Ptasia grypa jesienią 2021 zabija ptaki w Europie
Główny Lekarz Weterynarii jeszcze w październiku wydał komunikat, w którym raportuje aktualną sytuację związaną z wysoce zjadliwą grypą ptaków w Europie. Na terenie państw należących do Unii Europejskiej w okresie od 1 do 28 października 2021 r. stwierdzono 7 ognisk ptasiej grypy u drobiu oraz 36 przypadków u pozostałych ptaków (w tym u ptaków dzikich). Najwięcej, bo aż 25 razy notowano grypę ptaków w Niemczech (25 ognisk poza drobiem).
"Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że sytuacja epizootyczna związana z występowaniem grypy ptaków u drobiu i u dzikiego ptactwa stwarza ryzyko wystąpienia tej choroby również na terytorium Polski", przekazał pod koniec października 2021 roku Mirosław Welz, Główny Lekarz Weterynarii.
To też może Cię zainteresować
Przestrzegał hodowców drobiu: "Mając na uwadze fakt, że kilka ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zostało stwierdzonych u ptaków dzikich w Niemczech w bliskiej odległości od granicy z Polską, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przy kontakcie z drobiem".
Wirus HPAI znów w polskich hodowlach. Setki tysięcy sztuk drobiu do wybicia
Początek listopada 2021 roku przyniósł serię ognisk ptasiej grypy w gospodarstwach komercyjnych - 6 w województwie Mazowieckim i jedno w województwie lubuskim (stan z 6 listopada).
- Ognisko HPAI nr 2021/340 - 80 812 indyków rzeźnych,
- Ognisko HPAI nr 2021/341 - 61 469 indyków rzeźnych,
- Ognisko HPAI nr 2021/342 - 104 162 indyków rzeźnych,
- Ognisko HPAI nr 2021/343 - 105 392 indyków rzeźnych,
- Ognisko HPAI nr 2021/344 - 287 042 brojlerów kurzych,
- Ognisko HPAI nr 2021/345 - 1 500 indyków rzeźnych oraz 5 500 gęsi rzeźnych.
W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE)2020/687. To między innymi zabicie i utylizacja zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
Objawy ptasiej grypy u drobiu
W związku ze zwalczaniem grypy ptaków w Polsce obowiązują zasady ujęte w rozporządzeniu Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2017 roku. Ujęto tam objawy HPAI, których występowanie powinno zaniepokoić hodowcę drobiu i zgłosić je pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej. Mowa o wystąpieniu:
- zwiększonej śmiertelności;
- znaczącego spadku pobierania paszy i wody;
- objawów nerwowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
- duszności;
- sinicy i wybroczyn;
- biegunki;
- nagłego spadku nieśności.
Dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich zgłaszają organowi Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków
Ptasia grypa w Polsce. Tysiące kur do wybicia
Ostatnio stwierdzonym ogniskiem grypy ptaków w Polsce był ten w początku sierpnia. Próbki do badań pobrano 9.08.2021 r. Na podstawie wyniku uzyskanego przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, stwierdzeniu ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 339 w 2021 r. podtypu H5N8.
Grypa ptaków pojawiła się wówczas w gospodarstwie komercyjnym w województwie mazowieckim, w którym utrzymywano 112 000 kur niosek. Jak informował Główny Inspektorat Weterynarii, we wspólnym kompleksie ferm w jednej lokalizacji znajduje się tam 14 kurników o łącznej obsadzie 575 706 kur.
To też może Cię zainteresować
Jak chronić drób przed ptasią grypą?
Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.
Grypa ptaków w Polsce - zakazy i nakazy
Zasady ujęte w rozporządzeniu Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2017 roku.
W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1) zakazuje się:
- pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
- wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
2) nakazuje się:
- utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami,
- zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych,
- utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
- przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
- karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
- stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym budynku – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
- stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich,
- oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
- powstrzymanie się przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,
- dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.
PaństwowyInstytut Weterynaryjny: "Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, ale niestety również (w zależności od umów bilateralnych - świadectwo zdrowia) z obszaru całego państwa, co generuje bardzo wymierne straty finansowe".
Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ograniczenia?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…