Kolejne przypadki wścieklizny. Chorują na nią nie tylko lisy. Zaszczepić warto zwierzęta domowe, w tym także koty

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Główny Lekarz Weterynarii, w oparciu o rosnącą liczbę chorych zwierząt, także domowych, apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.
Główny Lekarz Weterynarii, w oparciu o rosnącą liczbę chorych zwierząt, także domowych, apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów. 123rf/Elnur/zdjęcie ilustracyjne
Od początku roku wścieklizna najczęściej atakuje lisy. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o dwóch kolejnych przypadkach choroby, stwierdzonych na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Ile zwierząt dotknął już wirus? Czy tylko lisy są na niego narażone?

Najwięcej wścieklizny na Mazowszu

Najnowsze przypadki zostały stwierdzone u dwóch lisów w woj. mazowieckim. W miejscowości Nowa Pogorzel wściekliznę stwierdzono u padłego lisa. Z kolei drugi przypadek dotyczył poddanego eutanazji zwierzęcia na warszawskiej Białołęce. Od początku roku Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził 21 zgłoszeń choroby. W dwóch przypadkach dotyczyły one psów, resztą zaatakowanych zwierząt były lisy.

Najwięcej przypadków, bo aż 18, odnotowano na Mazowszu. Dwa zlokalizowano na Lubelszczyźnie, jeden w Świętokrzyskiem.

Wścieklizna atakuje nie tylko lisy. Jak chronić zwierzęta domowe?

Wśród tegorocznych przypadków znajdują się też psy. Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terenie kraju psy po ukończeniu 3. miesiąca życia podlegają obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Właściciele psów mają obowiązek zaszczepienia pupila przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od momentu ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Szczepienia przeciwko wściekliźnie także dla kotów

Jednocześnie GIW, w oparciu o rosnącą liczbę chorych zwierząt, także domowych, apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

- Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim – przypomina GIW.

Źródło: GIW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera