Komisje w Kujawsko-Pomorskiem mają szacować wszystkie straty po suszy

Redakcja
Rolnicy rozpoczęli już żniwa. Ziarno jest przyschnięte, mniejsze
Rolnicy rozpoczęli już żniwa. Ziarno jest przyschnięte, mniejsze Agata Wodzień
"Informowaliśmy wielokrotnie Panią Wojedowę i Ministra Rolnictwa, że przepisy odpowiedzialne za definiowanie zjawiska suszy rolniczej są oderwane od rzeczywistości i nie służą faktycznie poszkodowanym rolnikom" - pisze w liście do Ewy Mes, Wojewodwy Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Czego oczekuje? "(...) jasnego przekazu od komisji szacujących, z którego ma wynikać, że mogą one szacować straty na obszarze całych gospodarstw dotknietych suszą".

Urząd Wojewódzki instruował powołane obecnie 93 komisje w regionie, żeby szacowały wszystkie straty w danym gospodarstwie, aby protokoły były gotowe w sytuacji, jeśli ministerstwo zdecyduje o rozszerzeniu pomocy. Komisje unikną w ten sposób podwójnej pracy.

 

- 9 lipca br. Wojewoda wysłała pismo do wszystkich gmin, w którym jasno napisała, że powołane komisje są uprawnione do szacowania wszystkich straty spowodowanych suszą w naszym województwie - informuje Bartłomiej Michałek, rzecznik Wojewody. - Natomiast w celu ubiegania się o pomoc, komisje powinny sporządzić osobne protokoły obejmujące straty w uprawach i na tych kategoriach glebowych, które są wymienione w obwieszczeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mówiąc krótko komisja idzie do rolnika, szacuje wszystkie straty, aby w przypadku poszerzenia listy upraw i gleb objętych suszą nie było konieczności wysyłania komisji po raz kolejny - wyjaśnia rzecznik.

Wojewoda Ewa Mes powołała 93 gminne komisje, które są uprawnione do szacowania wszystkich strat spowodowanych suszą w naszym województwie.

 

Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy poszkodowani przez suszę? Skorzystają z:

  •  kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.
  • odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników - na wniosek rolnika  złożony do KRUS;
  • odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzeń raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy -  na wniosek rolnika złożony do Agencji Nieruchomości Rolnych;
  • ulg w podatku rolnym udzielanych  przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast - na wniosek rolnika złożony do urzędu gminy.

Pomoc w spłacie zobowiązań wobec KRUS, gminy oraz ANR jest udzielana w formie de minimis. 

  • Uruchomienie dodatkowej formy pomocy (maksymalnie do wysokości równowartości 15 000 euro) ze środków ARiMR w wysokości stanowiącej iloczyn stawki pomocy i powierzchni upraw na której wystąpiły szkody co najmniej na powierzchni 70% upraw rolnych wymaga: wyszacowania szkód, ustalenia  terminu naboru wniosków, ustalenia stawki pomocy na 1 hektar upraw, na której wystąpiły szkody.
  •  

 

Źródła: list KPIR, minrol.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Komisje w Kujawsko-Pomorskiem mają szacować wszystkie straty po suszy - Gazeta Pomorska