Komisja Europejska zgadza się na dużą fuzję rolną. Ale stawia warunek: to zbycie zakładów w Polsce i na Węgrzech

PAP
Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Viterra ma sprzedać zakłady w Polsce (i na Węgrzech), zajmujące się tłoczeniem i rafinacją nasion rzepaku i słonecznika.
Viterra ma sprzedać zakłady w Polsce (i na Węgrzech), zajmujące się tłoczeniem i rafinacją nasion rzepaku i słonecznika. Gazeta Wroclawska Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Komisja Europejska wyraziła zgodę na fuzję firm Bunge i Viterra. Jednak warunkiem jest sprzedaż przez Viterrę zakładów w Polsce i na Węgrzech. Inaczej dojdzie do koncentracji na rynku nasion oleistych. W wyniku fuzji powstanie jedna z największych spółek na świecie, handlujących produktami rolnymi.

W wyniku fuzji dwóch firm z branży rolno-spożywczej, które działają na rynku światowym powstanie spółka warta blisko 35 mld dolarów. Zgodę na nią musiała wyrazić Komisja Europejska i zrobiła to w piątek 2.08. Są jednak warunki. Obie firmy: amerykańska Bunge i kanadyjska Vittera podjęły zobowiązania, które zapobiegną nadmiernej koncentracji na rynku nasion roślin oleistych. Zaproponowały KE, że sprzedadzą zakłady Viterry, które znajdują się w Polsce i na Węgrzech. W Polsce Vittera działa od 1997 roku. Zajmuje się handlem, magazynowaniem, przeładunkiem i transportem zboża, roślin oleistych, olejów spożywczych i śruty.

Wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za konkurencję Margrethe Vestager cytowana w komunikacie podkreśliła, że zapobieganie koncentracji w rolniczych łańcuchach dostaw ma kluczowe znaczenie zarówno dla rolników, jak i konsumentów.
– Mieliśmy obawy, że transakcja może mieć wpływ na łańcuchy dostaw nasion rzepaku i słonecznika w Europie Środkowej, z potencjalnymi konsekwencjami dla przemysłu spożywczego, paszowego i biopaliw. Zbycie całej działalności firmy Viterra w zakresie nasion oleistych na Węgrzech i w Polsce pozwoli zachować konkurencję na tych rynkach – oświadczyła komisarz.

Nowo powstałe przedsiębiorstwo będzie mogło skuteczniej konkurować z dwoma innymi globalnymi gigantami zbożowymi Archer-Daniels-Midland oraz Cargill. Jak odnotowała agencja Reuters, transakcja ma niespotykany dotąd rozmiar w światowym sektorze rolnictwa. Propozycja pojawiła się, gdy firma Bunge odnotowała rekordowe zyski w 2022 roku, korzystając z ograniczonych światowych dostaw zboża w związku z wojną z Ukrainą.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro