Komisja Europejska odniosła się do cen energii, ale na dopłaty do nawozów rolnicy muszą poczekać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na stanowisko Komisji Europejskiej z niecierpliwością czekali polscy rolnicy.
Na stanowisko Komisji Europejskiej z niecierpliwością czekali polscy rolnicy. pixabay.com/Nottmpictures/zdjęcie ilustracyjne
Od miesięcy polskie władze zabiegają w Brukseli o dopłaty do nawozów. Termin wydania decyzji, w związku z sytuacją geopolityczną we wschodniej Europie, został przesunięty na 8 marca 2022 roku. Tego dnia Komisja Europejska wydała komunikat w związku z rosnącymi cenami energii i gazu - są w nim dobre informacje dla rolników, ale nie ma jasnej decyzji odnośnie nawozów. Co dalej z dopłatami? Czy właściciele gospodarstw mają na co liczyć?

Dopłaty do nawozów 2022. Czy rolnicy dostaną pomoc?

Na stanowisko Komisji Europejskiej z niecierpliwością czekali polscy rolnicy. Dla nich unijna decyzja miała kluczowe znaczenie – wielu z nich oczekiwało dopłat do nawozów. Od dłuższego czasu ceny surowców rosły, a konflikt zbrojny w Ukrainie wywrócił do góry nogami gospodarkę, co prawdopodobnie długoterminowo odbije się na rynku zbóż czy nawozów.

W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską 8 marca 2022 roku widać wyraźnie, że rolnicy zostali ujęci jako grupa potrzebująca wsparcia w obliczu kryzysu cenowego. Plan zawiera zakres działań, które mają być wprowadzone jako odpowiedź na rosnące stawki energii, a także zakłada uzupełnienie zapasów gazu na najbliższą zimę.

- Europa od kilku miesięcy boryka się z podwyższonymi cenami energii, ale teraz niepewność co do dostaw pogłębia ten problem. REPowerEU będzie dążyć do dywersyfikacji dostaw gazu, przyspieszenia rozwoju gazów odnawialnych i zastąpienia gazu w ciepłownictwie i wytwarzaniu energii. Może to zmniejszyć zapotrzebowanie UE na rosyjski gaz o dwie trzecie przed końcem roku – przekonuje KE.

Komisja Europejska chce się uniezależnić od rosyjskiego gazu

Wiele przedsiębiorstw, w tym także rolniczych, boryka się z wysokimi cenami gazu oraz energii. Jak zapowiada Unia Europejska, przepisy mają dać państwom członkowskim możliwość udzielenia krótkoterminowego wsparcia i pomóc w zmniejszeniu wpływu wahań cen na ich dalszą działalność.

- Po konsultacjach w sprawie ukierunkowanych zmian wytycznych dotyczących pomocy państwa dotyczących systemu handlu uprawnieniami do emisji Komisja będzie również konsultować się z państwami członkowskimi w sprawie potrzeb i zakresu nowych tymczasowych ram kryzysowych dotyczących pomocy państwa w celu przyznania pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem, w szczególności tych, którzy borykają się z wysokimi kosztami energii – czytamy w komunikacie.

Co dalej z dopłatami do nawozów?

W komunikacie nie zanegowano dopłat do nawozów, co oznacza, że sprawa jest dalej otwarta. Wcześniej komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślał, że ceny nawozów i koszty produkcji rolniczej to problem, nad którym trzeba się pochylić. KE zadeklarowała w informacji, że dalej będzie analizować wszystkie możliwe opcje środków nadzwyczajnych w celu ograniczenia skutków wysokich cen. Oznacza to, że rolnicy wciąż mają szansę na dopłaty.

Starania Polski o dopłaty do nawozów

O dopłaty dla polskich rolników walczy od kilku miesięcy polski rząd. W Brukseli apelowali o to komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i premier Mateusz Morawiecki.

- Dajcie nam jak najszybciej zgodę, abyśmy z budżetu państwa polskiego mogli pomagać polskiemu rolnikowi - mówił szef rządu.

Wojciechowski zwracał z kolei uwagę na zabezpieczenie sektora rolniczego w obliczu panujących na Wschodzie działań zbrojnych.

- Podobnie jak pandemia COVID-19, obecna sytuacja przypomina nam, jak ważni są nasi rolnicy. Jeśli chcemy więc zabezpieczyć przyszłość naszego społeczeństwa, naszej gospodarki i naszej demokracji, musimy zabezpieczyć przyszłość naszych rolników i naszego systemu żywnościowego – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera