Kombajn - ile trzeba zapłacić za tą maszynę rolniczą? Kombajny do zboża, ziemniaków i buraków

Redakcja Strefy Agro
Redakcja Strefy Agro
Co warto wiedzieć zanim wybierze się kombajn?
Co warto wiedzieć zanim wybierze się kombajn? Getty Images/Orientaly
Kombajn jest jednym z największych i najważniejszych maszyn rolniczych. Znacznie ułatwia pracę rolnikom. Kiedyś używano sierpa i kosy. Później te narzędzia rolnicze zostały zastąpione snopowiązałkami i młocarniami. Dziś i te maszyny rolnicze zostały zastąpione znacznie nowocześniejszymi kombajnami. Co potrafi współczesny kombajn? Posłuży on nie tylko do zbiorów zbóż. Ile kosztuje ta maszyna rolnicza?

Kombajn zbożowy - jak działa?

Kombajn jednocześnie kosi i młóci, co znacznie przyspieszyło pracę, gdy taka maszyna spopularyzowała się i zaczęła dominować na polach rolniczych. Dziś już rolnicy nie wyobrażają sobie powrotu do sprzętów, jakich używali nasi dziadkowie: młocarni czy snopowiązałki.

Budowa kombajnu zbożowego to szereg etapów prac, jakie przebiegają w tej olbrzymiej maszynie. Wewnątrz znajduje się nagarniacz, zespół tnący, zespół transportowy, bęben młócący, klepisko, wytrząsacze, podsiewacz, sita, przenośniki i zbiornik na ziarno, rozdrabniacz słomy, ewentualnie na końcu sieczkarnia.

Najpotężniejsze współczesne maszyny są w stanie zebrać nawet 100 t ziarna w ciągu godziny, chwalą się producenci kombajnów, a przestawienie kombajnu na inną uprawę zajmuje kilka minut.

Nowoczesne kombajny zapewniają automatyczne prowadzenie i automatyczne dostosowanie prędkości roboczej, by minimalizować straty i maksymalizować wydajność. Z udogodnień wspomnijmy chociażby monitor z ekranem dotykowym, czujniki strat i awaryjności, łączność bluetooth i lodówkę w kabinie operatora.

Te maszyny rolnicze mogą Cię zainteresować

Materiały promocyjne partnera

ZOBACZ KONIECZNIE

Kombajn zbożowy - co można nim młócić?

Kombajn zbożowy to największa maszyna rolnicza. Służy do zbioru plonów z pól, nie tylko zboża, ale też m.in.:

  • rzepaku
  • słonecznika
  • soi
  • łubinu
  • grochu

W przypadku kukurydzy na ziarno heder zastępuje inna przystawka. Przestawienia zależnie od uprawy wymagają np. sita w kombajnie, ustawienia bębna młocarni czy samego hederu. Zbiór roślin okopowych, jak ziemniaki lub buraki wymagają innego, specjalistycznego kombajnu.

ZOBACZ KONIECZNIE

Ile kosztuje kombajn Bizon? Wciąż kosi na polskich polach

W latach 70. i 80. XX wieku na polskich polach dominowały kombajny Bizon, wcześniej Vistula. Bizony były przez ponad 30 lat produkowane przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku (w latach 1970–2004). Na polskich polach praca przy zbiorach przyspieszyła, żniwa zmieniły swoje oblicze, w głównej mierze za sprawą modeli Bizon Rekord Z058 czy Bizon Super Z056.

Jeszcze dziś sporo można spotkać tych czerwonych lub żółtawych charakterystycznych kombajnów sprzed dekad. Bizon może nie był bezawaryjny, jednak dość szeroko dostępny. Wciąż jest, mimo upływu lat, wystarczy rozejrzeć się w czasie żniw po polach lub przejrzeć ogłoszenia na portalach.

Garażowany Bizon BS Z110 Hydrostatik, czyli jeden z najnowszych modeli, jakie wyprodukowano, można kupić np. za 95 tys. zł. Na liczniku 2017,4 mtgh. Inne przykłady kombajnów na sprzedaż:

  • Warmińsko-Mazurskie, kombajn zbożowy Bizon Z056 z sieczkarnią - 23 tys. zł
  • Dolnośląskie, Bizon ZO 56 Super z 1989 roku, od pierwszego właściciela - 40 tys. zł
  • Śląskie: Bizon Super Z056 rok produkcji 1990 r. - 41 tys. zł
  • Łódzkie: kombajn zbożowy Bizon rok produkcji 1984, wiele podzespołów wymienionych na nowe (ślimaki łańcuchy tryby łożyska - 27 tys. zł
  • Lubelskie: Bizon z056 z 1989r ze stołem do rzepaku - 44 tys. zł

ZOBACZ KONIECZNIE

Kombajn John Deere

To firma John Deere w 1947 roku wprowadziła na rynek model 55, który jest uważany za pierwszy samobieżny kombajn zbożowy, prekursora dzisiejszych kombajnów. Od tego czasu, przez 75 lat zmieniło się bardzo dużo. O tym, jak bardzo podniosła się wydajność pracy kombajnów zbożowych, może świadczyć porównanie od John Deere. Model 55 z 1947 roku był w stanie zmłócić 1,6 ha w ciągu godziny, podczas gdy współczesny pojazd X-Series kosi 12 ha/h. Ile kosztują używane kombajny John Deere? Przykłady ogłoszeń:

  • Małopolskie: John Deere 1450 CWS z 2005 roku za 160 tys. zł
  • Łódzkie: Kombajn John Deere 975 z 1986 roku, heder szerokość 4,2 m za 45 tys. zł
  • Mazowieckie: Kombajn zbożowy John Deere 2056, 1188, heder 4.8 z 1995 roku za 200 tys. zł
  • Warmińsko-Mazurskie: John Deere kombajn W650 z 2010 roku za 460 tys. zł
  • Wielkopolskie: John Deere T660 4x4 GPS z 2013 roku za 760 tys. zł

Z biegiem lat doskonaliła się nie tylko technika, rozrastały się hedery u wszystkich producentów. Wydajność to dziś podstawa. Większą uwagę przywiązywano do komfortu operatora. Pierwsze kabiny pojawiły się w latach 60. XX wieku jako opcja. Początkowo prosta konstrukcja miała chronić kierowcę przed pyłem.

Z czasem kabiny zostały wygłuszone i wyposażone w klimatyzację. Dziś są naszpikowane elektroniką. Operator na bieżąco ma dostęp do danych o parametrach zbieranego ziarna. Dzięki odbieraniu sygnału satelitarnego, kombajny mogą być naprowadzane bardzo precyzyjnie, najnowsze modele z dokładnością do 2,5 cm.

Te maszyny rolnicze mogą Cię zainteresować

Materiały promocyjne partnera

Kombajn Claas

Jednymi z najpopularniejszych kombajnów w Polsce obok marek John Deere, New Holland czy Deutz Fahr są te firmy Claas. Lexion, Trion czy Tucano to najnowocześniejsze kombajny marki, ale budowę takich maszyn rolniczych do zbiorów firma zaczęła już w 1936 roku.

Dzisiejsze wersje mają oczywiście ekrany, które działają jak smartfon, wielofunkcyjne dźwignie, możliwość szybkiego przejścia na inny rodzaj roślin.

Te prosto od dilerów kosztują ok. miliona złotych i więcej, a używane? Sięgamy po przykłady kombajnów Claas z drugiej ręki:

  • Wielkopolskie: Kombajn zbożowy Claas mega 208 6.10 z 1995 roku, plus stół do rzepaku - 174 tys. zł
  • Łódzkie: Claas 98 s 2800mg Stan bardzo dobry z 1989 roku - 120 tys. zł
  • Mazowieckie: Claas Dominator 88 Maxi Medion Tucano z 1994 roku - 170 tys. zł
  • Łódzkie: Claas Lexion 750 przebieg 905 Mtg APS HYBRID z 2011 roku - 690 tys. zł
  • Pomorskie: Kombajn Claas Lexion 660 z 2017 roku - ponad 1 mln zł

ZOBACZ KONIECZNIE

Kombajn New Holland

Kolejną marką kombajnów, która cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem jest New Holland. Na używane kombajny trzeba wydać, zgodnie z poniższymi przykładami:

  • Łódzkie: New Holland CS 6080 z 2007 roku ze stołem do rzepaku od pierwszego właściciela - 350 tys. zł
  • Lubelskie: Kombajn New Holland CR9080 4x4 z 2007 roku - 245 tys. zł
  • Dolnośląskie: New Holland CR 9.80 z 2018 roku, heder 10,70 metra - 1,2 mln zł
  • Lubelskie: New Holland 8050 Kombajn zbożowy z stołem do rzepaku bez wkładu - 80 tys. zł
  • Kujawsko-Pomorskie: New Holland CX 8080 z 2010 roku, heder Vario biso 7.5m - 410 tys. zł

ZOBACZ KONIECZNIE

Koszt eksploatacji kombajnu rolniczego

Koszt zakupu kombajnu to jedno. Potem trzeba zmierzyć się z kosztami użytkowania. Koszty eksploatacji nowoczesnych kombajnów zbożowych analizuje Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

ODR podpowiada: „W celu obliczenia kosztów eksploatacji kombajnów zbożowych należy uwzględnić wszystkie koszty związane z utrzymaniem i użytkowaniem maszyny”. Wśród kosztów stałych, nazywanych też kosztami utrzymania, jest:

  • amortyzacja
  • koszt przechowywania
  • koszty ubezpieczenia
  • koszt konserwacji

Takie opłaty trzeba ponosić niezależnie od stopnia wykorzystania maszyny w ciągu żniw.

Są jeszcze koszty zmienne, tzw. koszty użytkowania maszyny, których elementami są:

  • koszt napraw
  • koszt paliwa i smarów
  • koszt wynagrodzenia operatora kombajnu lub koszt pracy własnej rolnika

Ta druga grupa kosztów jest uzależniona od tego, w jakim stopniu kombajn zbożowy jest wykorzystywany w ciągu roku.

ZOBACZ KONIECZNIE

Czy do prowadzenia kombajnu trzeba mieć oddzielne prawo jazdy?

Do prowadzenia kombajnu rolniczego wystarczy prawo jazdy kategorii B, C, D lub T, nie są wymagane także kursy kombajnisty, choć warto je odbyć i zdobyć wiedzę o zasadach działania i budowie kombajnu, zasadach poruszania się nimi po drogach publicznych.

Kursy kwalifikacyjne organizują między innymi ośrodki doradztwa rolniczego czy szkoły rolnicze. Wymagania dla uczestników kursu - ukończone 18 lat, prawo jazdy kategorii T lub B.

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!