, miejscowości: Sobótka, Borowiec; w gminie Nowe Skalmierzyce, miejscowości: Kotowiecko, Gałązki Wielkie.

Czytaj też: Pacjent mógłby sam wystawić sobie L4? Nowy rewolucyjny pomysł lekarzy

Na obszarze zagrożonym ptasią grypą zakazuje się m.in. wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, a także ich zwłok i jaj, bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki; wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

Podróżując po Wielkopolsce, można odwiedzić naprawdę wyjątkowe miejsca. Niektóre nazwy miejscowości potrafią wprawić w osłupienie. Inne powodują, że na twarzy pojawia się szeroki uśmiech. Dlatego postanowiliśmy stworzyć subiektywne zestawienie 15 najśmieszniejszych i najzabawniejszych nazw wsi w Wielkopolsce. Chciałbyś tam mieszkać? Przejdź do galerii i sprawdź, gdzie dokładnie się znajdują --->

Oto 15 najśmieszniejszych nazw wsi w Wielkopolsce. Wprawiają...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro