Kolejny groźny wirus wdarł się do Polski. Dzikie ptactwo znów przyniosło problem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu. Powoduje bardzo duże straty ekonomiczne, ponieważ wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego.
Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu. Powoduje bardzo duże straty ekonomiczne, ponieważ wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. pixabay.com/TheOtherKev
Jeszcze kilka lat temu ten wirus był problemem sezonowym - występował głównie zimą, jednak w ostatnim roku przypadki przypadki i ogniska HPAI w Polsce służby odnotowywały nawet latem. Wirus powszechnie nazywany ptasią grypą znów przedostał się do polskich gospodarstw.

Ptasia grypa jesienią 2021 zabija ptaki w Europie

Główny Lekarz Weterynarii jeszcze w październiku wydał komunikat, w którym raportuje aktualną sytuację związaną z wysoce zjadliwą grypą ptaków w Europie. Na terenie państw należących do Unii Europejskiej w okresie od 1 do 28 października 2021 r. stwierdzono 7 ognisk ptasiej grypy u drobiu oraz 36 przypadków u pozostałych ptaków (w tym u ptaków dzikich). Najwięcej, bo aż 25 razy notowano grypę ptaków w Niemczech (25 ognisk poza drobiem).

"Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że sytuacja epizootyczna związana z występowaniem grypy ptaków u drobiu i u dzikiego ptactwa stwarza ryzyko wystąpienia tej choroby również na terytorium Polski", przekazał pod koniec października 2021 roku Mirosław Welz, Główny Lekarz Weterynarii.

To też może Cię zainteresować

Przestrzegał hodowców drobiu: "Mając na uwadze fakt, że kilka ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zostało stwierdzonych u ptaków dzikich w Niemczech w bliskiej odległości od granicy z Polską, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przy kontakcie z drobiem".

Wirus HPAI znów w polskich hodowlach. Setki tysięcy sztuk drobiu do wybicia

Początek listopada 2021 roku przyniósł serię ognisk ptasiej grypy w gospodarstwach komercyjnych - 6 w województwie Mazowieckim i jedno w województwie lubuskim (stan z 6 listopada).

  • Ognisko HPAI nr 2021/340 - 80 812 indyków rzeźnych,
  • Ognisko HPAI nr 2021/341 - 61 469 indyków rzeźnych,
  • Ognisko HPAI nr 2021/342 - 104 162 indyków rzeźnych,
  • Ognisko HPAI nr 2021/343 - 105 392 indyków rzeźnych,
  • Ognisko HPAI nr 2021/344 - 287 042 brojlerów kurzych,
  • Ognisko HPAI nr 2021/345 - 1 500 indyków rzeźnych oraz 5 500 gęsi rzeźnych.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE)2020/687. To między innymi zabicie i utylizacja zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Objawy ptasiej grypy u drobiu

W związku ze zwalczaniem grypy ptaków w Polsce obowiązują zasady ujęte w rozporządzeniu Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2017 roku. Ujęto tam objawy HPAI, których występowanie powinno zaniepokoić hodowcę drobiu i zgłosić je pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej. Mowa o wystąpieniu:

  • zwiększonej śmiertelności;
  • znaczącego spadku pobierania paszy i wody;
  • objawów nerwowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
  • duszności;
  • sinicy i wybroczyn;
  • biegunki;
  • nagłego spadku nieśności.

Dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich zgłaszają organowi Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków

Ptasia grypa w Polsce. Tysiące kur do wybicia

Ostatnio stwierdzonym ogniskiem grypy ptaków w Polsce był ten w początku sierpnia. Próbki do badań pobrano 9.08.2021 r. Na podstawie wyniku uzyskanego przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, stwierdzeniu ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 339 w 2021 r. podtypu H5N8.

Grypa ptaków pojawiła się wówczas w gospodarstwie komercyjnym w województwie mazowieckim, w którym utrzymywano 112 000 kur niosek. Jak informował Główny Inspektorat Weterynarii, we wspólnym kompleksie ferm w jednej lokalizacji znajduje się tam 14 kurników o łącznej obsadzie 575 706 kur.

To też może Cię zainteresować

Jak chronić drób przed ptasią grypą?

Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.

Grypa ptaków w Polsce - zakazy i nakazy

Zasady ujęte w rozporządzeniu Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2017 roku.

W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1) zakazuje się:

  • pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
  • wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;

2) nakazuje się:

  • utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami,
  • zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych,
  • utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
  • przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
  • karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
  • stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym budynku – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
  • stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich,
  • oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
  • powstrzymanie się przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,
  • dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.

PaństwowyInstytut Weterynaryjny: "Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, ale niestety również (w zależności od umów bilateralnych - świadectwo zdrowia) z obszaru całego państwa, co generuje bardzo wymierne straty finansowe".

Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ograniczenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo